Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Jadwiga

Znaczenie imienia Jadwiga Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Jadwiga

Jadwiga to imię pochodzenia starogermańskiego i wywodzi się od słów hadu (walka) i wig (bój). Oznacza: waleczna kobieta, zwyciężająca w boju.

Znaczenie imienia Jadwiga

Będzie idealną partnerką na dobre i złe. Jadwiga jest kobietą bardzo zmysłową, ale ciężko jej się związać z kimś na stałe – ma bardzo niezależny charakter. Jadwiga posiada nad to ogromny tupet i cięty język. Niestety łączą się one z flegmatycznym sposobem bycia, co nie wróży sukcesów zawodowych. Jest bardzo towarzyska, ma poczucie humoru, ale bywa zbyt krytyczna wobec siebie i zdarza jej się źle oceniać innych. Bardzo chętnie pomaga innym i pełni rolę mediatorki w sporach. Posiada doskonałą pamięć, niemałą ciekawość świata oraz takt i zmysł dyplomatyczny.

Rodzina i miłość

Niczego jej nie brakuje! Perfekcyjne urządzi dom i będzie go sprawnie prowadzić. Jest jednak bardzo zaborcza i łatwo ją zranić. Chętnie podkreśla wyższość kobiety nad płcią brzydszą. Jadwiga posiada pełną wdzięku, ale i bardzo silną osobowość. Musi bardzo chcieć, aby stworzyć miłą atmosferę w związku i dążyć do ugodowego rozwiązywania sporów.

Życie towarzyskie

Kobiety o tym imieniu wyróżnia zmienny i bardzo zróżnicowany charakter. Jest jedną z nielicznych kobiet, które naprawdę przyjaźnią się z mężczyznami i nawet bardziej ceni sobie takie właśnie przyjaźnie. Oprócz spraw znajomych silnie przeżywa także własne problemy. Pomimo iż Jadwiga nie cierpi konfliktów i woli pokojowe rozwiązania, to twardo i z uporem obstaje przy swoim zdaniu, przez co nieraz ściera się z ludźmi. Jadwiga jest bardzo pamiętliwa i chowa urazę tak długo, aż nadejdzie moment rewanżu.

Praca i kariera zawodowa

Potrzebuje pracy aktywnej oraz angażującej umysłowo – musi mieć możliwość wypowiedzenia się poprzez ruch i tworzenie. Jadwiga cieszy się z własnych osiągnięć, nie jest jednak zarozumiała.Jadwiga z werwą planuje swoje życie. Do tego bywa jednocześnie nadpobudliwa, jak i nieco powolna. Jadwiga kocha podróże (zwłaszcza egzotyczne) i wyzwania, dlatego najczęściej wybiera zawody wymagające szybkiego podejmowania decyzji oraz oderwania się od monotonnej rzeczywistości.

Predyspozycje zawodowe

Jadwiga świetnie sprawdza się w zawodach wymagających energii, ruchliwości i przedsiębiorczości takich jak: administracja, handel, marketing.

Imieniny

Jadwiga imieniny obchodzi 14 kwietnia, 17 lipca, 13 września, 15, 16 października.

Patroni

Św. Jadwiga (1179-1243), księżna śląska. Pochodziła z książęcego rodu z Bawarii. Z woli rodziców, w wieku 12 lat, poślubiła Henryka Brodatego, księcia wrocławskiego z rodu Piastów. Zasłynęła z wielkiej dobroci dla biednych i chorych. Ufundowała klasztor cysterski w Trzebnicy, w którym w surowej ascezie spędziła ostatnie lata życia. Patronka Wrocławia i Śląska, pojednania i pokoju. Św. Jadwiga – Królowa Polski (1374-1399), córka króla Ludwika i Elżbiety. Jako zaledwie 4 letnia dziewczynka została zaręczona z królewiczem austriackim Wilhelmem Habsburgiem. W 1386 r. zgodziła się jednak na małżeństwo z kilka dni wcześniej ochrzczonym Władysławem Jagiełłą co doprowadziło do Unii Polski z Litwą. Brała czynny udział w chrystianizacji Litwy. Stała się współzałożycielką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zmarła w Krakowie 17 lipca 1399 roku, trzy tygodnie po urodzeniu córki. Kanonizowana przez papieża Jana Pawła II 8 czerwca 1997 roku.

Odmiany imienia Jadwiga

Jadwinia, Jadwisia, Jadwiśka, Jadzia, Jadzienka, Jadzinka, Jadziuchna, Jadziula, Jadziulka, Jadziunia, Jadziusia, Jadziuś, Jadźka

Formy obcojęzyczna

Hedwigis (łac.), Hedviga, Avis, Edviga (ang.), Hadvig, Hedvig, Hedda (niem.), Hedvige, Edvige (fr.), Edviga, Eduvigis (hiszp.), Edvige (wł.), Jadviga (ros.), Hedvika, Jadviga (czes.), Hedviga (słowac.), Jadviga, Hedviga (połud.-słow.), Jadvyga, Gedvyga (litew.), Edvigis, Evijis (gr.), Hedvig, Hedda (węg.), Helvi, Heta, Hedda (fiń.)

Nazwiska od imienia Jadwiga

Jadacki, Jadczak, Jadeczek, Jadwicki, Jadwiczyn, Jadwid, Jadwidz, Jadwidziec, Jadwidzyk, Jadwiński, Jadwisiak, Jadwisińczak, Jadwiszak, Jadwiszczak, Jadwiszczyk, Jadwiżak, Jadźwiński

Znani imiennicy

Jadwiga – Królowa Polski Jadwiga Andrzejewska – aktorka (30 III 1915 – 4 X 1977) Jadwiga Łuszczewska (Deotyma) – poetka polska. (1 VIII 1834 – 23 IX 1908) Jadwiga Szajer (Ada Sari) – polska śpiewaczka operowa (29 VI 1886 – 12 VII 1968) Jadwiga Wołoszyńska – botanik i hydrobiolog (1882 – 1951)

Przysłowia

Dla miłosnych graczy ponętna Jadwiga, to już ekstraklasa czyli pierwsza liga! Do świętej Jadwigi pozbieraj jabłka, orzechy, figi. Kto sieje na świętą Jadwigę, ten zbiera figę. Mała Jadwiga, a zboże dźwiga.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Zielony, 1, jaspis