Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Bożena

Znaczenie imienia Bożena Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Bożena

Bożena to imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza: obdarowana przez Boga lub darowana od Boga.

Znaczenie imienia Bożena

Nigdy nie odpuszcza. Sprawom rodzinnym oddaje się bez reszty, dom czyniąc swoim królestwem. Bywa raczej skryta i nie lubi wylewności ze strony innych osób. Często wcześniej zmienia partnerów, poszukując tego jedynego, którego może obdarzyć zaufaniem. Nigdy jednak nie ulega słomianemu zapałowi. Znajomi chętnie jej się zwierzają, ponieważ jest łagodna i wyrozumiała. We wszystko wkłada duszę, ale nie uzewnętrznia uczuć. Mocno angażuje się w przyjaźń i nie potrafi odróżnić jej od miłości. Bożena to kobieta fascynującą, otoczoną swoistą aurą tajemniczości.

Rodzina i miłość

Swoisty oportunizm moralny doprowadza ją nieraz do burzliwych przygód, marzy jednak o przytulnym domu, otwartym na gości i dzieci.Rozważna i romantyczna Bożena jest dobrą partnerką. Żoną będzie jednak dobrą i czułą, a matką kochającą. Pragnie stworzyć przytulne gniazdko dla siebie oraz bliskich i sprawować w nim kobiece rządy. Ma dobry gust nie tylko w kwestii mody czy dekorowana wnętrz, ale także mężczyzn. Będzie godnie podejmować gości, a znajomi rodziny pokochają ją, jako niezastąpioną przyjaciółkę i ostoję w trudnych chwilach życiowych. Przede wszystkim jednak jest pełna miłości, oddania i czułości.

Życie towarzyskie

Dlatego też nie cieszy się powszechną sympatią. Taka postawa dodaje jej tajemniczości i uroku. Ludzie boją się jej, ponieważ niczego nie wybacza i jest niezwykle pamiętliwa. Bywa podporą dla swoich przyjaciół, których zawsze chętnie wysłucha. Nadrabia miną i obraca w żart niejeden problem ze swego życia. Przy niej nikt nie czuje się źle i ciężko się z nią nudzić. Bożena nie wierzy w przyjaźnie, ponieważ wiele razy się na nich zawiodła.

Praca i kariera zawodowa

Bardzo sumienny i zaangażowany pracownik, który potrafi oddzielić życie zawodowe od rodzinnego. malarstwo czy rzeźbiarstwo. Wybierając zawód, kieruje się głównie zyskami i możliwością kariery, gdyż jest materialistką i kocha zaszczyty. Ponieważ posiada silne cechy przywódcze, a do tego jest ambitna i bardzo waleczna – odbierana jest jako kobieta arogancka i rzadko lubiana przez współpracowników. Jest pełna wdzięku i wzbudza zaufanie. Otoczenie może uważać, że wszystko przychodzi jej z łatwością i za cokolwiek się weźmie – to w mig wykona. Próbuje rządzić i przejąć stery gdziekolwiek się znajdzie.

Predyspozycje zawodowe

Dla Bożeny najlepszymi zawodami są: nauczycielka, prawnik, bizneswoman i handlowiec.

Imieniny

Bożena imieniny obchodzi 13 marca.

Patroni

Brak

Odmiany imienia Bożena

Bożenka, Bożana, Bożechna, Bożna

Formy obcojęzyczna

Bozena, Bozana, Bozina (ogólnie przyj. formy)

Nazwiska od imienia Bożena

Brak

Znani imiennicy

Bożena Dykiel – aktorka Bożena Krzywobłocka – historyk sztuki Bożena Targosz – prezenterka telewizyjna Bożena Walter – dziennikarka

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Fiołkowy, 9, szafir