Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Zuzanna

Znaczenie imienia Zuzanna Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Zuzanna

Imię Zuzanna pochodzi od hebrajskiego imienia Szoszannah, które wywodzi się od hebrajskiego słowa shoshano czyli lilia. W Polsce imię to występuje od XIII wieku.

Znaczenie imienia Zuzanna

Jest pewna siebie, potrafi zachować zimną krew w każdej sytuacji. Jest szczerą i energiczną optymistką. Ponieważ żyje w wyimaginowanym świecie, zdarza jej się mimowolnie kłamać. Postrzegana bywa jako zarozumiała i zbyt niezależna.

Rodzina i miłość

Zdarza się, iż odstrasza swojego księcia z bajki a wiąże się z mężczyzną odbiegającym od jej ideału. Nie wydaje się być dobrą matką i panią domu – natura artysty i skłonności do fantazjowania nie pozwalają jej zajmować się sprawami przyziemnymi. Zdobycie jej serca nie daje jednak pewności zdobycia jej na zawsze.

Życie towarzyskie

Wobec otoczenia przyjmuje postawę pełną rezerwy, co czyni z niej niedostępną i wyniosłą kobietę. Łatwo dostosowuje się do otoczenia, przejmując m.Zuzanna nie jest szczególnie towarzyską osobą, chociaż miewa skłonności do nadmiernego narzucania się innym.

Praca i kariera zawodowa

akcje ekologiczne i ochronę przyrody lub pomoc humanitarną. Zuzanna ma wręcz cechy pozytywistki, której praca musi przynosić korzyści społeczeństwu. Stawia na bogactwo i wygodne życie.

Predyspozycje zawodowe

Zuzanna wybiera zawody związane z ruchem, zmianami i potrzebą szybkiego reagowania. Może objąć nawet bardzo odpowiedzialne stanowisko, ale o wiele bardziej nadaje się do pracy aktorki, dziennikarki, stewardessy, kelnerki, sekretarki.

Imieniny

Zuzanna imieniny obchodzi 1, 17, 18 lutego, 24 maja, 6 lipca, 11 sierpnia, 20 września, 11 października.

Patroni

Św. Zuzanna, męczennica. Była prawdopodobnie siostrzenicą św. Kajusa. Została ścięta w 295 roku. Zuzanna – biblijna żona Joakima z Księgi Daniela, niesłusznie oskarżona o cudzołóstwo. Dzięki prorokowi Danielowi uniknęła ukamienowania. Udowodnił on kłamstwo jej oszczerców i to oni ponieśli śmierć. Zuzanna ocaliła życie oraz dobre imię swoje i męża.

Odmiany imienia Zuzanna

Zuza, Zuzanka, Zuzi, Zuzia, Zuzik, Zuzinka, Zuzka

Formy obcojęzyczna

Susan, Susanna, Susannah, Sue, Suzanne (ang.), Suzanne (fr.), Susanna, Susanne, Susan (niem.), Suzana (połud.-słow)

Nazwiska od imienia Zuzanna

Ziuziak, Ziuziański, Ziuziński, Ziuśka, Zusin, Zuzankiewicz, Zuziak, Zuzin, Zuziński

Znani imiennicy

Zuzanna Ginczanka – poetka pochodzenia żydowskiego Zuzanna Rabska – polska poetka, prozaiczka, tłumaczka Zuzanna Radecka – polska lekkoatletka, olimpijka Zuzanna Szwed – polska łyżwiarka figurowa Susanna Clarke – brytyjska pisarka Suzanne Vega – amerykańska piosenkarka

Przysłowia

Cnotliwa Zuzanna. Panna Zuzanna jest bardzo staranna i nawet dla męża swój talent wytęża.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Fioletowy, 4, chryzoberyl