Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Maria

Znaczenie imienia Maria Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Maria

Maria jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa mariam (napawać radością) lub od egipskiego meri-jam (ukochana przez Boga). Pierwotna hebrajska wersja imię Miriam przekształcona została na Mariam, stąd Maria.

Znaczenie imienia Maria

Maria jest uparta, jak coś zdecyduje to nic nie jest w stanie zmienić jej decyzji. Nie każdą pracę podejmie, a zadania wykonuje raczej z obowiązku, bez entuzjazmu.Maria jest energiczną choleryczką, o szybkich reakcjach. Ma wrodzony zmysł piękna, poezji oraz elegancji. Rewelacyjnie odnajduje się w świecie mody i urody.

Rodzina i miłość

Ponieważ w życiu familijnym, jak i w pracy, musi przewodzić i wieść prym – przez jej dom przetoczy się nie jedna nawałnica. Jeśli ktoś podbije jej serce – szczerze i bezinteresownie pokocha go. To także kochająca matka obdarzona niezawodną intuicją. Wszystko, co zmysłowe i seksualne stanowi bowiem dla niej temat tabu i zbyt kojarzy się ze zwierzęcymi popędami.

Życie towarzyskie

Potrafi zjednywać sobie ludzi i posiada przyjaciół niemal w każdym zakątku świata. Potrafi postawić na swoim i pokazać pazur. Jest kobietą o dwoistej naturze – poważnej i szalonej. Niestety nie jest na tyle przystępna, aby otaczać się gronem oddanych przyjaciół.

Praca i kariera zawodowa

Spełni się w zawodach opartych na kontaktach z ludźmi i wymagających umiejętności twórczych. Zadziwiająca pamięć pomaga jej w przyswajaniu wiedzy i zdobywaniu doświadczenia. To wspaniały typ przywódcy, który do tego posiada zmysł organizatorski. Ceni sobie porządek, ład oraz przejrzyste i logiczne procedury.

Predyspozycje zawodowe

Maria realizuje się w pracy z dziećmi i osobami potrzebującymi, dlatego dobrym zawodem dla niej byłby lekarz, pielęgniarka, nauczycielka, logopeda i inne o podobnym charakterze.

Imieniny

Maria imieniny obchodzi 1, 23 stycznia, 2, 11 lutego, 25 marca, 9, 14, 26, 28 kwietnia, 3, 24, 29, 31 maja, 2, 27 czerwca, 2, 16, 22, 29 lipca, 2, 5, 15, 22, 26 sierpnia, 8, 12, 15, 24 września, 7, 11 października, 16, 21 listopada, 8, 10 grudnia.

Patroni

Maria – matka Jezusa (przed 20 p.n.e. – po 30 n.e.). Uroczystość NMP Królowej Polski została ustanowiona w 1923 roku na dzień 3 maja, na pamiątkę ślubów Jana Kazimierza (1659) i Konstytucji 3 Maja (1791). Król Jan Kazimierz podczas nabożeństwa w katedrze lwowskiej uznał NMP za Panią i Królową narodu polskiego. Maria Magdalena – święta. Dzisiaj bibliści sprzeciwiają się jednak utożsamianiu św. Marii z Magdaleną jawnogrzesznicą, a raczej widzą w niej jedną z niewiast, które Chrystus wyswobodził z więzów Szatana.

Odmiany imienia Maria

Mania, Maniusia, Maniuta, Mańcia, Mańka, Mara, Marusia, Maruszka, Marutka, Maryjka, Marylka, Marynia, Marysia, Marysieńka, Maryś, Maryśka

Formy obcojęzyczna

Maria (łac.), Mary (ang.), Marie, Maria (niem.), Marie (fr.)

Nazwiska od imienia Maria

Mariak, Mariakowski, Mariarczyk, Mariarz, Mariasiewicz, Mariasz, Mariaszek, Mariaszewski, Mariaszkiewicz, Mariewicz, Mariowski

Znani imiennicy

Maria Dąbrowska (1889-1965) – pisarka Maria Konopnicka (1842-1910) – pisarka Maria Curie-Skłodowska (1867-1934) – fizyk, chemik, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Purpurowy, 6, diament