Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Stanisław

Znaczenie imienia Stanisław Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Stanisław

Stanisław to imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza: ten, który jest sławą swego rodu lub sławny z racji posiadania pięknego stanu, czyli domu.

Znaczenie imienia Stanisław

Bywa pewny siebie, nieraz aż zanadto.Stanisław pracuje wydajnie, jeśli zadba się o jego dobry humor. Nie jest typem duszy towarzystwa, nie uznaje również kompromisów i uważa, iż tylko on ma rację. Wyzwań nie podejmuje głównie z przekory. Ma duszę rycerza, zawsze gotowego do walki o słuszną sprawę.

Rodzina i miłość

Bywa, iż nie wie, jak okazać swą miłość, przez co zachowuje się prymitywnie, przesadnie i niekiedy śmiesznie.Zdobywca serc niewieścich to za mało powiedziane. Jego przyjaźń jest nietrwała, ale miłość potrafi góry przenosić. W miłości słucha podszeptów serca i nie jest obojętny na jego drgnięcia.

Życie towarzyskie

Bywa, iż nie stroni od przyglądania się cierpieniu i poniżeniu innych. Dlatego z reguły posiada zamknięty krąg wiernych i szczerych znajomych. Nie okłamie, nie oszuka, nie wykorzysta do własnych celów. Ponieważ nie lubi zmian, pozostaje wiernym przyjacielem.

Praca i kariera zawodowa

To niezwykle wytrwały i konsekwentny człowiek. Łatwo się adaptuje do każdych warunków pracy, chociaż czasem ciężko z nim współpracować.Dynamiczny, aktywny i energiczny Stanisław, nie należy niestety do śmiałych. To inteligentny człowiek, który chętnie się uczy, jest ciekawy świata i myśli bardzo logicznie.

Predyspozycje zawodowe

Stanisław sprawdzi się jako aktor, twórca, pisarz, historyk, prawnik, wojskowy.

Imieniny

Stanisław imieniny obchodzi 11, 30 kwietnia, 3, 8 maja, 9, 12 czerwca, 5, 14 sierpnia, 5, 18 września, 13, 18 listopada.

Patroni

Św. Stanisław ze Szczepanowa (1030-1079) – biskup krakowski od 1072 r. Przyczynił się do wzrostu religijności w diecezji i uporządkował administrację kościelną. Wszedł w otwarty konflikt z królem Bolesławem Śmiałym co skończyło się dramatem dla obu. 11 kwietnia 1079 roku podczas mszy świętej w kościele św. Michała na Skałce do świątyni wtargnęli najemnicy króla i zabili biskupa. Zbrodnia wywołała bunt w kraju i kilka miesięcy potem król musiał uciekać na Węgry – zmarł 2 lata później. Kult św. Stanisława narodził się tuż po jego śmierci. Jest jednym z głównych patronów Polski a Jan Paweł II nazwał go „patronem chrześcijańskiego ładu moralnego”. Św. Stanisław Kostka (1550-1568) – jezuita. Urodził się w Rostkowie w diecezji płockiej. Jako 14 letni chłopiec udał się do Wiednia, gdzie bardzo chorował. Podczas choroby doznał kilkukrotnych wizji Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Do jezuitów wstąpił w Rzymie i na początku 1568 roku złożył śluby zakonne. Zmarł 15 sierpnia 1568 roku. Został kanonizowany w 1726 r. przez papieża Benedykta XIII i mianowany jednym z patronów Polski i patronem polskiej młodzieży. Św. Stanisław Kaźmierczyk (1433-1489) – duchowny Zakonu Kanoników Regularnych pochodzący z Kazimierza (dzielnica Krakowa). Znany z głębokiego życia duchownego i gorliwej posługi w konfesjonale.

Odmiany imienia Stanisław

Stach, Stacho, Stachu, Stanisławcio, Stanisławek, Stasiek, Stasieniek, Stasio, Stasiu, Staszek, Staszko, Staśko

Formy obcojęzyczna

Stanislas, Stanislaus (ang.), Stanislas (fr.), Stanislaus, Stenz, Stenzel (niem.), Stanislav (słow.)

Nazwiska od imienia Stanisław

Stach, Stachecki, Stacherski, Stachiewicz, Stachowiak, Stachowicz, Stachowski, Stachura, Stachurski, Staniak, Stanicki, Staniewicz, Staniewski, Stanisławczak, Stanisławczyk, Stanisławek, Stanisławiak, Stanisławicz, Stanisławowicz, Stanisławski, Stankiewicz, Stankowski, Stasiewicz, Staszewski, Staszczak, Stasiak

Znani imiennicy

Stanisław Bareja – reżyser, scenarzysta, aktor Stanisław Bogusławski – komediopisarz Stanisław Dziwisz – biskup, sekretarz osobisty papieża Jana Pawła II Stanisław Grochowiak – poeta, dramatopisarz i publicysta Stanisław Lem – pisarz, filozof, eseista i satyryk Stanisław Moniuszko – kompozytor i dyrygent Stanisław August Poniatowski – ostatni król Polski Stanisław Sojka – kompozytor, muzyk, autor tekstów Stanisław Staszic – filozof Stanisław Ignacy Witkiewicz – malarz, fotograf, pisarz, dramaturg i filozof Stanisław Wyspiański – dramaturg i malarz

Przysłowia

Na Stanisława Kostkę ujrzysz śniegu drobnostkę, a na Ofiarowanie przydadzą się sanie. Na świętego Stanisława żytko kieby ława. Na świętego Stanisława rośnie koniom trawa. Gdzie Stach, tam i Wach. Stanisław z izby, Stanisław do izby. Stach miny nie stroi, jak się pana boi.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Fioletowy, 1, lapis-lazuli