Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Ewa

Znaczenie imienia Ewa Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Ewa

Ewa to imię pochodzenia hebrajskiego, od słów hajja (być) lub hawwa (wzięta od męża albo dająca życie). Według Biblii jest to imię pierwszej kobiety stworzonej z żebra Adama. Przypuszcza się również, że może ono pochodzić od imienia najwyższej bogini przedhebrajskich mieszkańców Kanaanu. W dawnych czasach imię to było źle widziane – ciążył na nim grzech pramatki Ewy, która złamała zakaz Boży.

Znaczenie imienia Ewa

Prostolinijna, naturalna i przebojowa Ewa to prawdziwa rewolucjonistka i filantropka. Kocha wymagania, przez co nieustannie podnosi sobie poprzeczkę. Nie przepada za towarzystwem i nie przykłada wagi do posiadania licznych znajomych. Posiada także silne cechy przywódcze i jest ambitna, przez co wielu postrzega ją jako arogancką. Ma duże poczucie humoru i jest lubiana przez znajomych. Towarzyska, kokieteryjna – w miłości bezkompromisowa. Jest bardzo namiętna i pełna seksapilu. Nie powinno się jej ponaglać, jeśli chce się, by działała skutecznie.

Rodzina i miłość

Ewa jest kobietą zawiłą i zmienną – często się zakochuje, ale niezmiernie rzadko wyjawia swoje uczucia. Ma przy tym niebezpieczną pamięć uczuciową – lepiej jej nie zranić i nie zawieść! Ta kobieta, jeśli kocha, to całą sobą, angażując wszystkie swe zmysły. Z ciepła domowego ogniska czerpie siłę oraz pewność siebie. Ewa ceni sobie wygodny styl życia, ale nuży ją stagnacja i rutyna. Radzi sobie ze wszystkim, co dotyczy jej rodziny, ponieważ wszystko ma z góry zaplanowane w najmniejszych szczegółach – miała na to wiele czasu przed stworzeniem własnego domu. Jej rodzina nieraz będzie zmuszona jeść poza domem.

Życie towarzyskie

Ewa jest introwertyczką – skryta, enigmatyczna, powściągliwa. Jest pełna temperamentu, odważna i pewna siebie.Wewnętrzna energia plus optymistyczne nastawienie do świata to sprawdzona recepta Julity na udane życie towarzyskie.Na szczęście nie jest egoistką! Ale są ludzie, którzy tak ją postrzegają, ponieważ Ewa wśród znajomych cieszy się z własnych osiągnięć i chętnie dzieli się swoimi sukcesami. Stroni tym samym od ludzi nadmiernie wylewnych, głośno deklarujących swoje przymioty oraz nazbyt towarzyskich. Zdarza jej się manipulować znajomymi i grać na ich uczuciach.

Praca i kariera zawodowa

Należy również do bardzo ambitnych i upartych kobiet. Powinna dobrze się czuć w zawodach wymagających ruchliwości, operatywności oraz związanych z niesieniem pomocy. Bardzo żywiołowa i przebojowa kobieta. Sukcesy odnosi dzięki niebywałej pracowitości oraz zaradności.Niezwykle utalentowana, a do tego spokojna i opanowana osoba. Potrzebuje swobody działania.

Predyspozycje zawodowe

Ewa spełni się jako nauczycielka, laborantka, lekarka, pielęgniarka, bizneswoman.

Imieniny

Ewa imieniny obchodzi 14 marca, 23 kwietnia, 25 lipca, 6 września, 3 października, 24 grudnia.

Patroni

Ewa – pramatka, pierwsza kobieta, która wg. Biblii dała życie rodzajowi ludzkiemu.

Odmiany imienia Ewa

Ewcia, Ewka, Ewunia, Ewusia

Formy obcojęzyczna

Eva (ogólnie przyj. forma), ève (fr.), Eve, Ewa, Ewe (niem.), Jeva (ukr.), Eeva, Eevi (fiń.), Ieva, Jieva (litew.)

Nazwiska od imienia Ewa

Ewachiewicz, Ewaczyński, Ewakowski, Ewandziak, Ewański, Ewasiak, Ewasiński, Ewczyński, Ewikowski, Ewkiewicz, Ewkowski

Znani imiennicy

Ewa Bandrowska-Turska – śpiewaczka Ewa Bem – piosenkarka Ewa Demarczyk – piosenkarka Ewa Szykulska – aktorka Ewa Wiśniewska – aktorka

Przysłowia

Ewa zgrzeszyła, Adama skusiła. Grzej się Ewka, kiedy się palą drewka. Nieodrodna córa Ewy.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Granatowy, 7, agat