Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Szymon

Znaczenie imienia Szymon Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Szymon

Szymon jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słów szim on (Bóg wysłuchał).

Znaczenie imienia Szymon

Bystry umysł oraz spory potencjał intelektualny to zdecydowanie jego największe zalety. Lubi uczestniczyć w życiu innych – wszystko wiedzieć, doradzać, wybierać, aż do przejęcia sterów. Szymon to intelektualista i wolnomyśliciel. Do tego lubi, gdy wokół dużo się dzieje.

Rodzina i miłość

Należy pogodzić się z tym, iż nie jest typem zdobywcy i bohatera, ale towarzyszem na dobre i złe – zawsze otwartym na potrzeby duchowe swej wybranki. Jest bardzo uczuciowy i potrzebuje zrozumienia oraz miłości. Jest jednak bardzo zaborczym partnerem i często nadużywa słowa „moje”. Szymon jest także bardzo zazdrosny wobec swej wybranki, ale prawdziwą miłością obdarza tylko siebie.

Życie towarzyskie

W towarzystwie pozostaje jednak pogodny i sympatyczny – nie odstrasza od siebie ludzi. Niestety potrafi także wykorzystywać ludzi jako pionki w swej grze lub towar wymienny, jeśli to ma mu pomóc osiągnąć określony cel. Jest typem introwertyka i niewielu zaszczyca swoją przyjaźnią. Nie lubi skupiać na sobie uwagi.

Praca i kariera zawodowa

A najlepiej widoczne są one na twarzach klientów, współpracowników lub przełożonych. Wciąż wytycza sobie nowe cele i nie spoczywa na laurach. Każdy może na nim polegać – zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym. Biada jednak jego podwładnym, jeśli spróbują się sprzeciwić lub nie wykonają pracy na odpowiednim poziomie.

Predyspozycje zawodowe

Szymon spełnia się na stanowiskach biznesowych, związanych z naukami technicznymi, medycyną lub rolnictwem. Posiada również predyspozycje do bycia politykiem lub policjantem.

Imieniny

Szymon imieniny obchodzi 5 stycznia, 16, 18 lutego, 24 marca, 19, 20 kwietnia, 10, 16, 23 maja, 1, 6 czerwca, 18 lipca, 3 sierpnia, 3, 14 września, 8, 28 października.

Patroni

Św. Szymon – Apostoł. Głosił Ewangelię w Persji. Tam też miał ponieść śmierć męczeńską. Św. Szymon Słupnik – (V w.), pustelnik, asceta z Syrii. Przez 37 lat mieszkał na platformie, umieszczonej na wysokim słupie.

Odmiany imienia Szymon

Szymcio, Szymek, Szymonek, Szymuś

Formy obcojęzyczna

Simon (ogólnie przyj. forma), Simon, Simeon, Šimon, Šimun (połud.-słow), Siemion (ros.)

Nazwiska od imienia Szymon

Szymala, Szymalczyk, Szymalski, Szymałek, Szymanek, Szymaniak, Szymaniec, Szymaniok, Szymankiewicz, Szymanowicz, Szymanowski, Szymański, Szymaszek, Szymaszkiewicz, Szymczak, Szymczyk, Szymczykiewicz, Szymkiewicz, Szymkowicz, Szymkowski, Szymoniak, Szymonik, Szymonowicz, Szymończyk, Szymoński, Szymowicz, Szymulak, Szymulański, Szymunowicz, Szymusiak

Znani imiennicy

Szymon Askenazy (1866-1935) – historyk Szymon Kobyliński – rysownik i satyryk Szymon Szurmiej – aktor i reżyser

Przysłowia

Na Szymona i na Judę, czas opatrzyć budę. Kocha mnie Szymon, kocham i ja jego, a kpi ze mnie Szymon, kpię i ja z niego.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Biały, 4, perła