Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Norbert

Znaczenie imienia Norbert Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Norbert

Norbert jest to imię pochodzenia staroniemieckiego, od słów nord (północ) i beraht (błyszczeć, jaśnieć). Oznacza: sławny mąż z północy.

Znaczenie imienia Norbert

Często z zapałem buduje zamki na lodzie, a potem nagle traci zainteresowanie całą sprawą. Jest cierpliwy, uparty, czasem działa skrycie, ale w końcu dochodzi do celu, i to się liczy. Bywa szczery do bólu, prostacki, ale z zaciekłością zwalcza kłamstwo oraz obłudę. Swoje uczucia czy miłość wyraża w sposób zrównoważony. Posiada inteligencję syntetyczną, więc prędko orientuje się w założeniach zleceń.

Rodzina i miłość

Można mieć jednak pewność, iż w swej miłości pozostaje wierny i oddany. Jednak odkrytej, udokumentowanej zdrady nie wybacza nigdy. Nie uznaje rozwodów. Nie lubi, kiedy opowiada mu się bajki albo używa wygórowanych metafor.Norbert jest czuły i kochający, ale dopóki rządzi.

Życie towarzyskie

Jest doskonałym gawędziarzem o ogromnym uroku osobistym i świetnym poczuciu humoru. To dobry człowiek i oddany przyjaciel. Każdy spotka się u niego ze zrozumieniem, ponieważ Norberta cechuje silna empatia, niemniej sam skrywa swoje wnętrze. Lubi zdobywać poklask w towarzystwie i łatwo można go tym kupić. Jest dobrym przyjacielem, doradcą i kompanem owocnych dyskusji – nie narzuca się, nie moralizuje, nie kaprysi.

Praca i kariera zawodowa

Niestety miewa problemy z dotrzymywaniem słowa i wytrwaniem w postanowieniach. Cechuje go jednak duża ciekawość, solidność i wydajność. Dzięki temu, jak i zdolnościom przywódczym, świetnie się sprawdza na stanowisku kierowniczym. Posiada inteligencję jednocześnie analityczną oraz syntetyczną – podczas rozważania postawionych przed nim zadań skupia się zarówno na szczegółach, jak i przebiegu całej operacji.Niezależny i wojowniczy Norbert niestety nie zawsze podejmuje dobre decyzje.

Predyspozycje zawodowe

Norbert sprawdzi się jako informatyk, inżynier, geodeta, nauczyciel przedmiotów ścisłych i technicznych.

Imieniny

Norbert imieniny obchodzi 6 czerwca.

Patroni

Św. Norbert – z Xanten w Nadrenii. Jako wędrowny kaznodzieja wprowadzał reformy gregoriańskie. Z jego inicjatywy powstał nowy zakon — norbertanie. Był arcybiskupem magdeburskim, kanclerzem cesarskim, arcybiskupem Pomorza i Polski.

Odmiany imienia Norbert

Bercik, Bertuś, Norbercik, Norbertuś

Formy obcojęzyczna

Norbert (ogólnie przyj. forma), Bert, Bertus, Norbert (niem.), Norberto (hiszp., wł.)

Nazwiska od imienia Norbert

Norberciak

Znani imiennicy

Norbert Bonczyk (1837-1893) – kapłan, poeta, działacz niepodległościowy na Śląsku

Przysłowia

Siej na świętego Norberta, będzie jęczmienia sterta.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Granatowy, 2, nefryt