Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Andrzej

Znaczenie imienia Andrzej Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Andrzej

Imię Andrzej pochodzi z języka greckiego od słowa andros (mąż, mężczyzna) lub anderios (męski). Oznacza: mężny, odważny.

Znaczenie imienia Andrzej

Ludzie go drażnią, jeśli nie są tak zorganizowani jak on. To przekorny komediant oraz bardzo towarzyski gawędziarz. Niepowodzenia z reguły ignoruje, nie przyznając się do własnych błędów. Nie przejmuje się opinią większości i nie traci na pewności siebie. Jest człowiekiem poważnym i tajemniczym. Jest surowym, energicznym, i wybuchowym człowiekiem. Często wybucha, gdy ktoś nie stosuje się do jego skomplikowanych i trudnych reguł postępowania. Jest wiernym i odpowiedzialnym mężem oraz ojcem. Bardzo łatwo go urazić, zwłaszcza popędzaniem.Andrzej pomimo wielu praktycznych zalet, nie wspina się po szczeblach sławy czy kariery.

Rodzina i miłość

Andrzej wie jak pokierować życiem swoim i swoich bliskich. Dąży do trwałości związku, ponieważ mocne struktury rodzinne dają mu poczucie bezpieczeństwa.Raczej skłonny do marzenia o miłości, niż do walki o kobietę, którą obdarzy uczuciem. Przede wszystkim bowiem Andrzej jest bardzo praktyczny. W życiu jego bliskich nie braknie spontaniczności, radości oraz szaleństwa, oczywiście z pełnym poczuciem stabilności. Ma bardzo dobrą pamięć uczuciową, dlatego woli poznawać świat empirycznie.Andrzej wbrew pozorom jest bardzo uczuciowy. Oczywiście jeśli trafi na kobietę, która potrafi go przytemperować.Andrzej żyje według surowych zasad i konserwatywnych poglądów – nie uznaje wolnych związków i wolnej miłości.

Życie towarzyskie

Dostrzega wartość ludzi wokół niego i jest wrażliwy na cudzą krzywdę.Jest sprawiedliwy, uczciwy i opanowany. Nie znosi cwaniactwa oraz kombinatorstwa. Ma ugodowy charakter i lubi poukładane życie. Mimo to jest niezastąpiony w roli rozjemcy. Należy się strzec, aby nie popaść u niego w niełaskę, a o to łatwo, ponieważ Andrzej nie lubi gdy mu się ktoś narzuca albo wścibia nos w jego wewnętrzny świat bez zaproszenia. Bywa przy tym ciekawski i niedyskretny.Andrzej jest dość kłopotliwy dla swego otoczenia – nie można odmówić mu walorów towarzyskich, ale bywa zbyt uparty, nad wszystkim chce zapanować i traci kontakt z rzeczywistością, gdy wbije sobie coś do głowy. Wiadomo na pewno, iż nigdy nie zapomina wyrządzonych mu krzywd i nieraz z ukrytą pasją potrafi obserwować rezultaty swojej zemsty.

Praca i kariera zawodowa

Jeśli w dzieciństwie popracuje nad samodyscypliną – może osiągnąć sukces naukowy, ponieważ jest inteligentnym człowiekiem. Nie warto próbować wywierać na niego wpływu czy udzielać mu rad – jest odporny i sprzeciwia się dla zasady. Opornie podejmuje tym samym ryzyko i nie jest skłonny do zmian. W nic jednak nie uwierzy i niczego się nie podejmie, dopóki dokładnie tego nie zrozumie. Prędzej czy później przejmie stery i zostanie szefem niezależnie od specjalizacji. Jest to człowiek niezwykle przedsiębiorczy oraz ambitny, dzięki czemu wiele może w życiu osiągnąć.Nie jest przebojowy ani agresywny, mimo to można polegać na jego zaangażowaniu, a sam Andrzej ma szansę na realizację swych najśmielszych pomysłów. Jest ambitny i konsekwentny w działaniu.Trochę myśliciel, trochę aktywista. Brak mu ostatecznie wytrwałości i po dobrze rokującej aktywności nagle ukrywa się przed światem.

Predyspozycje zawodowe

Andrzej bardzo dobrze czuje się w każdej pracy, która daje mu choć trochę władzy. Będzie dobrym policjantem, wojskowym, strażakiem, menedżerem, pedagogiem lub reżyserem.

Imieniny

Andrzej imieniny obchodzi 6, 19 stycznia, 4 lutego, 12, 27 kwietnia, 13, 16, 25 maja, 12, 16, 21 czerwca, 12, 13, 16, 17, 21, 31 lipca, 17, 30 września, 1, 10, 30 listopada, 10 grudnia.

Patroni

Święty Andrzej Apostoł – Jeden z pierwszych uczniów Jezusa Chrystusa. Patron Austrii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Rosji i Szkocji, a także podróżnych, rybaków, rycerzy, rzeźników, małżeństw oraz chorych na różyczkę i czerwonkę. Święty Andrzej – Metropolita Krety, bronił czci ikon. Zapoczątkował nowy rodzaj pieśni kościelnej, zw. kanonem. Święty Andrzej Świerad – Prowadził ascetyczny sposób życia. Spał w pozycji siedzącej na pniu, otoczonym ostrymi prętami. Na pół legendarny krzewiciel chrześcijaństwa na ziemi sądeckiej.

Odmiany imienia Andrzej

Andruszko, Andrzejek, Jędrek, Jędruś, Jędrzejek, Ondrzejek, Ondraszek, Ondrysz

Formy obcojęzyczna

Andrew (ang.), Andrej, André (fr.), Andrés (hiszp.), Andreas, Andres, Anders (niem.), Andriej (ros.), Andra, Andrej, Andrija (połud.-słow), Andrij (ukr.), Andrea, Andreo, Drea (wł.), Andreias (gr.), András, Endre (węg.)

Nazwiska od imienia Andrzej

Andreaszak, Andrejasz, Andrejaszewicz, Andrejczak, Andrejewicz, Andrejowicz, Andrejowski, Andrejuk, Andreszewski, Andriaszkiewicz, Androchowicz, Androsiuk, Androski, Androszewicz, Andruszewicz, Andruszewski, Andruszkiewicz, Andruszko, Andruszkowicz, Andrychiewicz, Andrychowicz, Andrycz, Andryjanowski, Andryjasz, Andryjszyn, Andrykiewicz, Andrysiak, Andrysiewicz, Andryszewicz, Andryszewski, Andryszowicz, Andrzejaczek, Andrzejak, Andrzejaszek, Andrzejaszewicz, Andrzejczak, Andrzejczyk, Andrzejec, Andrzejew, Andrzejewicz, Andrzejkiewicz, Andrzejko, Andrzejkowicz, Andrzejow, Andrzejowicz, Andrzejowski, Andrzejszczak, Andrzychowski, Andrzyszowicz

Znani imiennicy

Andrzej Frycz Modrzewski (1503-72) – pisarz polityczny Andrzej Grubba – tenisista stołowy Andrzej Rosiewicz – piosenkarz Andrzej Seweryn – aktor Andrzej Wajda – reżyser filmowy i teatralny

Przysłowia

Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży. Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja. Kiedy na Andrzeja poleje, poprószy, cały rok nie w porę rolę moczy, suszy.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Grafitowy, 6, tygrysie oko