Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Kornelia

Znaczenie imienia Kornelia Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Kornelia

Kornelia jest to żeńska forma imienia Kornel, które pochodzi od nazwy znanego rzymskiego rodu Korneliuszów (Cornelius).

Znaczenie imienia Kornelia

Osiąga sukces niemal w każdej sferze życia. Wydaje się być dumną i pogardliwą, ale w rzeczywistości jest tylko niespokojna i niepewna przyszłości. Wszystko planuje z najmniejszymi szczegółami. Ludzie z otoczenia są jej życzliwi i cenią ją. Jest wrażliwa i delikatna. Nie traci zimnej krwi w sytuacji zagrożenia, a z potknięć wyciąga wnioski na przyszłość.

Rodzina i miłość

Kornelia potrzebuje księcia z bajki, który gotów będzie ją ubóstwiać, wspierać na każdym kroku i dogadzać we wszystkim. Kłótnie, krzyki i wybuchowość tej osobowości nie ułatwiają sprawy.Kornelia w miłości stawia wszystko na jedną kartę – kocha albo wykreśla z serca. Jej męża cechować powinna jednak wielka cierpliwość i ustępliwa natura, aby zaakceptował w pełni i pogodził się z impulsywnością oraz zwariowaną naturą swej żony.Budzi instynkty opiekuńcze w mężczyznach.

Życie towarzyskie

Poukładana i cierpliwa, doskonała we wszystkim – ale nie zimna i obojętna! Kornelia to kobieta fascynującą, otoczoną aurą tajemniczości i w pewien sposób eteryczna. Ceni sobie prywatność i spokój, dlatego lepiej nie wpadać do niej z niezapowiedzianą wizytą i nie robić przyjęć niespodzianek. Stroni od tłumów i hucznych imprez. Zdecydowanie woli otaczać się gronem starszych przyjaciół – dojrzalszych, poważniejszych i rozumiejących jej pasje. Jeśli już kogoś polubi – to na zawsze i całym sercem, ale niezwykle ciężko zaskarbić sobie u niej taką łaskę.

Praca i kariera zawodowa

Często wydaje jej się, że jest ponad prawem i to przeświadczenie umiejętnie wykorzystuje w celach zawodowych. Realizuje się w polityce, działalności na rzecz społeczeństwa lub na stanowiskach kierowniczych. Do tego gubi się w szczegółach i nie potrafi analizować powierzonych jej zadań. Jest niestety choleryczką, wobec czego lepiej jej nie drażnić, a wykonywać uważnie otrzymane polecenia. Wszystko, co robi, wykonuje z wielką precyzją i starannością.

Predyspozycje zawodowe

Kornelia sukces może odnieść w polityce i działalności społecznej. Będzie również znakomitym psychiatrą, psychologiem lub nauczycielem akademickim.

Imieniny

Kornelia imieniny obchodzi 31 marca.

Patroni

Św. Kornelia (III-IV w.) – rzymianka, która podczas prześladowania chrześcijan zginęła w młodym wieku śmiercią męczeńską. Zachowała się o niej tylko wzmianka w Martyrologium Rzymskim.

Odmiany imienia Kornelia

Kornela, Kornelcia, Kornelik, Kornelka, Nel, Nela, Nelcia, Neli, Nelia, Nelka

Formy obcojęzyczna

Cornelia (łac., hiszp., wł.), Cornelia, Cornela, Cornelle (ang.), Cornelia, Kornelia (niem.), Cornélie (fr.), Kornilija (ros.), Kornelie (czes.), Kornélia (słowac.), Kornelija, Kornilija, Kornela (połud.-słow.)

Nazwiska od imienia Kornelia

Brak

Znani imiennicy

Kornelia – córka Publiusza Korneliusza Scipiona, uznawana za ideał kobiety rzymskiej Kornelia Dobkiewiczowa – pisarka, autorka utworów dla młodzieży i folklorystka Kornelia Marek – biegaczka narciarska Kornelia Ender – niemiecka pływaczka

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

4