Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Piotr

Znaczenie imienia Piotr Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Piotr

Piotr jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa petros (skała). Oznacza: niezłomny jak skała.

Znaczenie imienia Piotr

Otwarcie wychodzi do świata i ludzi. Jest mężczyzną o trwałym i opanowanym charakterze, ale jednocześnie posiada dużą siłę przebicia i żywotność. Z nim nikt się nie nudzi. Praca jest dla niego pasją, pasja życiem, a życie walką. Posiada mnóstwo pomysłów i wiary we własne możliwości.

Rodzina i miłość

Wiele dziewczyn chciałoby związać z nim swe losy, ponieważ jest zapobiegliwy, zaradny i stwarza poczucie bezpieczeństwa.Piotr nie lubi samotności – ta niezależna dusza potrzebuje czułych ramion, aby odpocząć po przygodach i podbojach świata. Powinien uprawiać jakiś męski sport i prowadzić racjonalny tryb życia. Lubi dostatek i wygody – zatem wywalczy również nieco wyższy poziom społeczny.

Życie towarzyskie

Na zawsze pozostaje jednakże wdzięczny za otrzymane dobro. Nagle nie udziela się towarzysko i nie zabiera głosu. Nie ulega wpływom i namowom, ale chętnie przyjmuje rady życzliwych sobie osób. Łatwo też peszy się i zraża, kiedy styka się z nachalnością lub brutalnością.

Praca i kariera zawodowa

Piotr jest niezwykle dumny i wychodzi z założenia, iż został stworzony na szefa, a nie podwładnego. Nie popełni błędu i nie palnie głupstwa. Nauce często poświęca cały swój wolny czas. To prawdziwy wzór koleżeńskości, na którym można polegać. Silnie interesuje się światem nauki, posiadając rozległe specjalizacje.

Predyspozycje zawodowe

Piotr sprawdzi się jako inżynier, budowniczy, pracownik służb mundurowych, ekonomista oraz muzyk.

Imieniny

Piotr imieniny obchodzi 3, 18, 28, 31 stycznia, 2, 5, 8, 21, 22, 23, 24 lutego, 1, 2, 23 marca, 27, 28, 29 kwietnia, 8, 13, 19, 29 maja, 2, 3, 12, 23, 29 czerwca, 2, 7, 12, 30 lipca, 1, 12, 19 sierpnia, 9, 11, 12, 25 września, 19 października, 16, 18, 21 listopada, 2, 4, 13, 21, 25 grudnia.

Patroni

Św. Piotr – książę apostołów. Znany pierwotnie jako Szymon, został nazwany przez Chrystusa po aramejsku Kefasem (grecki Petros), czyli opoką, na której zostanie zbudowany Kościół. Zginął na krzyżu w czasach prześladowań Nerona około 66 lub 67 roku. Nad grobem św. Piotra w IV wieku została zbudowana świątynia chrześcijańska. Obecnie w tym miejscu stoi Bazylika św. Piotra. Patron blacharzy.

Odmiany imienia Piotr

Piotrek, Piotruś

Formy obcojęzyczna

Petrus (łac.), Peter (ang.), Peter, Petrus (niem.), Pierre (fr.), Pedro, Perez (hiszp.), Pietro, Piero, Pier, Pierino (wł.)

Nazwiska od imienia Piotr

Piotrasz, Piotraszewski, Piotrkowiak, Piotrkowicz, Piotrkowski, Piotrowicz, Piotrowski, Piotruch

Znani imiennicy

Piotr Czajkowski (1840-1893) – wybitny kompozytor rosyjski Piotr Michałowski (1800-1855) – malarz Piotr Skarga (1536-1612) – kapłan, nadworny kaznodzieja Zygmunta III Piotr Szczepanik – piosenkarz Piotr Szwedes – aktor

Przysłowia

Piotr wie, co mówi, Paweł zaś mówi, co wie. Dawnej Piotr był Piotrem, a łotr łotrem.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Pomarańczowy, 6, szafir