Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Eryk

Znaczenie imienia Eryk Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Eryk

Eryk jest to imię pochodzenia staroniemieckiego, od słów era (cześć, honor) i richi (bogaty). Oznacza: ten, dla którego honor jest rzeczą najważniejszą.

Znaczenie imienia Eryk

To energiczny oraz bardzo pomysłowy człowiek. Rzadko zawodzi. Posiada raczej sztywne i konserwatywne poglądy. Przekonany o swojej racji, uparty i zarozumiały. Posiada bardzo dobrą pamięć, zwłaszcza w dziedzinie uczuć. Cechuje go życiowy praktycyzm i jest wolny od abstrakcji. Posiada on spore tempo pracy, ale dość długo się rozpędza. Należy mu dokładnie przedstawić czego się od niego oczekuje i co mu proponuje, ponieważ Eryk bardzo nie lubi dwuznacznych sytuacji i niedomówień.

Rodzina i miłość

Rodzinę ceni Eryk na równi z przyjaciółmi – lubi przebywać w towarzystwie, ale także zaszyć się w domowym zaciszu. Wobec swojej wybranki pozostaje lojalny, wierny oraz zmysłowy. Jeśli płynie na fali sukcesu – wyrusza w świat i zapomina o swoich bliskich. Małżeństwo z nim przebiega raczej spokojnie i szczęśliwie, ponieważ Eryk potrzebuje rodziny i o nią dba.Przede wszystkim można być pewnym moralności Eryka. Jest despotą w owczej skórze! Nie skrzywdziłby nikogo z bliskich, ale nieraz nadużywa słowa „moje”, okazuje zazdrość i wprowadza rządy twardej ręki. Eryk poszukuje przede wszystkim matczynego ciepła, wobec czego jego partnerka powinna być silna psychicznie i bardziej zaradna od niego.

Życie towarzyskie

Potrzebuje jednak oparcia przyjaciół i dąży do pozyskania ich za wszelką cenę. Potrafi w końcu idealnie ocenić ludzi i dobrać sobie odpowiednią paczkę przyjaciół. Doskonale zna się przy tym na ludzkich duszach oraz charakterach. W każdej sytuacji stara się dostrzec pozytywne strony. Wśród przyjaciół wiedzie prym. Emanuje z niego ciepło oraz przyjaźń. Należy jednak być z nim szczerym, ponieważ posiada wyczucie psychologiczne, a nie toleruje kłamstwa i obłudy.

Praca i kariera zawodowa

Jest to człowiek obdarzony syntetyczną inteligencją i sporą wrażliwością. Lubi ryzyko i chętnie angażuje się w ciekawe projekty. Potrafi zjednywać sobie ludzi i pozyskiwać ich do swoich zamiarów, co umiejętnie wykorzystuje. Posiada więcej sił niż jakikolwiek inny człowiek.Nieuległy i uparty – cierpliwie, chociaż niezwykle powoli, podąża ku obranemu celowi.Aktywny i chętny do działania idealista. Często niestety nie jest doceniany przez pracodawców i współpracowników.

Predyspozycje zawodowe

Eryk sprawdzi się w takich zawodach jak nauczyciel, lingwista, muzyk, dziennikarz radiowy i telewizyjny, specjalista od marketingu.

Imieniny

Eryk imieniny obchodzi 9 lutego, 2 kwietnia, 8, 18 maja, 9 sierpnia.

Patroni

Św. Eryk Jedvardsson – król szwedzki (XII w.). Zamordowany w Upsali. Patron Szwecji.

Odmiany imienia Eryk

Eryczek

Formy obcojęzyczna

Eric, Erik (ogólnie przyj. forma), Erich (niem.), Erico, Errico (hiszp., wł.), Erikas, Erichas (litew.), Erikos (gr.), Eerik, Eero, Erkki, Eerikki (fiń.)

Nazwiska od imienia Eryk

Erykowski

Znani imiennicy

Eryk Lipiński – artysta grafik Erik Clapton – muzyk i kompozytor amerykański

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Purpurowy, 5, aleksandryt