Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Cecylia

Znaczenie imienia Cecylia Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Cecylia

Cecylia jest to imię, które pochodzi od łacińskiego słowa caecus, które oznacza: ciemny, ślepy, wątpliwy. Nawiązuje do nazwy rzymskiego rodu Caecilius lub Caecilianus.

Znaczenie imienia Cecylia

Jeśli kocha, to całą sobą. Jest niemalże niemożliwym wytrącić ją z równowagi lub sprowokować do kłótni. Niestety gubi się w szczegółach i nie potrafi analizować powierzonych jej zadań. Nigdy nie zanudza swych rozmówców, a odnajduje się w bardzo wielu tematach. Ma mnóstwo pomysłów i kocha szaleć.Cecylia dobrze rokuje na przyszłość, ale tylko w kwestii kariery. Cecylia w dużej mierze jest kobietą opiekuńczą, uczuciową i zmysłową. Wielka szczęściara w miłości, niezwykle oddana rodzinie. Nie narzeka na brak przyjaciół, jest bardzo sympatyczna i otwarta.

Rodzina i miłość

Należy podkreślić, iż nigdy nie będzie zaborcza i zazdrosna – związek opiera na zaufaniu i na próbę daje partnerowi wiele swobody.Rodzina jest bardzo ważna w życiu Cecylii. Jest ciekawa świata i ma bardzo dobrą pamięć – nie popełnia dwa razy tego samego błędu, a w domu wszystkiego dopilnuje. W małżeństwie pozostaje wierna i oddana. Jej partner nie może liczyć na zbytnią egzaltację uczuć, gdyż Cecylia jest powściągliwa nawet w kontaktach z najbliższymi. W miłości bywa jednak bezkompromisowa – albo kocha, albo nie. Potrafi żałować tego przez całe życie, ale nie zmienia się.

Życie towarzyskie

Zrobi wszystko, aby nie popaść w rutynę i stagnację, dlatego w jej towarzystwie nie da się nudzić. Mimo porażek, nie ulega pesymizmowi i nie lamentuje bez potrzeby. Niestety ze względu na bogatą wyobraźnię, często mimowolnie kłamie i przyjmuje różne maski. Ogólnie nie radzi ona sobie w życiu i miewa wieczne problemy. Cecylia cieszy się z najdrobniejszych nawet rzeczy, dzięki czemu potrafi czerpać z życia pełnymi garściami. Poglądów oraz zasad uparcie broni i zawzięcie przestrzega.Cecylia jest lubiana, ale brak jej bliskich i stałych przyjaciół.

Praca i kariera zawodowa

Szybko przejmuje kontrolę nad zespołem. Cecylia szybko i sprawnie wykonuje powierzone jej obowiązki, ale nie z dbałości o pracę, lecz aby mieć więcej czasu na zajęcia, które ją pasjonują. Jest niezależna i ciężko jej wykonywać czyjeś polecenia. Bardzo konsekwentna w swych poglądach za wszelką cenę chce przekonać pozostałych o słuszności własnych wizji i działań. Obdarzona została wolą walki i siłą przebicia. Zaraża otoczenie entuzjazmem i pełnią życia, dlatego cieszy się sympatią współpracowników oraz przełożonych. Cecylia jest osobą bardzo uduchowioną i nieraz tracącą poczucie rzeczywistości.

Predyspozycje zawodowe

Cecylia sprawdzi się na stanowiskach technicznych, informatycznych i inżynieryjnych, ale także jako menedżer, naukowiec, lekarka, pielęgniarka, nauczycielka i przedszkolanka.

Imieniny

Cecylia imieniny obchodzi 22 listopada.

Patroni

Święta Cecylia – męczennica Rzymu. Legenda mówi, że w czasie tortur śpiewała hymny. Ku jej czci powstały muzyczne bractwa i towarzystwa (w XVI w. w Rzymie – Accademia di Santa Cecylia, w XVIII w. w Londynie – Caecilian Society). Patronka muzyki kościelnej.

Odmiany imienia Cecylia

Cechna, Ceceylia, Cecilia, Cecyla, Cecylina, Cecylka, Cela, Celia, Celka, Cesia, Cyla

Formy obcojęzyczna

Cecilia (ogólnie przyj. forma), Cecily, Cicely, Sisley (ang.), Cacilia, Cecilie, Zazille, Cillia (niem.), Cecile, Cecille, Cicil, Cicille (fr.), Kaikilia, Kekilija (gr.)

Nazwiska od imienia Cecylia

Brak

Znani imiennicy

Cecilia Bartoli – śpiewaczka operowa Cecylia Renata Habsburżanka – królowa polska, żona Władysława IV Wazy

Przysłowia

Kiedy na Cecylię grzmi, rolnik o dobrym roku śni.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Niebieski, 4, turkus