Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Damian

Znaczenie imienia Damian Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Damian

Damian to imię pochodzenia greckiego, od imienia bogini Damii, czczonej w Epidaurze, lub od démios (lekarz ludowy). Oznacza: pogromca, poskromiciel, ale i uzdrowiciel.

Znaczenie imienia Damian

Chętnie pomaga, udziela porad, pociesza. Bez większego wysiłku potrafi również wyobrazić sobie całość realizowanego projektu w oparciu o jego najmniejszy szczegół. Damian jest cholerykiem o żywym usposobieniu. Damian posiada krytyczny umysł, jest dociekliwy, pobudliwy i mało odporny na opinie innych. Dzieje się tak dlatego, iż za bardzo myśli o sobie, zapominając o innych. Wyróżnia go potrzeba przegadania problemu z innymi. Nie lubi również słomianego zapału, fuszerki oraz braku konsekwencji. W kontaktach z ludźmi jest jednak powściągliwy.

Rodzina i miłość

Mężczyzna ten jest niezależny i niekomfortowo czuje się w ciasnych związkach. Zgodnie ze swą naturą staje do walki o dobro i szczęście swych bliskich. Kocha swój dom i bliskich. Pewne jest jednak, że to typ rodzinny i bardzo poważnie traktuje wszelkie związki. Oczywiście jeśli Damian zdecyduje się zobowiązać i ustatkować. Ponieważ jest miłośnikiem sztuki i teatru, zapewnia rodzinie regularne rozrywki kulturalne. Sposobem na Jerzego jest otoczenie go miłością i zrozumieniem.

Życie towarzyskie

To przekorny mężczyzna, z którym nieraz ciężko się dogadać. U innych potrafi wyczuć najdrobniejszą nutkę fałszu w głosie. Niestety jest też egoistą i bardzo subiektywnie ocenia rzeczywistość. Są jednak osoby, które nie potrzebują tego, aby poznać prawdziwą wartość człowieka. Ma przy tym wiele racji, ponieważ jest bystrym obserwatorem i potrafi doskonale ocenić każdą sytuację. Jego reakcje są naturalne, szczere i prostolinijne – może urazić do żywego. Potrafi zamknąć się w sobie i nie podejmować narzucanych mu siłą działań. Brak mu umiejętności dyplomatycznych i jakiejkolwiek empatii.

Praca i kariera zawodowa

Jeśli wierzy w słuszność swych zamiarów, nic nie powstrzyma Damiana.Damian to mężczyzna o silnym poczuciu niezależności. Ma ogromną zdolność przyswajania nowych informacji i lubi się kształcić. To urodzony wojownik, a przy tym dobry strateg – kocha rywalizację, uwielbia dowodzić i samodzielnie podejmować decyzje. Posiada rzadki dar postrzegania epizodu w całości działań. Posiada na szczęście całkiem sprawne hamulce chroniące go przed pochopnym działaniem. Posiada wiele cnót, ale zawsze nie w porę się one ujawniają. W działaniu kieruje się zimną logiką, przejawiając charakterystyczną nieufność wobec intuicji.

Predyspozycje zawodowe

Damian sprawdzi się w takich zawodach jak polityk, prawnik, aktor, architekt, handlowiec i biznesmen.

Imieniny

Damian imieniny obchodzi 7 stycznia, 12, 21, 23 lutego, 12, 15 kwietnia, 14 lipca, 26, 27 września, 14, 26 października, 14 listopada.

Patroni

Św. Damian – brat św. Kosmy. Obaj byli lekarzami, leczyli bezpłatnie chorych i cierpiących. Zginęli razem w 283 roku. Patron lekarzy i aptekarzy. Św. Damian – biskup w Pawii (VII w.). Niósł pomoc swym diecezjanom w czasie epidemii.

Odmiany imienia Damian

Damianek, Danek

Formy obcojęzyczna

Damian, Damianus (ogólnie przyj. forma), Damon (ang.), Damian, Damianus, Damis, Dami (niem.), Damien (fr.), Damian (hiszp.), Damiano (wł.).

Nazwiska od imienia Damian

Damianicz, Damianow, Damieniak, Damieszko, Damięcki, Damiętko, Damijan, Damijański, Demianicz, Demianiec, Demianiuk, Demiankowicz, Demiankowski, Demianowski, Demiańczuk, Demiańczyk, Demiański, Demienkiewicz

Znani imiennicy

Damian Damięcki – aktor Damian Zimoń – arcybiskup śląski

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Niebieski, 6, nefryt