Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Cyprian

Znaczenie imienia Cyprian Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Cyprian

Cyprian jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa Kyprios (cypryjski). Pierwotnie oznaczało osobę rodem z Cypru.

Znaczenie imienia Cyprian

Cyprian mimo powolności jest wytrzymały i bardzo skuteczny. Z własnymi problemami udaje się do samotni. W miłości jest wierny i uczuciowy, kieruje się sercem. Ogólnie jednak jest niezwykle błyskotliwy i elokwentny. Jest wrażliwy i przejmuje się losem bliskich. Walczy o dobro najbliższych. Idealista! W sferze uczuć zmysłowy oraz romantyczny, chociaż pozornie zdystansowany. Potrafi przy tym zjednywać sobie ludzi i pozyskiwać ich do swoich celów. Nie jest jednak leniwy – po prostu woli przejść lekko i przyjemnie przez życie.

Rodzina i miłość

Woli rozpocząć wszystko od nowa lub się schować, niż czuć na sobie wstyd porażki. Jeśli wyniósł dobre wzorce od rodziców – powieli je.Cyprian jest marzycielem, który pragnie miłości, czułości i zrozumienia. Niestety jego żona powinna zdecydowanie otoczyć opieką nie tylko swego rycerza, ale również domowy budżet, ponieważ pieniądze często się Zbyszka nie trzymają.Cyprian bardzo się podoba kobietom i nie narzeka na ich brak w życiu. Cyprian bardzo rozważnie podchodzi do obowiązków męża i ojca. Cyprian lubi żyć wystawnie, ale nie jest skąpy. Panicznie boi się odtrącenia i wyśmiania.

Życie towarzyskie

Bardzo lubi dogryzać bliskim i uważa, że ma wyłączność na niemiłe, czy wręcz złośliwe uwagi pod adresem przyjaciół. Potrafi prowadzić umiejętne obserwacje otoczenia i wyciągać odpowiednie z nich wnioski, ale wrodzona dobroć każe mu pochylić się nad każdym potrzebującym. To człowiek czynu i walki, a nie lew salonowy. Jest nieśmiały, opanowany oraz delikatny. Każda porażka bądź cios trafiają w jego dumę.Potrzebuje uczestniczyć w życiu świata – Cyprian zdecydowanie nie jest typem odludka. Potrafi w twardych słowach wyrazić swoje zdanie, czym krzywdzi ludzi. Przede wszystkim jednak obraca się w doborowym towarzystwie! Potrafi docenić przyjaciół i zawsze można na nim polegać w trudnych chwilach.

Praca i kariera zawodowa

Cyprian to dobry i sumienny pracownik. Lubi ponarzekać na rozczarowującą rzeczywistość – nie jest jednak pesymistą. Jego dynamizm bywa szalony! Chce zrealizować wszystko, do czego się zapali. Dobrze się czuje w zawodach związanych ze sferą duchową i wymagających spokojnej analizy faktów.Jego dewizą jest – powoli, ale do celu. Czasem może przyznać komuś rację, ale tylko w duchu – słowa pokory nie przechodzą mu przez gardło. Marka wszędzie jest pełno, ponieważ to człowiek czynu uparcie walczący za sprawę i o swoje.Inteligentny, pracowity, odpowiedzialny – nie wykorzystuje jednak tych zalet do robienia kariery.

Predyspozycje zawodowe

Cyprian nadaje się do pracy w służbach mundurowych. Będzie również świetnym chirurgiem, inżynierem lub biznesmenem.

Imieniny

Cyprian imieniny obchodzi 16, 26 września.

Patroni

Święty Cyprian – Był biskupem Kartaginy i wygnańcem. Doktor Kościoła, jeden z najwcześniejszych pisarzy chrześcijańskich. Pierwszy biskup Afryki. Napisał traktat o jedności Kościoła.

Odmiany imienia Cyprian

Cyprianek, Cypek, Cypryś

Formy obcojęzyczna

Cyprianus (łac.), Cyprian (ang.), Cyprianus, Zyprian (niem.), Cyprien (fr.), Cipriano (hiszp., wł.), Kuprianos, Kiprianos (gr.), Kuprijan, Kiprian (ros.).

Nazwiska od imienia Cyprian

Cypranowski, Cyprański, Cypriak, Cyprianik, Cypriankiewicz, Cyprianowski, Cypriański, Cyprijański, Cyprusewicz, Cuprusiński, Cypruszewicz, Cyprych, Cypryjski, Cypryk, Cyprykowski, Cypryło, Cypryniak, Cyprynowski, Cypryński, Cyprys, Cyprysiak, Cyprysiński, Cypryszewski

Znani imiennicy

Cyprian Godebski (1765-1803) – poeta i pisarz Cyprian Godebski (wnuk poety) (1835-1909) – rzeźbiarz Cyprian Kamil Norwid (1821-1883) – poeta

Przysłowia

Od Cypriana aż do Jana gdy pogoda zakichana, to od Jana do Jerzego ciągle jeszcze nic nowego, a gdy Jerzy się rozśmieje, to za kilka dni znów leje.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Niebieski, 5, nefryt