Znaczenie imienia Marek
Udostępnij obrazek:Pochodzenie imienia Marek
Marek jest to imię pochodzenia łacińskiego, od imienia boga wojny Marsa. Oznacza: wielki wojownik, należący do Marsa.
Znaczenie imienia Marek
To mężczyzna zdecydowany, solidny oraz odpowiedzialny. Marek jest osobą obiektywną i nie wartościuje swych znajomych, potrafi natomiast idealnie ocenić ludzi. Groźbami nie zmusi się go do działania, trzeba umiejętnie go zachęcić. Marek bywa nieufny z natury. Nie stroni zatem od konfliktów, a nawet ich szuka. Gdy tylko może zapomnieć o sztywnych regułach, staje się uroczym kawalarzem.
Rodzina i miłość
Być może jest to wyszukany sposób Mareka na znalezienie tej właściwej partnerki, która przetrwa nie jedno i pozostanie wierną? Życie rodzinne przy boku Mareka będzie raz spokojne i uporządkowane, a raz pełne przygód, adrenaliny i silnych wrażeń. Mężczyzna ten dużą wagę przykłada do rodziny – już jako dziecko darzy ogromnym szacunkiem swoich rodziców, z kolei jako dorosły spełnia się w roli męża i ojca. Wierzy w nierozerwalność małżeństwa i szuka pisanej sobie przez los kobiety. Swoim bliskim pragnie zapewnić to, co najlepsze i nie podejmie decyzji o związku, dopóki nie osiągnie odpowiedniego statusu majątkowego. Małżonce niestety poświęca mniej uwagi.
Życie towarzyskie
Nie znosi także wszelkich kombinacji i matactw. Przy bliższym poznaniu okazuje się bardzo otwartym i sympatycznym człowiekiem, który chętnie spędza czas z ludźmi, nie budując przy tym wielu barier. Nie przywiązuje jednak wagi do trwałych znajomości – wokół niego nieustannie muszą zachodzić jakieś zmiany.Marek lubi bywać wśród ludzi, ale niechętnie wyróżnia się z otoczenia. Wśród znajomych cieszy się sporym uznaniem i szacunkiem, chociaż nie tak prosto się z nim dogadać.
Praca i kariera zawodowa
Unika zmiany miejsca zatrudnienia. Niemniej potrafi odnieść sukces. Lubi jasne sytuacje i działanie. Jest trochę dziki w kontaktach z ludźmi i potrafi być gruboskórny – nie bawi się w dyplomatę i nie zależy mu na tym. Wybiera najczęściej zawody wymagające systematycznej pracy i podporządkowania się obowiązującym rygorom.
Predyspozycje zawodowe
Marek spełni się w służbach mundurowych, dziennikarstwie, aktorstwie i sztuce.
Imieniny
Marek imieniny obchodzi 11 stycznia, 24 lutego, 13, 19, 24, 27, 29 marca, 11, 25, 28 kwietnia, 8 maja, 16 czerwca, 31 sierpnia, 7, 23, 28 września, 1, 4, 7, 22 października, 7, 16, 22, 26 listopada.
Patroni
Św. Marek – autor jednej z Ewangelii, znany z Nowego Testamentu. U schyłku życia był biskupem Aleksandrii. Zginął jako męczennik za czasów cesarza Trajana. Św. Marek Marcowi – zakonnik wł., żył w latach 1480–1510. Znany z pobożności i proroctw.
Odmiany imienia Marek
Mareczek, Markusz, Maruś
Formy obcojęzyczna
Marcus (łac.), Mark (ang.), Markus, Mark, Marc (niem.), Marc (fr.), Marco, Marcos (hiszp.), Marco (wł.)
Nazwiska od imienia Marek
Marczewski, Marczyński, Marecki, Marekowski, Markaszewski, Markiewicz, Markisz, Markiszewski, Markoszewski, Markowiak, Markowicz, Markowiczek, Markowiec, Markowski, Markuciński, Markuczyński, Markuszewicz, Markuszewski, Markuszowicz
Znani imiennicy
Marek Aureliusz (121-180) – cesarz rzymski Marek Grechuta – piosenkarz Marek Hłasko (1934-1969) – pisarz Marek Kotański – psycholog, twórca Monaru
Przysłowia
Benedykt w pole z grochem, Wojciech z owsem jedzie, Marek ze lnem, a Filip tatarkę wywiedzie. Tłucze się jak Marek po piekle.
Szczęśliwy kolor, liczba, kamień
Pomarańczowy, 3, sodalit