Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Zygmunt

Znaczenie imienia Zygmunt Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Zygmunt

Zygmunt to imię pochodzenia germańskiego wywodzące się od słów: sigu (zwycięstwo) oraz munt (opieka, ochrona). Imię to oznacza „tego, który zapewnia zwycięstwo i opiekę” lub „tego, którego opieka zapewnia zwycięstwo”.

Znaczenie imienia Zygmunt

Zygmunt to artystyczna dusza o wszechstronnym umyśle. To prawdziwy rycerz dla wybranki swego serca i niezwykle rodzinny mężczyzna. Nie lubi ryzyka ani zmian. Dynamicznie działa tylko w warunkach pełnego uczestnictwa w życiu społecznym lub zawodowym.

Rodzina i miłość

To zdecydowanie nie może być przeciętna kobieta! Zygmunt jest także dobrym gospodarzem, który z rozmachem podejmie gości i niczego nie będzie im skąpić – lubi przecież, gdy mówią o nim dobrze. Jest dystyngowany, przystojny, zadbany i elokwentny. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, iż Zygmunt nie boi się samotności.

Życie towarzyskie

Nie przestaje z byle kim, raczej stroni od większego towarzystwa i hucznych rozrywek. Ludzie go wręcz drażnią, jeśli nie są tak zorganizowani jak on. Mimo to cieszy się uznaniem i szacunkiem.

Praca i kariera zawodowa

Zakres obejmowanych obowiązków musi być konkretny. Najlepsze dziedziny dla niego to moda, muzyka i taniec. Działanie stanowi sens jego istnienia, nie potrafi być bierny. To energiczny, pomysłowy i niezwykle ruchliwy człowiek.

Predyspozycje zawodowe

Zygmunt sprawdzi się dobrze jako manager oraz w roli rzemieślnika, psychologa, psychiatry lub muzyka.

Imieniny

Zygmunt imieniny obchodzi 2 maja, 12 czerwca.

Patroni

Św. Zygmunt – król Burgundii od 516 roku. W 497 r. został katolikiem. W 522 r. za namową drugiej żony kazał udusić swego syna z pierwszego małżeństwa. Za karę odbywał dobrowolną pokutę w opactwie w Valais. Skazany na śmierć przez króla Chlodwiga, zginął śmiercią męczeńską w 523 roku, wrzucony z żoną i synami do studni.

Odmiany imienia Zygmunt

Zigi, Zych, Zyga, Zygi, Zygmuncik, Zygmuntek, Zygmuntuś, Zygmuś, Zyguś, Zyś, Zyziek, Zyzio

Formy obcojęzyczna

Sigismundus (łac.), Sigmund (ang.), Siegmund, Sigismund, Sigmund (niem.), Sigismond (fr.), Segismundo (hiszp.), Sigismondo, Gismondo (wł.), Zigmund, Sigizmund (ros.), Sigmund, Sigismund (czes.), Zigmunt, Zigmund, Sigismund, Sigmund (połud.-słow.).

Nazwiska od imienia Zygmunt

Zych, Zychoń, Zychowicz, Zychowski, Zygma, Zygmanowski, Zygmański, Zygmont, Zygmontowicz, Zygmunciak, Zygmuncik, Zygmund, Zygmundzik, Zygmuntowicz, Zygmuntowski, Zygmuńczak, Zygmuńczyk

Znani imiennicy

Zygmunt I Stary – król Polski Zygmunt II August – król Polski Zygmunt III Waza – król Polski Zygmunt Ajdukiewicz – malarz Zygmunt Chajzer – prezenter radiowy i telewizyjny Zygmunt Krasiński – jeden z największych poetów polskiego romantyzmu Zygmunt (Muniek) Staszczyk – muzyk rockowy Zygmunt Szczęsny – arcybiskup, metropolita warszawski

Przysłowia

Gdy dzwonią w Zygmunta na Boże Narodzenie, to słuchać aż do Wielkiejnocy. Na świętego Zygmunta wybieraj zboże z kąta. W Zygmunta dzwonią.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Fioletowy, 9, opal