Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Wojciech

Znaczenie imienia Wojciech Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Wojciech

Wojciech jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego. Oznacza: wojak przynoszący pociechę lub wojownik, któremu walka sprawia radość.

Znaczenie imienia Wojciech

Stara się jednak być dobrym mężem, przykładnym ojcem i wzorowym wychowawcą. W zespole czy firmie to on ma najwięcej pomysłów najróżniejszych inicjatyw, ulepszeń oraz akcji. Posiada licznych przyjaciół, którym chętnie pomaga. Gdy napotyka na trudności – walczy.

Rodzina i miłość

Marzycielski Wojciech miewa niemałe trudności z odnalezieniem się w świecie realnym. Swoją rodzinę kocha ponad wszystko. Nie myśli za to o dzieciach i raczej nie dąży do posiadania potomstwa. Sam często niemiłosiernie dokucza swej wybrance, gdyż jest to jego sposób na okazanie sympatii.

Życie towarzyskie

Ceni sobie to, że znajomi znają go na wylot i niczego przed innymi nie kryje. Nie lubi komplikować sobie życia i relacji z innymi, do szczęścia wystarczą mu uśmiech i ludzka życzliwość. Ten buntownik musi nieustannie współzawodniczyć i walczyć o pozycję. Wojciech posiada nieprzeciętny urok, który chętnie wykorzystuje.

Praca i kariera zawodowa

Jest cenionym pracownikiem niezależnie od wyboru profesji. Nie posiada umiejętności dyplomatycznych!. Mało kto może mu się oprzeć, dlatego zazwyczaj zdobywa on przewagę w grupie i władzę, o której marzy. Wojciechowi zdarza się wręcz zaniedbywać podstawowe obowiązki na rzecz swych egzystencjalnych przemyśleń.

Predyspozycje zawodowe

Wojciech spełni się jako wojskowy, leśnik, dziennikarz lub aktor.

Imieniny

Wojciech imieniny obchodzi 23 kwietnia, 12 czerwca, 24 lipca, 20 października.

Patroni

Św. Wojciech (Adalbert) – pierwszy patron Polski. Urodził się ok. 956 roku, jako syn czeskiego możnowładcy Sławnika, księcia Lidic. Po śmierci pierwszego biskupa Pragi, Dytmara, został jego następcą. Dwukrotnie był zmuszony do opuszczenia czeskiej stolicy. Ostatni raz, po zamordowaniu czterech jego braci w 997 roku, schronił się w Polsce, witany przez Bolesława Chrobrego. Wyruszył na Wybrzeże Bałtyckie, aby nawracać Prusów. Misja ta nie powiodła się i św. Wojciech zginął 23 kwietnia 997 roku, przebity siedmioma włóczniami. Bolesław Chrobry sprowadził jego szczątki do Gniezna. Patron Polski, Czech i Prus, również współpatron Europy.

Odmiany imienia Wojciech

Ciesiek, Wojtek, Wojteczek, Wojtunio, Wojtuś

Formy obcojęzyczna

Vojtechus (łac.), Adalbert, Adelbert (ang.), Voiteh (niem.), Vojtech (hiszp.)

Nazwiska od imienia Wojciech

Wojciechow, Wojciechowski, Wojciechowicz, Wojcieszak, Wojcieszek, Wojcieszkiewicz, Wojcieszko, Wojciszewski, Wojtalewicz, Wojtalewski, Wojtanowicz, Wojtanowski, Wojtarowicz, Wojtasiak, Wojtasiewicz, Wojtasik, Wojtaszczyk, Wojtaszek, Wojtaszewski, Wojtaś, Wojtaśkiewicz, Wojtczak, Wojtczuk, Wojtecki, Wojtkiewicz, Wojtyło, Wojtyłło, Wójczak, Wójcik, Wójcikowski

Znani imiennicy

Wojciech Fortuna – skoczek narciarski Wojciech Kilar – kompozytor Wojciech Młynarski – autor tekstów i piosenkarz Wojciech Zabłocki – szablista i architekt

Przysłowia

Benedykt w pole z grochem, Wojciech z owsem jedzie, Marek ze lnem, a Filip tatarkę wywiedzie. Na świętego Wojciecha kończy się krów uciecha. Jak na święty Wojciech rosa, to siej dużo prosa.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Czerwony, 4, karneol