Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Roman

Znaczenie imienia Roman Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Roman

Roman to imię pochodzenia łacińskiego, od słowa romanus (rzymski). Oznacza osobę pochodzącą z Rzymu oraz posiadającą cnoty cechujące prawdziwego Rzymianina.

Znaczenie imienia Roman

Roman posiada wyjątkową inteligencję, twórczy umysł i ujmującą osobowość. Jest wybuchowy, nerwowy, chciałby wszystko załatwić od razu. W towarzystwie niezbyt dobrze się czuje, ale potrafi tryskać dobrym humorem i dowcipem. Do tego jest niezwykle staranny i precyzyjny, czasem wręcz perfekcyjny. Odgrywa człowieka o silnej woli, ze skłonnością do ataków i agresji, w rzeczywistości jest jednak uległy i buja w obłokach.

Rodzina i miłość

Doskonale równoważy życie zawodowe z rodzinnym. Wobec wybranki swego serca, tej na dobre i na złe, pozostaje wierny i oddany. Wcześnie rozpoczyna życie intymne i ma silne potrzeby seksualne. Zadba o wszelkie potrzeby rodziny, nawet kosztem swoich marzeń i ambicji.

Życie towarzyskie

Ciężko określić jednoznacznie jego charakter czy przewidzieć reakcje. Najważniejsze dla niego, to żyć zgodnie z własnym sumieniem, dlatego nie przywiązuje wagi do opinii innych na swój temat. Nie da się go jednak oszukać i wykorzystać, ponieważ Zbyszek błyskawicznie potrafi ocenić napotkanych ludzi. Nie wywyższa się mimo dobrego statusu społecznego i majątkowego, ale pozostaje sobą – zarabia bowiem po to, by móc zaspokoić własne zachcianki i potrzebę rozwoju, a nie po to, by gromadzić bogactwa.

Praca i kariera zawodowa

Lubi doradzać, brać czynny udział w podejmowaniu decyzji, być odpowiedzialnym za projekty lub przedsięwzięcia. Jego charakterystyczną cechą jest potrzeba przegadania problemu z ludźmi, w celu odnalezienia odpowiedniego rozwiązania. Zawsze znajduje się w centrum akcji i nie lubi, gdy coś go omija. Przede wszystkim jest bardzo ciekawy świata i żądny wiedzy.

Predyspozycje zawodowe

Roman sprawdzi się w zawodzie polityka, architekta, naukowca, policjanta, detektywa oraz literata i twórcy.

Imieniny

Roman imieniny obchodzi 6, 23, 28, 29 lutego, 1, 22 maja, 12 czerwca, 31 lipca, 9 sierpnia, 14, 28 września, 1, 6, 18, 23 października, 18, 24 listopada.

Patroni

Św. Roman (III w.) – żołnierz rzymski. Pilnując aresztowanego św. Wawrzyńca, przyjął wiarę chrześcijańską, za co został ukarany śmiercią. Św. Roman Jurajski – pustelnik i opat z Jury Francuskiej. Osiedlił się jako pustelnik w lasach koło Condat. Dołączył do niego młodszy brat i kilku mężczyzn. Jednak z czasem przybywali nowi ochotnicy – wspólnota zakonna rozrastała się, dzieliła i osiedlała w pobliżu w innych pustelniach. Zmarł po powrocie z pielgrzymki w 464 roku. Św. Roman Pieśniarz – największy poeta chrześcijański tworzący w języku greckim. Legenda mówi, że objawiła mu się Matka Boża i natchnęła weną twórczą. Św. Roman z wdzięczności napisał najwspanialszy hymn religijny – Akatyst ku czci Bogurodzicy – arcydzieło literatury.

Odmiany imienia Roman

Romanek, Romcio, Romeczek, Romek, Romulek, Romuś

Formy obcojęzyczna

Roman (ogólnie przyjęta forma), Romanus (niem.), Romain (fr.), Romano, Romeo (wł.).

Nazwiska od imienia Roman

Romancewicz, Romanek, Romaniak, Romanicki, Romanik, Romaniuk, Romankiewicz, Romankowicz, Romanowicz, Romanowski, Romańczuk, Romańczyk, Romański, Romaszewski, Romaszkiewicz, Romenowicz, Romeński, Romkowski, Romkowicz

Znani imiennicy

Roman Bratny – prozaik, poeta, publicysta i scenarzysta filmowy Roman Giertych – polityk, adwokat i historyk, wicepremier i minister edukacji w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego Roman Ingarden – profesor filozofii Roman Kosecki – piłkarz występujący na pozycji napastnika Roman Polański – reżyser, scenarzysta, aktor oraz producent filmowy, wielokrotnie nominowany do Oskara Roman Polko – generał dywizji Wojska Polskiego

Przysłowia

Podobno co drugi Roman to erotoman.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Czerwony, 7, oliwin