Znaczenie imienia Franciszek
Udostępnij obrazek:Pochodzenie imienia Franciszek
Franciszek to imię pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słowa frank (wolny) i oznacza człowieka wolnego, z plemienia Franków. Pierwszy raz imię to nosił św. Franciszkowi z Asyżu. Jego matka była Francuzką i nazywała syna Francesco co po włosku oznacza Francuzik.
Znaczenie imienia Franciszek
To szalenie towarzyski osobnik oraz wierny przyjaciel. Bywa nieśmiały i wrażliwy. Franciszek ceni sobie przyjaźń i chętnie spędza czas ze znajomymi. Wyróżnia się niepospolitym sprytem oraz uporem. W swych dążeniach jest wytrwały i zdyscyplinowany, mimo to zbyt często polega na szczęściu. Łatwo jednak wybucha, kończy działanie i wysyła wszystkich do diabła. Jego wadą jest zbyt wielka duma. Poświęca uwagę tylko tym zajęciom, które dają mu satysfakcję i przyjemność.
Rodzina i miłość
Potrzebuje niezwykle cierpliwej partnerki, a da się jej obłaskawić. W sferze seksualnej dojrzewa natomiast wcześnie i ma spore wymagania wobec drugiej połowy. Oczywiście jeśli natrafi na właściwą kobietę.Jest zdobywcą także serc niewieścich.Zdarza mu się niewłaściwie lokować uczucia lub biernie oczekiwać podjęcia inicjatywy przez drugą stronę.Dla Franciszeka rodzina to kolejny element układanki zwanej życiem. Nie łatwo zostać jego żoną, trzeba się ponadto liczyć z częstą samotnością w czterech ścianach albo z brakiem wytchnienia w życiu towarzyskim.
Życie towarzyskie
Oczywiście nie celowo, ale Franciszek z trudem przyznaje się do błędów. Najbardziej jednak lubi spędzać czas z książką i dobrą muzyką. Nie oznacza to, iż jest zamknięty na ludzi i stroni od nich, po prostu ciężko mu wygospodarować odpowiednio długą chwilę na podtrzymanie kontaktów. To jest dla niego wyznacznikiem szczęścia. Cierpliwość traci jedynie, gdy na swej drodze spotyka osoby niezdecydowane, słabe i nadmiernie uczuciowe. Jest bardzo przeczulony na punkcie swojego honoru i lepiej go nie drażnić. Wyobraźnia zdecydowanie góruje u niego nad racjonalizmem.
Praca i kariera zawodowa
Obdarzony jest do tego nieprzeciętną siłą, pewnością siebie, energią i bujną wyobraźnią. Nie wszystko udaje mu się ukończyć, ponieważ brakuje godzin w ciągu dnia. Ma szansę zostać wybitny badaczem. Jest mało odporny psychicznie oraz słaby fizycznie, ale lubi pracę umysłową. Nie załamuje się jednak do końca. Odznacza się wielką filantropią i ofiarnością w sprawach publicznych. Niestety bywa raczej mało komunikatywny i łatwo wpada w złość.
Predyspozycje zawodowe
Franciszek przejawia talenty i zamiłowanie do muzyki, aktorstwa, literatury, pedagogiki i teologii.
Imieniny
Franciszek imieniny obchodzi 24, 29 stycznia, 4, 17 lutego, 2, 9 marca, 2 kwietnia, 2, 11 maja, 4, 12, 16, 17, 20, 29 czerwca, 14 lipca, 4, 20, 21 sierpnia, 16, 17, 20, 25, 29, 30 września, 3, 4, 10, 29 października, 13, 24, 27 listopada, 3, 22 grudnia.
Patroni
Św. Franciszek z Asyżu (właściwie Giovanni Bernardone, 1181-1226) – założyciel zakonu franciszkanów, franciszkanek oraz zakonu dla świeckich. Syn bogatego kupca handlującego suknem. Podczas służby wojskowej dostał się do niewoli, gdzie ciężka choroba odmieniła jego życie i uświadomiła mu jego powołanie. Dużo się modlił i służył ubogim. Podczas modlitwy usłyszał słowa Chrystusa: „Franciszku, odbuduj mój Kościół”. Zrozumiał, że chodzi i ratowanie dobrego imienia Kościoła Chrystusowego. W tym czasie został wydziedziczony przez ojca, który nie aprobował jego stylu życia i rozdawania majątku ubogim. Porzucił dom i zaczął żyć jak żebrak w ruinach starego kościoła, którego zaczął odbudowywać. W 1209 r. założył zakon franciszkanów, w 1212 r. założył żeński zakon klarysek a potem zapoczątkował trzeci zakon świecki. 14 września 1224 r. Franciszka ponownie nawiedził Chrystus i odbił na nim pięć swoich ran – jako pierwszy otrzymał dar stygmatów na swoim ciele. Zmarł w 1226 roku. Jest patronem Włoch, pokoju, biedaków i gałęzi swego zakonu. Papież Jan Paweł II ogłosił go także patronem ochrony środowiska i miłośników zwierząt. Św. Franciszek z Paoli (1416-1507) – franciszkanin włoski, pustelnik. W wieku 15 lat wstąpił do zakonu franciszkańskiego, który opuścił po roku zostając pustelnikiem w okolicy Paoli. Okoliczni mieszkańcy zbudowali mu lepiankę i kaplicę, w której odprawiał dla nich mszę świętą. Był to początek zakonu braci najmniejszych. Św. Franciszek Ksawery (1506-52) – jezuita hiszpański. Jeden z pierwszych siedmiu członków zakonu św. Ignacego Loyoli. Jako misjonarz pracował w Indiach, Chinach, Japonii, na Cejlonie i Goa. Zmarł u wybrzeży Chin. Uważany za największego po św. Pawle apostoła Kościoła katolickiego. Patron misjonarzy, Indii i całego Wschodu. Św. Franciszek Salezy (1567-1622) – biskup Genewy, doktor prawa kanonicznego i cywilnego, zakładał szkoły i kolegia, autor wielu prac, głównie z dziedziny ascetyki. Jego dzieło Wstęp do życia pobożnego rozsławiło go na całym świecie. Patron literatów, dziennikarzy i prasy katolickiej.
Odmiany imienia Franciszek
Franek, Franio, Franiu, Franiuś, Frank, Franko
Formy obcojęzyczna
Francis (ogólnie przyjęta forma), Frank (ang.), Franz, Franziskus (niem.), François (fr.), Francisco, Franco (hiszp.), Francesco (wł.), Franko (ros.), František (czes., słowac.), Ransu, Frans (fiń.), Ferenc (węg.).
Nazwiska od imienia Franciszek
Francewicz, Franciewicz, Francik, Francikowski, Franciszak, Franciszczak, Franciszecki, Franciszewski, Franciszkiewicz, Franciszkowski, Franckiewicz, Franckowiak, Franczewski, Franczkowski, Franiewsski, Franikowski, Frankiewicz, Frankowicz, Frankowski, Franusiewicz, Franuszewicz, Frąckiewicz, Frąckowiak, Frączak
Znani imiennicy
Franciszek Bieliński – marszałek wielki koronny, od niego pochodzi nazwa ulicy Marszałkowskiej w Warszawie Franciszek Karpiński – poeta Franciszek Kleeberg – generał Franciszek Macharski – metropolita krakowski Franciszek Zabłocki – poeta, komediopisarz Francesco di Giorgio Martini – włoski malarz, architekt i rzeźbiarz Francesco Petrarca – włoski poeta Francis Aston – angielski fizyk, laureat Nagrody Nobla Francis Drake – angielski korsarz i podróżnik
Przysłowia
Na świętego Franciszka zielenią się łany i ze swego zimowiska wracają bociany. Na świętego Franciszka chłop już w polu nic nie zyska. Na świętego Franciszka przylatuje pliszka. Po świętym Franciszku już rżną na żytnisku.
Szczęśliwy kolor, liczba, kamień
Niebieski, 4, ametyst