Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Jan

Znaczenie imienia Jan Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Jan

Jan jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słów Jehu (Jahwe) i channah (łaska). Oznacza: cieszący się boską łaską.

Znaczenie imienia Jan

Czasem ciężko się z nim dogadać. To zaradny oraz pewny siebie mężczyzna, który posiada rozległą wiedzę, lecz niestety powierzchowną.Jan to bardzo aktywny i ruchliwy mężczyzna. Brzydzi się kłamstwem i oszustwem. Jan przede wszystkim chce być najlepszy i pomnażać zyski. Do pełni szczęścia musi bowiem czuć się potrzebny i przydatny.Jan to mężczyzna o podwójnej naturze, popadający w skrajności.

Rodzina i miłość

Nie toleruje cwaniactwa, dwuznacznych sytuacji ani kompromisów na drodze człowieka prawego.Przez swą powolność i konserwatywność Jan może przegapić niejedną okazję na udany związek. Zmysłowe pragnienia Jana zarysowują się stopniowo przez całe jego życie i w miarę rozwoju wypadków. To człowiek o dużej moralności. Jak by na to nie patrzeć – traci. Wręcz przeciwnie.

Życie towarzyskie

Często jest odbierany przez otoczenie jako osoba arogancka. Nie jest mimo to złym człowiekiem. Ma duże poczucie humoru i jest lubiany przez znajomych, ale wydaje się być trochę dziki w kontaktach z ludźmi. Przez większość jednak czasu to bardzo elokwentny, zabawny i błyskotliwy towarzysz.Jan to dusza towarzystwa i idealny partner wspólnych wypadów oraz wszelakich imprez. Jego niepodważalną zaletą jest nadawanie sensu życiu.

Praca i kariera zawodowa

Bywa nerwowy, gdy coś nie idzie po jego myśli. Wszystko, czym się zajmuje, wykonuje precyzyjnie i skutecznie. Sam jednak chętnie wesprze swoim doświadczeniem. Niestety nie jest dość przebojowy i waleczny, aby odnosić sukcesy i rywalizować o pozycję w firmie. Jan najlepiej czuje się w zawodach związanych z ryzykiem i rywalizacją, nie nadaje się za to na negocjatora czy mediatora. Gromadzi wiedzę na dojrzalsze czasy, chętnie się uczy i poznaje świat, dzięki czemu staje się świetnym specjalistą w danej dziedzinie.

Predyspozycje zawodowe

Zawodami odpowiednimi dla Jana są nauczyciel, leśnik, inżynier, rzemieślnik.

Imieniny

Jan imieniny obchodzi 10, 17, 23, 25, 27, 31 stycznia, 4, 5, 8 lutego, 5, 8, 17, 27, 28, 30 marca, 7, 13 kwietnia, 6, 10, 12, 15, 16, 18, 21, 22, 23, 24, 26, 27, 30 maja, 12, 16, 22, 24 czerwca, 20, 21, 29 sierpnia, 3, 11, 13, 17, 20, 21, 26, 28 września, 1, 2, 3, 9, 19, 20, 23 października, 11, 12, 13, 24, 26 listopada, 4, 14, 21, 23, 27 grudnia.

Patroni

Św. Jan Chrzciciel – znany z Ewangelii prorok zapowiadający przyjście Jezusa. Urodził się w Ain-Karim niedaleko Jerozolimy. Życie zakończył tragicznie — został ścięty, gdyż ośmielił się upomnieć króla Heroda z powodu jego niemoralnego postępowania. Patron kowali. Uważano go również za patrona chroniącego przed gradobiciem.

Odmiany imienia Jan

Janek, Janosik, Jasiek, Jasio, Jaś, Jaśko

Formy obcojęzyczna

Joannes, Ioannes, Johannes (łac.), Joannis (gr.), John (ang.), Johann, Johannes, Jahn, Hans, Hannes (niem.), Jean (fr.), Juan (hiszp.)

Nazwiska od imienia Jan

Janachowski, Janaczak, Janaczyński, Janakiewicz, Janalewicz, Janasiewicz, Janasiński, Janaszewski, Janaszkiewicz, Jancelewicz, Jancewicz, Janckiewicz, Janclewicz, Janczak, Janczewski, Janczkowski, Janczowicz, Janda, Janduła, Janecki, Janeczek, Janeczko, Janeczkowicz, Janiak, Janiakowski, Janicki, Janiczak, Janiczewski, Janiewicz, Janiewski, Janik, Janikowicz, Janikowski, Janikuła, Janiowicz, Janisiewicz, Janiszczak, Janiszczyn, Janiszek, Janiszewski, Janisławski, Janiszkiewicz, Janiszowski, Janiszyk, Janiszyn, Janiuk, Jankiewicz, Jankoszewski, Jankowiak, Jankowiec, Jankowski, Jankulowski, Janolowicz, Janosiak, Janosiewicz, Janosik, Janosz, Janoszak, Janoszczyk, Janoszek, Janoszkiewicz, Janoszyk, Janowicz, Janowiec, Janowski, Januchowicz, Janulewicz, Janulewski, Janulowicz, Janus, Janusik, Januszak, Januszek, Januszewicz, Januszkiewicz, Januszkowicz, Januszowicz, Januszyk, Januśkiewicz, Janyszek, Jasiak, Jasiewicz, Jasiński, Jasiątkiewicz, Jaśkiewicz, Jaśkowiak, Jaśkowski

Znani imiennicy

Jan III Sobieski (1624-96) – król Polski Jan z Kolna (XV w.) – polski żeglarz, który miał odkryć Amerykę przed Kolumbem Jan Brzechwa (1909-66) – poeta Jan Długosz (1415-80) – kronikarz i dyplomata Jan Kiepura (1902-66) – światowej sławy tenor

Przysłowia

Od Cypriana aż do Jana, gdy pogoda zakichana, to od Jana do Jerzego ciągle jeszcze nic nowego, a gdy Jerzy się rozśmieje, to za kilka dni znów leje. Czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Biały, 7, opal