Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Paweł

Znaczenie imienia Paweł Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Paweł

Paweł jest to imię pochodzenia łacińskiego, od słowa paulus (drobny, mały). Oznacza człowieka małego wzrostu, drobnej budowy ciała. W Polsce nadawane jest od XII wieku.

Znaczenie imienia Paweł

Kiedy wbije sobie coś do głowy, trudno go od tego odwieść. Bardzo szybko i trafnie odczytuje intencje innych. Dobrze wie, jak korzystać z życia, doceniając uroki codzienności. Pociągają go za to niezbadane zakątki i otwarta przestrzeń. Potrafi pocieszyć i rozśmieszyć każdego, ponieważ sam kocha życie.

Rodzina i miłość

Jest kochającym mężem i przykłada się do wychowywania dzieci. Dąży do zbudowania trwałego związku opartego na szczerości, oddaniu i zaufaniu. Zazwyczaj dość wcześnie zakłada rodzinę, a swojej partnerce ufa bezgranicznie. U swej partnerki szuka wparcia i zrozumienia.

Życie towarzyskie

Mocno przeżywa wszelkie niesprawiedliwe oceny swojej osoby. To urodzony dyplomata, który potrafi pogodzić sprzeczne racje oraz interesy obu stron i wybrnąć z każdej kłopotliwej sytuacji. Jest bardzo towarzyski, otwarty na nowe znajomości, życzliwy, sympatyczny i naprawdę lubi spędzać czas z przyjaciółmi. Nie traci jednak czasu na rozmowy i ploteczki, do tego świetnie wyczuwa, gdy ktoś mataczy lub nie jest szczery. Ponadto często i chętnie podróżuje, lubi wystawne przyjęcia, oryginalne dania oraz rozrywkę, a przede wszystkim kocha plotki oraz obmowę.

Praca i kariera zawodowa

Mimo to decyzje podejmuje zbyt szybko i często bez zastanowienia. Wie czego chce i osiąga sukces, o jakim marzy, niejednokrotnie posługując się zarówno przebiegłością, jak i rozwagą. To inteligentny, błyskotliwy oraz skrupulatny mężczyzna, który nie gubi się w szczegółach, ale lubi pozostawiać ich realizację innym. Paweł posiada spory potencjał, ale naturę raczej wygodną. Chętnie połączyłby przyjemne z pożytecznym.

Predyspozycje zawodowe

Paweł najlepiej czuje się przy pracach dających szeroki kontakt z ludźmi.

Imieniny

Paweł imieniny obchodzi 10, 15, 25 stycznia, 1, 5, 6, 8 lutego, 2, 7, 22 marca, 28 kwietnia, 26 maja, 7, 26, 28, 29 czerwca, 12, 20 lipca, 19 października, 16, 18, 19 listopada, 14 grudnia.

Patroni

Św. Paweł – Apostoł Narodów, najsławniejszy spośród ponad 60 świętych noszących to imię. Jego imię żydowskie brzmiało Szaweł. Był przeciwnikiem i prześladowcą chrześcijan. W drodze do Damaszku ukazał mu się Jezus, co wpłynęło na zmianę jego stosunku do chrześcijan. Ochrzcił się, przyjmując imię Paweł, służył Chrystusowi, podróżował i nawracał innych. Napisał 14 Listów Apostolskich. Został ukrzyżowany w 67 r. w Rzymie z rozkazu cesarza Nerona. Patron marynarzy. Św. Paweł I – papież, silny władca rozległego Państwa Kościelnego. Św. Paweł Pustelnik – uciekł na pustynię przed prześladowaniami. Przeżył w grocie skalnej około 90 lat. Św. Paweł od Krzyża – zakonnik znany z surowej ascezy i doznań mistycznych. Założyciel Zgromadzenia Pasjonistów.

Odmiany imienia Paweł

Pawcio, Pawełek, Pawełcio, Pawlik, Pawliś, Pawlusz, Pawlusza, Pawuś

Formy obcojęzyczna

Paulus (łac.), Paul (ang.), Paul, Paulus (niem.), Paul (fr.), Pablo (hiszp.), Paolo (wł.), Pavel (ros.), Pavel (czes.), Pavel, Pavol (słowac.), Paèo, Pavao, Pavel, Pavle, Paško (połud.-słow.)

Nazwiska od imienia Paweł

Pawelczyk, Pawelec, Pawelski, Pawełczyk, Pawełkiewicz, Pawlak, Pawlica, Pawlicki, Pawliczak, Pawliczek, Pawliczuk, Pawlik, Pawlikiewicz, Pawlikowski, Pawliński, Pawliszak, Pawliszewski, Pawluk, Pawlukiewicz, Pawlus, Pawlusiński, Pawluszkiewicz, Pawłowicz, Pawłowski

Znani imiennicy

Paweł Deląg – aktor Paweł Kukiz – muzyk rockowy i aktor, założył i prowadzi zespół „Piersi” Paweł Nastula – judoka, zawodnik MMA, olimpijczyk Paweł Skrzecz – bokser, medalista olimpijski Paul McCartney – muzyk, wokalista i kompozytor, członek zespołu „The Beatles” Pablo Picasso – jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku

Przysłowia

Piotr wie, co mówi, Paweł zaś mówi, co wie. Uczył Paweł Marcina, a sam głupi jak trzcina. Czy Paweł, czy Gaweł – to jedno. Nie będzie Pawła, to się weźmie Gawła. Ja o Pawle, on o Gawle. Paweł z Maciejem, wam oskomina, żeście nie pili takiego wina. Kiedy Paweł się nawróci, zima na wspak się odwróci. Paweł przewinił, powiesić Marcina.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Czerwony, 3, topaz