Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Roksana

Znaczenie imienia Roksana

Pochodzenie imienia Roksana

Roksana to imię pochodzenia perskiego, które oznacza jutrzenkę lub kobietę promienistą, jaśniejącą.

Znaczenie imienia Roksana

Bywa bardzo subiektywna i pewna siebie. W miłości raczej ostrożna, ponieważ mało kto jest w stanie sprostać jej wymaganiom. Jest również niezwykle uczuciowa – z trudem wybacza wyrządzone jej krzywdy. To typowa ekstrawertyczka – uzewnętrznia swe reakcje i łatwo przystosowuje się do otoczenia.

Rodzina i miłość

Ciekawych doznań dostarcza natomiast specyficzny zmysł kulinarny Mirosławy, która uwielbia eksperymenty w kuchni.Roksana to wymarzona partnerka. Wymaga wiele wytrzymałości i zrozumienia.

Życie towarzyskie

Trzeba poświęcać jej pełną uwagę, a nie każdemu to odpowiada. Miewa milion pomysłów na sekundę, przez co ciężko za nią nadążyć. Jej przyjaciele nie usłyszą od niej narzekania, za to dla każdego ma dobre słowo i uśmiech.Nie zawsze łatwo się z nią dogadać, chociaż Roksana z natury jest życzliwa i otwarta na świat.

Praca i kariera zawodowa

Dokładna, analityczna i metodycznie traktująca napotkane problemy. Wybiera tylko drogi prowadzące do sukcesu i dostatku. Skłonna jest przy tym do oszustw oraz blefowania, najczęściej tuszując w ten sposób brak własnej kreatywności i przywłaszczanie sobie cudzych pomysłów.

Predyspozycje zawodowe

Roksana posiada uzdolnienia artystyczne i manualne – sprawdzi się w zawodach powiązanych ze sztuką. Musi też to być praca, która pozwoli jej pracować swoim rytmem, nie w zespole.

Imieniny

Roksana imieniny obchodzi 14 września.

Patroni

Brak

Odmiany imienia Roksana

Roksa, Roksancia, Roksanka, Roksia, Roksunia

Formy obcojęzyczna

Roxana, Roxanna, Roxine, Roxy (ang.), Roxane (fr., niem.), Roksana, Roksa, Rosa (połud.-słow).

Nazwiska od imienia Roksana

Rokszawski, Rokszewicz

Znani imiennicy

Roksana – żona Aleksandra Wielkiego Roksana – córka Heroda Wielkiego Roksana Jonek – Miss Polonia 1997 Roksana Krzemińska – aktorka

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

7