Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Artur

Znaczenie imienia Artur Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Artur

Imię Artur jest pochodzenia celtyckiego lub walijskiego, prawdopodobnie wywodzi się ze słowa art, arth (niedźwiedź). Niektórzy wiążą je również z językiem greckim arktos (niedźwiedzica).

Znaczenie imienia Artur

Jest pomysłowy, aktywny oraz dynamiczny, ale także nerwowy i bardzo niecierpliwy. Mimo przewinień nikt się na niego długo nie gniewa. Dla każdego ma dobre słowo i nawet o przykrych dla siebie sprawach opowiada z uśmiechem. Lubi wolność myśli oraz swobodę działania. Ma również predyspozycje przywódcze. Można wiele osiągnąć, zręcznie wykorzystując jego pragnienie bycia najlepszym. To typowy introwertyk, który nieraz ucieka przed raniącą go rzeczywistością, chowając się w piaskach swej podświadomości. Z czasem dąży do spokoju i ustatkowania.Artur jest mężczyzną pełnym cnót. Posiada przy tym twarde zasady i rygorystyczną moralność.

Rodzina i miłość

Do tego lubi spokój i stabilność. Nie podporządkuje się jednak ani nie da sobą kierować! To nie jest uległy baranek! Ma w sobie ogromne pokłady energii, które muszą być maksymalnie spożytkowane, inaczej traci równowagę psychiczną i panowanie. Pragnie również mieć dzieci i wzorowo je wychowuje. Nie skacze zatem z kwiatka na kwiatek, co ponadto byłoby sprzeczne z jego moralnością.Artur w głębi duszy jest bardzo czuły i wrażliwy. Nie potrafi być stały, wobec czego złamie nie jedno serce. Będzie jednak dobrym mężem i ojcem oraz zapobiegliwym gospodarzem dbającym o porządek i zasady.Z wiekiem Artur coraz większą wagę przywiązuje do spokojnego i udanego życia rodzinnego. Dominuje nad bliskimi, generuje negatywne uczucia i wprowadza nerwową atmosferę.

Życie towarzyskie

Szczery do bólu. Mimo to jest uroczym towarzyszem zabaw, lubi wystawne przyjęcia, oryginalne dania, plotki i obmawianie. Zawsze można mu wierzyć i bez obaw za nim podążać.Dla znajomych Artur stanowi kompres na zbolałą duszę. W jego towarzystwie nie można się nudzić, nawet jeśli to on definiuje zasady gry. Raczej nie posiada dużego grona znajomych – nie prowadzi też bogatego życia towarzyskiego. Nie jest to typ odludka – posiada grono zaufanych znajomych. Nawet o dławiących go problemach opowiada z uśmiechem. Na szczęście Ci, którzy dobrze go znają, nie biorą mu tego za złe i nie traktują poważnie jest uszczypliwości.

Praca i kariera zawodowa

Po pracy musi mieć czas na lekturę, pisanie lub hobby. Bywa wyjątkowo uparty i zamknięty na sugestie. Zakłada, iż wszelkie niedociągnięcia wynikają z winy innych. Od Artura bije wewnętrzny spokój i nikt nie daje się nabrać na jego fałszywą zadziorność. Dzięki swej pracowitości odnosi sukces. Ambicji mu wprawdzie nie brak, ale popełnia mnóstwo błędów, z których nie wyciąga wniosków. Potrzeba mu odpowiedniej mobilizacji, aby podołać systematycznej pracy.Artur z łatwością dostosuje się do każdych warunków, w jakich przyjdzie mu żyć i pracować. Boi się przez to podjąć ryzyko i stroni od przygód.

Predyspozycje zawodowe

Artura pasjonują takie zawody jak archeolog, marynarz czy fotograf.

Imieniny

Artur imieniny obchodzi 7, 8 stycznia, 6 października, 15, 26 listopada, 1, 11 grudnia.

Patroni

Brak

Odmiany imienia Artur

Artek, Artko, Arturek, Artuś, Hartek, Jartek, Jartko

Formy obcojęzyczna

Arthur (niem.), Arthur (ang.), Arturo (wł.)

Nazwiska od imienia Artur

Brak

Znani imiennicy

Artur Barciś – aktor Artur Grottger – rysownik i malarz Artur Rubinstein (1887-1982) – pianista Artur Żmijewski – aktor Arturo Toscanini (1867-1957) – dyrygent włoski o światowej sławie

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Grafitowy, 6, tygrysie oko