Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Zenon

Znaczenie imienia Zenon Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Zenon

Zenon to imię pochodzenia greckiego powstałe jako skrócona forma greckich imion Zenodoros, Zenodotos. Imię Zenon oznacza: dar Zeusa.

Znaczenie imienia Zenon

Potrafi zagrzać serca do czynów, ale nie narzuca swoich poglądów. Z natury jest niespokojnym buntownikiem o precyzyjnym umyśle. Brakuje mu cierpliwości i wytrwałości. Może mieć problem z okazywaniem uczuć.

Rodzina i miłość

Wówczas należy zachować spokój i cieszyć się sielskością, bezpieczeństwem i ogólną czułością ze strony Zenona. Zbyt często kieruje się uczuciami, i wie, że nie wychodzi mu to na dobre.O ile ma szansę złagodnieć i zostać przyjacielem, o tyle ciężej nawiązać mu dobre relacje w związku.

Życie towarzyskie

Potrzebuje wiernych słuchaczy, którzy będą go podziwiać i motywować do dalszej walki. Zenon wręcz posiada dar wymowy – to gawędziarz, ale należy brać jego opowieści z pewnym dystansem, bowiem ma skłonności do koloryzowania. Jaki by nie był – potrafi docenić przyjemności życia!. Cechuje go przy tym pozorny, zewnętrzny spokój, jednak prawdę o gwałtownej naturze Zenona skrywają jego oczy.

Praca i kariera zawodowa

W pracy specjalizuje się zazwyczaj w jednej i wąskiej dziedzinie, powierzone mu zadania wykonuje dokładnie i nigdy nie wyręcza się innymi. Jest człowiekiem o ogromnej wyobraźni, bogatym życiu wewnętrznym i dużym pragnieniu zdobywania wiedzy. Dobrze odegra swoją rolę życiową i wychodzi z założenia, iż zawsze sobie poradzi. Jest wrażliwy na niepowodzenia, ale uparty.

Predyspozycje zawodowe

Zenon świetnie sprawdzi się jako naukowiec, prawnik, dyplomata i mediator. Dobrze poradzi sobie też w roli muzyka, artysty lub filozofa.

Imieniny

Zenon imieniny obchodzi 29 stycznia, 14 lutego, 29 marca, 12 kwietnia, 23 czerwca, 9 lipca, 3 września, 8 października, 6 grudnia.

Patroni

Św. Zenon z Werony – pochodził prawdopodobnie z Afryki Północnej. Został biskupem Werony w 362 roku. Wyróżniał się wielką troską, zaangażowaniem i gorliwością pasterską, dzięki czemu nawrócił wielu heretyków. Autor wielu listów pasterskich. Zmarł w 375 roku. Św. Zenon – żołnierz rzymski. Torturowany i ścięty za czasów cesarza Dioklecjana.

Odmiany imienia Zenon

Zenio, Zeniu, Zeniulek, Zeniusiek, Zeniuś, Zenkuś, Zeno, Zenobiusz, Zenonek

Formy obcojęzyczna

Zeno (ang.), Zenon (ogólnie przyjęta forma).

Nazwiska od imienia Zenon

Zen, Zenczkiewicz, Zenek, Zeniak, Zenkiewicz, Zenko, Zenkowicz, Zenonowicz, Zenowicz, Zeń

Znani imiennicy

Zenon Jaskuła – kolarz szosowy Zenon Konopka – kanadyjski hokeista polskiego pochodzenia Zenon Laskowik – artysta kabaretowy Zenon Plech – polski żużlowiec Zenon Przesmycki – poeta, tłumacz, krytyk literacki i artystyczny

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Błękitny, 2, turmalin