Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Kamil

Znaczenie imienia Kamil Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Kamil

Kamil jest to imię pochodzenia łacińskiego, od nazwy znanego rzymskiego rodu Camilli. Łacińskie camillus oznacza dosłownie: szlachetny chłopiec lub urodzony z wolnych rodziców, szlachetny.

Znaczenie imienia Kamil

Ma dar zjednywania do siebie innych, ponieważ jest sympatyczny i wiele się uśmiecha. Porażki zawodowe traktuje z gniewem albo lekceważeniem, zawsze obwiniając innych. Lubi ekstrawaganckie życie, dobre jedzenie, egzotyczne podróże. Jest stworzony do wystawnego i wesołego życia. Potrafi wszechstronnie rozpatrywać każdy problem, zanim podejmie decyzję. Życie z nim nie jest łatwe, ale i nie niemożliwe!.

Rodzina i miłość

Chociaż początkowo dość zagubionego i nieprzewidywalnego. Trudniej wytrzymać z jego zaborczością i nieustanną zazdrością o partnerkę. Kamil albo pozostaje do końca życia nieśmiały, albo przejawia sporą odwagę, zachowując kobiecą delikatność. Prezentuje sobą wszystko to, co męskie może być w mężczyźnie. A miewa ich wiele. Przy nim nie ma żartów z normami postępowania.

Życie towarzyskie

Za takie postępowanie większość ludzi go nie lubi. Zdecydowanie nie pociąga go popularność i nie sięgnie po uznanie, nawet gdy mu się należy. Jest mężczyzną o delikatnej konstrukcji psychicznej, łatwo przystosowuje się do otoczenia, ale z gruntu jest powściągliwy i skryty. Ceni sobie przyjaźń i bardzo starannie wybiera bliskich znajomych. Mimo to jest człowiekiem pogodnym i optymistycznie nastawionym do życia. Nie jest jednak skazany na samotność ani sam jej nie preferuje.

Praca i kariera zawodowa

Potrafi być obiektywnym przełożonym, a także koleżeńskim współpracownikiem. Praca odgrywa dla niego ważną rolę, daje mu bowiem możliwość realizacji ideałów, w które wierzy. Wszelkie porażki zawodowe bardzo przeżywa. Pomagają mu w tym błyskotliwy umysł i inteligencja. Brak mu typowej dla mężczyzn pewności siebie. Ma swoje tempo i to dość często bardzo dynamiczne, ale nieraz objawia się ono z opóźnieniem.

Predyspozycje zawodowe

Kamil może zostać dyplomatą, pisarzem, dziennikarzem lub nauczycielem akademickim.

Imieniny

Kamil imieniny obchodzi 31 marca, 14, 18 lipca, 16, 25 sierpnia.

Patroni

Św. Kamil de Lellis – założyciel Zakonu Kanoników Regularnych Posługujących Chorym (kamilianów). Żył w latach 1550–1614. Najpierw był żołnierzem, a potem kapłanem. Patron chorych, szpitali i pielęgniarzy.

Odmiany imienia Kamil

Kamilek, Milek

Formy obcojęzyczna

Camillus, Kamil (ogólnie przyj. forma), Camillus (ang.), Camil, Kamillus (niem.), Camille (fr.), Camilo (hiszp.)

Nazwiska od imienia Kamil

Kamilewicz, Kamilewski, Kamiliński, Kamilski, Kamilowicz

Znani imiennicy

Krzysztof Kamil Baczyński (1921-1944) – poeta Cyprian Kamil Norwid (1821-1883) – poeta Kamil Sipowicz – filozof

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Żółty, 1, topaz