Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Weronika

Znaczenie imienia Weronika Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Weronika

Weronika jest to imię pochodzenia greckiego lub bizantyjskiego, od słów phero (nieść) i nike (zwycięstwo). Tradycyjnie wywodzi się również od greckiego określenia iere eikon (święte oblicze), co związane jest z biblijnym przekazem o tzw. chuście św. Weroniki.

Znaczenie imienia Weronika

Weronika jest wzorem spokoju i równowagi. Roztacza wokół siebie atmosferę domowego ciepła i bezpieczeństwa. Surowo ocenia ludzi, drobiazgowo analizuje fakty, jest nieufna. Jest nastawiona na karierę i duże zyski.

Rodzina i miłość

Jest to kobieta opiekuńcza, zmysłowa i pełna wdzięku. Jest także kapryśna, co dodaje jej uroku. Ze swych adoratorów czyni niewolników, a marzy o księciu z bajki, posiadającym odpowiedni pałac i zapewniającym jej życie w luksusie.

Życie towarzyskie

Jest to bowiem kobieta bardzo pewna siebie, starająca się za wszelką cenę błyszczeć w towarzystwie i znajdować się w centrum uwagi.Po Dorocie zaraz widać w jakim jest nastroju – co ją wzruszyło, a co wzburzyło.Weronika jest wybuchowa i lubi dużo gadać – na pewno powtórzy każdą plotkę i podchwyci każdą sensację.

Praca i kariera zawodowa

Wszelkie zakazy, nakazy i próby wychowania jej w dorosłym wieku odnoszą odwrotny skutek. Woli podążać znanymi, utartymi ścieżkami i kierować się doświadczeniem podczas podejmowania decyzji. Posiada wrodzony talent artystyczny, który ma szansę rozkwitnąć, jeśli ktoś go odkryje.

Predyspozycje zawodowe

Weronika wybiera raczej zawody, w których trzeba wiele z siebie dawać. Lubi pomagać ludziom, wspierać zagubionych i udzielać rad. Będzie dobrym pedagogiem, prawnikiem, psychologiem lub lekarzem.

Imieniny

Weronika imieniny obchodzi 13 stycznia, 4 lutego, 17 maja, 9, 12 lipca.

Patroni

Św. Weronika z Jerozolimy – Podała idącemu na Golgotę Chrystusowi chustę, na której pozostało odbicie jego twarzy (tzw. chusta św. Weroniki). Relikwia przechowywana jest w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Patronka fotografów. Św. Weronika Negroni – prosta zakonnica. Pochodziła z Binasco. Słynęła z mądrości i proroctw. Zmarła w 1497 roku.

Odmiany imienia Weronika

Wera, Werka, Weronisia, Weronka, Ika, Isia

Formy obcojęzyczna

Veronica, Berenice (łac.), Veronica, Berenike, Beronike (ang.), Veronika, Veronike, Berenike, Berenike (niem.), Véronique, Bérénice (fr.)

Nazwiska od imienia Weronika

Wernicki, Wernikowski, Weroniak, Weronicki, Weronicz, Weroniecki, Weronka, Weronkiewicz, Weronkowicz, Weronowski, Werońko, Weroński

Znani imiennicy

Weronika Rosati – aktorka Weronika Wedler – lekkoatletka, sprinterka

Przysłowia

Weronika chustę zrzuci, wiosna od nas się odwróci. Przyjdzie święta Weronika, zniesie jaja kaczka dzika.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Niebieski, 6, oliwin