Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Kazimierz

Znaczenie imienia Kazimierz Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Kazimierz

Kazimierz to imię pochodzenia starosłowiańskiego. Wywodzi się od słów kazi (niszczyć) i mir (pokój). Oznacza mężczyznę, który niszczy pokój lub sławę wrogów.

Znaczenie imienia Kazimierz

Chętnie korzysta z opinii kompetentnych osób. Wśród znajomych cieszy się sporym uznaniem oraz szacunkiem. Rodzina również jest dla niego ważna i niechętnie rozstaje się z nią. Wydaje mu się, iż ma prawo do robienia wszystkim niegrzecznych uwag, narzucania swojej woli i uszczęśliwiania innych na siłę. Kocha rodzinę, ceni sobie ciepło i spokój domowego ogniska, które pozwala mu wypocząć przed kolejną walką.Kazimierz to mężczyzna, który żyje emocjami i uczuciami, nie tracąc czasu na namysły.

Rodzina i miłość

Dla niego wielką wartość mają więzy rodzinne, dlatego szuka partnerki odpowiedzialnej, gotowej się zaangażować i pozostać z nim na dobre i na złe. Przede wszystkim kieruje się prawdziwą moralnością. Może przegapić niejedną okazję, ale nie szybko wyciągnie wnioski. Nie potrafi być obiektywny i ustępliwy, toteż w jego rodzinie kłótnie są na porządku dziennym. Udane pożycie seksualne w dużej mierze uzależnia od uczuć oraz nastroju. Nie może też domagać się zbyt wielu nowości i szaleństw, ponieważ Kazimierz nie zdecyduje się na nie.

Życie towarzyskie

Bywa tak poważny, że aż nudny. W jego towarzystwie każdy dobrze się czuje. To dusza człowiek, na którym można polegać. Swym optymizmem skutecznie wszystkich zaraża. Cieszy się zatem zaufaniem i sympatią. Posiada dar porozumiewania się z innymi i świetną intuicję w kontaktach z ludźmi.

Praca i kariera zawodowa

Posiada wiele uzdolnień, szczególnie manualnych. Jest pełen pomysłów oraz wiary we własne możliwości. Kazimierz ma głowę pełną pomysłów, a także niemałą wiedzę i doświadczenie życiowe. Z łatwością wykonuje skomplikowane operacje myślowe i jest przy tym niezwykle metodyczny. Przejawia zamiłowanie do nauk technicznych, ścisłych oraz przemysłu, inżynierii i rolnictwa. Potrafi długo i wszechstronnie rozpatrywać jakiś problem zanim podejmie decyzję, chociaż nie brak mu nieomylnej intuicji.

Predyspozycje zawodowe

Kazimierz bardzo dobrze sprawdzi się jako budowniczy, menadżer, aktor i reżyser.

Imieniny

Kazimierz imieniny obchodzi 3 stycznia, 4, 22, 24 marca, 12 czerwca, 21 sierpnia.

Patroni

Św. Kazimierz (1458-1484) – syn króla Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. W 1483 r. udał się na Litwę. Zmarł na gruźlicę 4 marca 1484 roku na zamku w Grodnie. Został pochowany w katedrze wileńskiej. Żałoba po umiłowanym królewiczu ogarnęła Polskę i Litwę. Do jego grobu przybywały pielgrzymki z najdalszych regionów obu krajów. Jest patronem Polski i Litwy.

Odmiany imienia Kazimierz

Kazeczek, Kazek, Kaziczek, Kazik, Kazimier, Kazio, Kaziu, Kaziuk, Kaziulek, Kaziunio, Kaziuś, Kaziutek, Kaźko

Formy obcojęzyczna

Casimir, Kasimir (ogólnie przyjęta forma), Casimiro (hiszp., wł.), Kazimir (ros., czes., słowac., połud.-słow.), Kazimieras, Kazys (litew.).

Nazwiska od imienia Kazimierz

Kazikowski, Kazimierczak, Kazimierczuk, Kazimierek, Kazimierko, Kazimierowicz, Kazimierski, Kazimierzak, Kazimierzczak, Kazimirkiewicz, Kazimirowicz, Kazimirski, Kazimirz, Kazmierczuk, Kazmierek, Kazmierkowski, Kazmirak, Kamirowicz, Kaźmierczak, Kaźmierczuk, Kaźmierczyk, Kaźmierski, Kaźmirczak

Znani imiennicy

Kazimierz I Odnowiciel – książę Kazimierz II Sprawiedliwy – książę Kazimierz III Wielki – król polski Kazimierz IV Jagiellończyk – król polski Kazimierz Deyna – piłkarz Kazimierz Górski – trener piłkarski Kazimierz Kamiński – aktor i reżyser Kazimierz Przerwa-Tetmajer – poeta i dramatopisarz

Przysłowia

Jeżeli w święty Kazimierz pogoda, to na kartofle uroda. Na świętego Kazimierza zima do morza zmierza. Na świętego Kazimierza dzień się z nocą przymierza.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Niebieski, 1, chryzoberyl