Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Grzegorz

Znaczenie imienia Grzegorz Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Grzegorz

Grzegorz jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa grêgorikós (czuwający, czujny). Oznacza: czujny, gorliwy, ale i gotowy do nocnego czuwania i modlitw.

Znaczenie imienia Grzegorz

Potrafi przewodzić innym i przekonywać do swoich koncepcji – bardzo dobrze odczytuje motywacje ludzi wokół. Ogólnie jednak wie, co to kompromis. Bywa agresywny i impulsywny, ale nie posiada wystarczająco silnej psychiki i szybko ulega wpływom otoczenia. Zna się na ludziach. Skutecznie zaraża optymizmem wszystkich w polu rażenia. Nie ufa ludziom i surowo ocenia świat. Stara się jednak nie wybijać. Dość łatwo ulega wpływom.

Rodzina i miłość

Grzegorz cierpi ogromnie, gdy odkryje zdradę i długo przechowuje urazę w sercu, chociaż po męsku nie przyzna się do tego. Kocha swoją rodzinę, chętnie pomaga żonie w obowiązkach a dzieciom w ich problemach. W późniejszym wieku staje się przez to uroczym towarzyszem życia oraz odpowiedzialnym ojcem. Upór i nerwowość sprawiają, że naprawdę ciężko z nim nieraz wytrzymać. Do uwicia własnego gniazdka zbiera się jednak, jak do wszystkiego, powoli i z rozmysłem. Do tego będzie wzorem uczciwego i zaradnego mężczyzny, czym jego rodzina będzie się mogła chlubić. Niestety jego partnerka będzie musiała umieć czasem rządzić twardą ręką i tupnąć nogą, ponieważ to na niej spocznie obowiązek dbania o rodzinne finanse.

Życie towarzyskie

Jest wesołym, gadatliwym kompanem i kawalarzem. Najczęściej dowodzi grupie znajomych i błyszczy jako ich lider. Zawsze pozostaje szczery i życzliwy dla otoczenia, lubi też błyszczeć wśród znajomych i olśniewać nowo poznanych. Jednak to nieprawda – Grzegorz posiada niezwykłe poczucie sprawiedliwości i burzy się na widok wszelkiego jej naginania. Rygorystycznie ich przestrzega i niestety od innych także tego wymaga. Nie ma wielu przyjaciół, czego powodów może być wiele. To w zupełności mu wystarcza.

Praca i kariera zawodowa

Jest przy tym bardzo przedsiębiorczy, staranny i chętnie angażuje się w różne prace, przejawiając charakterystyczny dla niego dynamizm.Proste zasady i nieskomplikowana osobowość – to recepta na szczęście Grzegorza. To typ inteligentnego indywidualisty. Sprawdzi się w pracy pod presją czasu, nastawionej na rywalizację oraz na stanowiskach kierowniczych. Z trudem odnosi sukces i osiąga awans. Nie dba o swój rozwój duchowy ani intelektualny i nie wyciąga wniosków z niepowodzeń. Grzegorz lubi dzielić się posiadaną wiedzą i doświadczeniem.

Predyspozycje zawodowe

Grzegorz sprawdzi się jako biznesmen, handlowiec, inżynier, mechanik samochodowy bądź ekonomista.

Imieniny

Grzegorz imieniny obchodzi 2, 4, 10 stycznia, 11, 13 lutego, 9, 12 marca, 7, 24 kwietnia, 2, 4, 8, 25 maja, 13, 17, 18 czerwca, 8 lipca, 25 sierpnia, 3, 30 września, 16, 28 października, 17 listopada, 10, 19, 24 grudnia.

Patroni

Św. Grzegorz Cudotwórca – teolog i egzegeta. Ojciec Kościoła, uczeń Orygenesa z Cezarei. Autor pism dogmatycznych i polemicznych. Św. Grzegorz Oświeciciel, Grzegorz Iluminator – pierwszy biskup Armenii. Skłonił do przyjęcia chrztu króla Tyrydatesa III, który wprowadził w Armenii chrześcijaństwo jako religię państwową.

Odmiany imienia Grzegorz

Grzech, Grzesiek, Grzesio, Grzesiu, Grześ, Grzela

Formy obcojęzyczna

Gregorius (łac.), Gregory (ang.), Gregorius, Gregor (niem.), Grégoire (fr.), Gregorio (hiszp., wł.), Grigorij, Grisza (ros.).

Nazwiska od imienia Grzegorz

Grzechociński, Grzechowiak, Grzegiński, Grzegocki, Grzegołski, Grzegorczak, Grzegorczuk, Grzegorczyk, Grzegorek, Grzegorewicz, Grzegorkiewicz, Grzegorowicz, Grzegorski, Grzegorzak, Grzegorzczyk, Grzegorzec, Grzegorzek, Grzegorzewicz, Grzegorzewski, Grzegorzkowicz, Grzegorzowicz, Grzegorzuk, Grzegorzycki, Grzegorzyński, Grzesiak, Grzesiecki, Grzesiewicz, Grzesik, Grzesiński, Grzesiuk, Grześkowiak, Grześkowski

Znani imiennicy

Grzegorz Ciechowski – muzyk i kompozytor Grzegorz Filipowski – łyżwiarz Grzegorz Fitelberg (1879-1953) – dyrygent Grzegorz Lato – piłkarz Grzegorz Turnau – muzyk i kompozytor

Przysłowia

Po świętym Grzegorzu nie paś bydła na zbożu. Co wie Grześ, to i cała wieś. Na świętego Grzegorza idą rzeki do morza.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Zielony, 5, oliwin