Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Witold

Znaczenie imienia Witold Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Witold

Witold to imię pochodzenia litewskiego wywodzące się od imienia Vytautas, które powstało z połączenia słów vyti (grzać) i tauta (lud). Imię to oznacza tego, który osłania swój lud lub przewodzi ludowi.

Znaczenie imienia Witold

Zawsze znajduje się w centrum zdarzeń i nie lubi, gdy coś go omija. Trzeba umiejętnie z nim postępować. Przedkłada przyjaciół nad rodzinę. Trzeba brać poprawkę na jego niesłowność.

Rodzina i miłość

Jest stanowczy, czuły oraz opiekuńczy, jedyną jego skazę w tym aspekcie stanowi brak pełnej akceptacji wad swoich dzieci. Odczuwa ogromną potrzebę miłości, zwłaszcza po wielu nieudanych próbach jej zdobycia, ale sam nie kwapi się z określeniem swoich uczuć i szczerym ich okazywaniem. Można spodziewać się po nim czułości i opiekuńczości oraz, być może, odrobiny oryginalnego szaleństwa. Gustuje w kobietach inteligentnych i wartościowych.

Życie towarzyskie

W życiu ceni sobie jednak szczerość oraz oddanie. Cieszy się powszechną sympatią, szczególnie płci przeciwnej. Stara się błyszczeć w towarzystwie a duma nie pozwala mu przyznać się do porażek. Ogólnie cieszy się uznaniem, potrafi również być szlachetny.

Praca i kariera zawodowa

Wyróżnia się pasją, bezinteresownością oraz zaangażowaniem. Wszystko czego się podejmie i co wykona jest wzniosłe, trwałe i pożyteczne. Od dziecka cechuje go wielka ciekawość świata i reguł nim rządzących – bada wszystko na swej drodze, co go zaintryguje. Niestety marzycielska natura czasem dochodzi u niego do głosu i sprawia, iż oczekuje on niemożliwego, przez co ponosi porażkę.

Predyspozycje zawodowe

Witold dzięki swojej spostrzegawczości, wnikliwości i solidności poradzi sobie niemal w każdej pracy.

Imieniny

Witold imieniny obchodzi 15, 25 czerwca, 12 października, 12 listopada.

Patroni

Brak

Odmiany imienia Witold

Wicio, Wiciu, Witek, Witko, Wito, Witoldzik, Witunio, Wituń, Wituś

Formy obcojęzyczna

Witold, Witowit (ogólnie przyjęta forma), Vitoldus, Witoldus (łac.), Witowt, Vitowd, Vietholdt (niem.), Vitold, Vitovt (fr.), Vitoldo (hiszp., wł.), Vitoljd, Vitovt (ros.), Vitold (czes., słowac.).

Nazwiska od imienia Witold

Witalis, Witolski, Witold

Znani imiennicy

Witold – wielki książę litewski Witold Gombrowicz – pisarz Witold Lutosławski – kompozytor i pianista Witold Małcużyński – pianista Witold Pyrkosz – aktor

Przysłowia

Co Witold dał to Gasztołd wydał.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Srebrny, 2, turkus