Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Czesław

Znaczenie imienia Czesław Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Czesław

Czesław jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza: ten, który ma czcić sławę, dobrą cześć albo zasługujący na cześć i sławę.

Znaczenie imienia Czesław

Czesław to marzyciel nieumiejący wyjść poza utarte schematy działania. Drogę wyznacza mu intuicja. Jest otwartym i bardzo towarzyskim gadułą. Przy nim jest jednak wesoło. Nie lubi, kiedy ktoś chce mu pomóc i sam nie miesza się do cudzych spraw. To wspaniały kompan oraz dusza towarzystwa. Nie ulega przy tym wpływom. Ceniony za sprawiedliwość oraz gest.

Rodzina i miłość

Jednak uwaga – na zawsze pozostanie zaborczy!. Chociaż do pewnego momentu. Pomimo nieco zuchwałego i przekornego usposobienia, Czesław łatwo ulega dominacji rodziny, gdyż stara się dbać o harmonię w domu. W zdrowym związku stara się zapewnić najbliższym wszystko, czego potrzebują, ale przyziemne sprawy pozostawia na głowie żony. Gotów jest oddać swe życie, aby obronić ukochaną! Z trudem jednak odnajduje tę jedyną, ponieważ marzy o ideale. Może na tyle zrazić do siebie swoich bliskich, iż grozi mu utrata rodziny. Jest bardzo wymagający wobec bliskich, tak jak wobec pracowników w pracy. Kobieta, która zapanuje nad jego despotyczną i prostacką naturą, odnajdzie w jego ramionach spokój, stabilizację i mnóstwo miłości.

Życie towarzyskie

Nie zważa na mało istotne znajomości. Czesław pozostaje wierny w bliskich relacjach międzyludzkich. Czesław nie posiada tym samym wielu przyjaciół. Bywają ludzie, którzy wręcz od niego stronią. Nie umie tym samym przyznać się do błędu lub braku racji. Z jednej strony nie znosi samotności, a kiedy indziej tęskni za odludziem. Przejawia despotyczne zachowania, jest przemądrzały i prostacki. Największą przyjemność sprawia mu jednak przebywanie wśród przyjaciół i ludzi o podobnych zapatrywaniach.

Praca i kariera zawodowa

Jest typem człowieka chętnie uczestniczącego we wszelkich inicjatywach społecznych. Osiągnięcie sukcesu ułatwiają mu dobra pamięć, wytrwałość oraz rozsądek. Niestety na początku swej drogi nie ma szczęścia i dane mu jest poznać wiele form zarobkowania. Doskonale wyręcza się innymi, chociaż lubi pracować i poświęcać się dla idei. Jest typem przywódcy – powinien pracować albo samodzielnie, albo kierując zespołem ludzi.Czesław życie traktuje jak wyzwanie.Czesław potrzebuje ciekawych przedsięwzięć i ciągłego działania. Niestety jednocześnie zbyt często dąży do despotycznego przewodzenia innym, a cel ma dla niego tak wielkie znaczenie, iż gotów jest posunąć się do działań niegodnych.

Predyspozycje zawodowe

Czesław sprawdzi się w roli prawnika, notariusza, plastyka i stomatologa.

Imieniny

Czesław imieniny obchodzi 12 stycznia, 12 lutego, 19, 20 kwietnia, 21 maja, 12 czerwca, 13, 15, 17, 20, 30 lipca, 2 września.

Patroni

Bł. Czesław – dominikanin. Brat św. Jacka oraz krewny biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża, który wysłał go do Włoch dla odbycia nowicjatu. Założył wspólnotę dominikańską w Czechach, a następnie zamieszkał we Wrocławiu, gdzie założył konwent, którego był przeorem. Według legendy w 1241 r. ocalił Wrocław przed Tatarami.

Odmiany imienia Czesław

Czesiek, Czesio, Czesiu, Czesz, Cześ, Cześko

Formy obcojęzyczna

Ceslaus (łac.), Ceslas (ang.), Ceslaus (niem.), Ceslas (fr.), Ceslao (hiszp., wł.), Keslaos (gr.), Česlav (ros.), Ctislav, Česlav (czes., słowac.).

Nazwiska od imienia Czesław

Czech, Czechak, Czecharowski, Czechasz, Czechaszewski, Czechoń, Czechoński, Czechow, Czechowicz, Czechowski

Znani imiennicy

Czesław Lang – kolarz, menadżer kolarski Czesław Miłosz – poeta Czesław Niemen (właściwie Wydrzycki) – muzyk i piosenkarz Czesław Tański (1863-1942) – malarz Czesław Wołłejko – aktor

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Żółty, 8, sodalit