Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Robert

Znaczenie imienia Robert Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Robert

Robert jest to imię pochodzenia starogermańskiego, od imion Rodebert, Rupert, Ruprecht, Rupprecht, składających się ze słów hrod (sława, chwała) i beraht (błyszczący). Oznacza: sławny, znakomity zdobytą sławą.

Znaczenie imienia Robert

Robert jest ambitny, zdolny i osiąga świetne wyniki we wszystkim, czego się podejmie. Potrafi osiągnąć zamierzony cel. Robert jest mimo to pogodnym człowiekiem, o dużej kulturze osobistej. Jest jednak mało komunikatywny i szybko wpada w złość. Chadza jednak własnymi drogami.

Rodzina i miłość

Wydaje się być prostym, przyziemnym mężczyzną, nieskorym do wyższych uczuć. Buduje jednak trwałe i silne relacje z ukochaną osobą, obdarzając swą wybrankę czułością i delikatnością. Potrzebuje przy tym systematycznego uznania tak, jak w pracy. Potrafi znaleźć sobie dobrą żonę, głównie dlatego, że ma w czym wybierać.

Życie towarzyskie

To lojalny, solidny i wierny przyjaciel. Chętnie niesie pomoc.Ponieważ nauka zajmuje mu wiele czasu, Robert nie jest specjalnie towarzyski. Rzadko przejmuje się i interesuje opinią innych, również w kontekście własnej osoby.

Praca i kariera zawodowa

Wytrwale zmierza do celu, nie bagatelizując żadnych szczegółów na drodze. Potrafi za to rzucić celną ripostę. Sukcesy osiąga zarówno dzięki ciężkiej pracy, jak i szczęściu. Chętnie podejmuje ryzyko i nieraz, za sprawą niebywałego szczęścia, odnosi sukces. Z entuzjazmem i odwagą podchodzi do stawianych przed nim wyzwań.

Predyspozycje zawodowe

Robert świetnie poradzi sobie jako ekonomista, doradca podatkowy, radca prawny a także filmowiec.

Imieniny

Robert imieniny obchodzi 4, 24, 26 stycznia, 21 lutego, 16, 17, 29 kwietnia, 4, 13 maja, 6, 7 czerwca, 18 lipca, 16 sierpnia, 17 września, 15 listopada.

Patroni

Św. Robert – założyciel i opat zakonu cystersów. Pochodził z Francji. Założyciel opactw w Molesmes i Citeaux (Burgundia), które dały początek klasztorom cystersów. Wraz ze św. Bernardem z Clairvaux i św. Stefanem Hardingiem patronuje zakonowi. Do Polski cystersi przybyli w 1140 roku i osiedlili się w Jędrzejowie, gdzie do dziś znajduje się ich siedziba.

Odmiany imienia Robert

Bercik, Rob, Robercik, Robcio, Robuś

Formy obcojęzyczna

Robert, Robin (ang.), Robert (fr.), Robert, Ruprecht, Rupert, Ruppert, Robrecht (niem.)

Nazwiska od imienia Robert

Roberski, Robertowski

Znani imiennicy

Robert Gawliński – wokalista i kompozytor Robert Janson – muzyk i kompozytor Robert Korzeniowski – lekkoatleta

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Malinowy, 6, rubin