Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Ignacy

Znaczenie imienia Ignacy Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Ignacy

Ignacy to imię pochodzenia łacińskiego wywodzące się od słowa ignis (ogień). Imię to oznacza mężczyznę o płomiennym sercu.

Znaczenie imienia Ignacy

Jest niezwykle towarzyski, chociaż trudny w kontaktach przez wieczne docinanie bliskim. Ignacy to niezwykle poukładany i dokładny mężczyzna, który sprawia wrażenie powolnego. Nie jest też zamknięty na ludzi, po prostu ciężko mu wygospodarować trochę czasu. Rzadko podnosi głos, jest cierpliwy i spokojny. Nie toleruje, gdy ktoś próbuje narzucać mu swoją wolę. Doskonale wywiązuje się jednak z roli pana domu i ojca. Sam jest osobą zagadkową, interesującą i pociągającą.

Rodzina i miłość

Przewrażliwiony na swoim punkcie Ignacy z trudem nawiązuje zdrowe relacje partnerskie. Nie ma jednak, co liczyć na wielką uczuciowość z jego strony. Oszczędny w słowach – działa. Trzeba z nim postępować rozważnie – potrzebuje wiele cierpliwości i stanowczości.Ignacy miewa czasem problemy z nawiązywaniem kontaktów z kobietami, ponieważ stawia im zbyt wysokie wymagania. Lubi, gdy obsypuje się go dowodami miłości.

Życie towarzyskie

Chętnie pomaga w potrzebie i pozostaje do dyspozycji. Jest nadmiernie subiektywny i często wzbudza ogólną niechęć otoczenia. Nie został stworzony do szaleństw, zabawy lub obcowania z kulturą czy sztuką w kameralnym i wyszukanym gronie. Pomimo wielu talentów, dużej energii życiowej oraz entuzjazmu, zdarza mu się tracić poczucie rzeczywistości i gubić we własnych planach. Pociąga go to, co niedostępne, tajemnicze i zakazane.Jest towarzyskim typem mężczyzny – pełnym humoru, serdeczności i zaangażowanym w przyjaźń.

Praca i kariera zawodowa

Cechuje go ponadto elastyczność w działaniu oraz pomysłowość. Ignacy ma dwoistą naturę i wiele bierze sobie do serca, chociaż przybiera pozę pewnego siebie i wyrozumiałego mężczyzny. Interesuje się rzeczami rzadkimi i niecodziennymi zagadnieniami. Byle tylko zbyt wiele od niego nie wymagano. Ignacy ma niezależną naturę i woli samodzielnie podejmować decyzje. Syntetyczna inteligencja i dobra pamięć to dodatkowe atuty. Jest spostrzegawczy, komunikatywny i twórczy, pozostając jednocześnie skromnym, uczciwym oraz pracowitym.

Predyspozycje zawodowe

Ignacy jest bardzo wszechstronny i da sobie radę praktycznie w każdym zawodzie, który sobie wybierze.

Imieniny

Ignacy imieniny obchodzi 1 lutego, 31 lipca, 17, 23 października.

Patroni

Św. Ignacy Antiocheński (50-107) – biskup Antiochii, męczennik. Uczniem św. Jana Ewangelisty. Został wezwany do Rzymu przez cesarza Trajana po rozpoczęciu prześladowań chrześcijan. W drodze do Rzymu nauczał chrześcijaństwa i pisał listy apostolskie. Kiedy dotarł przed oblicze cesarza, został skazany na śmierć przez rozszarpanie przez lwy na arenie Koloseum.

Odmiany imienia Ignacy

Ignac, Ignacek, Ignacjo, Ignaszek, Ignaś, Igulek, Igunio, Iguś, Igutek

Formy obcojęzyczna

Ignatius (ogólnie przyjęta forma), Ignace, Inigo (ang.), Ignaz (niem.), Ignace (fr.), Ignacio (hiszp.), Ignazio (wł.), Ignat, Ignatij (ros.), Ignác, Ignat (czes., słowac.), Ignjat, Ignacije, Ognjen, Ognjeslav, Vatroslav (połud.-słow.), Ignotas, Ignacas, Ignas (litew.), Ignatios, Ignatis (gr.)

Nazwiska od imienia Ignacy

Ignacki, Ignaczak, Ignaczewski, Ignaczyński, Ignakiewicz, Ignakowicz, Ignakowski, Ignalewski, Ignalski, Ignarski, Ignasiak, Ignasiewicz, Ignasiński, Ignaszewicz, Ignaszewski, Ignatowicz, Ignatowski

Znani imiennicy

Ignacy Dąbrowski – powieściopisarz i nowelista Ignacy Dobrzyński – pianista i kompozytor Ignacy Friedman – polski pianista, kompozytor i pedagog Ignacy Grabowski – pisarz Ignacy Krasicki – pisarz Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego, konstruktor lampy naftowej Ignacy Mościcki – ostatni prezydent II Rzeczpospolitej Ignacy Paderewski – pianista, kompozytor, polityk Ignacy Potocki – pisarz i współtwórca Konstytucji 3 Maja

Przysłowia

Co Ignacy, to nie Marek. Poczekaj, Ignacy, aż będzie inacy. On dla mnie tyle znaczy, co Ignacy. Powiada święty Ignacy, żeśmy nie wszyscy jednacy. Musi mieć ćwieczek świętego Ignacego w głowie. Najmilszy i drogi Ignacy pomoże ci przy każdej pracy.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

5