Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Maciej

Znaczenie imienia Maciej Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Maciej

Maciej jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa Mattijjah (dar Jahwe). Oznacza: ten, który jest darem Boga.

Znaczenie imienia Maciej

Posiada przy tym wrażliwą naturę i silnie rozwinięte poczucie altruizmu. Uważa się za autorytet, który ma moc, aby zmienić świat! Nie jest nerwowy. Nie odnajduje się w kontaktach towarzyskich, ponieważ brak mu wyrozumiałości, jest przemądrzały i bardzo dumny. Uwielbia pouczać innych, samemu nie przyjmując żadnej porady czy wsparcia. Bez problemu zdobywa wiedzę, a wrodzona przedsiębiorczość i błyskotliwy umysł tworzą z niego biznesmena. Nie uznaje wolnych związków i wolnej miłości.

Rodzina i miłość

Maciej pragnie mieć dzieci i o nie dba, zwłaszcza o ich edukację i wychowanie. Bliżej mu do jaskiniowca niż romantycznego kochanka. Jego namiętność szybko zatem przeradza się w głęboką miłosną przyjaźń i oddanie. Gdy pokocha, to na zawsze. Postrzegany jest jako człowiek chłodny i niechętny bliższym relacjom partnerskim.

Życie towarzyskie

Ogólnie Maciej ceni sobie spokój, a nawet samotność – musi mieć czas, aby usiąść nad dobrą książką, przed dobrym filmem lub posłuchać ulubionej muzyki. Chętnie podejmuje gości, jest bardzo towarzyski i nie wywyższa się. Ma poczucie humoru, bujną wyobraźnię i twórczy umysł. Jest do tego człowiekiem aktywnym i energicznym, chociaż najbardziej lubi spędzać czas nad książką lub słuchając dobrej muzyki. Mimo to jest lubiany, chociaż posiada raczej wąskie grono wielbicieli i zaufanych przyjaciół.

Praca i kariera zawodowa

Gdy jakieś zlecenie sprawia mu trudności lub wydaje się zbyt absorbujące – sam rezygnuje, zasłaniając się złym przeczuciem lub samopoczuciem. Nie pracuje też dla przyjemności, ale w ściśle określonym celu. Jest mimo to ceniony za pomysłowość, oryginalność i odwagę w podejmowaniu wyzwań. Nie zapomina o niczym i cierpliwie dąży do celu. Z niezdrowym uporem stara się dowieść swego przy każdym projekcie i udowodnić, że we wszystkim ma rację. Jest bardzo wrażliwy na porażki, dlatego niechętnie podejmuje ryzyko.

Predyspozycje zawodowe

Maciej doskonale sprawdzi się w służbach mundurowych oraz w takich dziedzinach jak ekonomia, biznes, ekologia.

Imieniny

Maciej imieniny obchodzi 30 stycznia, 24, 25 lutego, 14 maja, 3 czerwca, 18 września, 11 listopada, 17 grudnia.

Patroni

Święty Maciej – wybrany Apostołem na miejsce Judasza, zdrajcy, w następstwie losowania spośród 2 kandydatów.

Odmiany imienia Maciej

Mach, Maciek, Maciuś, Maćko

Formy obcojęzyczna

Matthias, Mathias (łac.), Mathias, Mattias (ang.), Matthias (niem.), Mathias (fr.), Matias (hiszp.), Mattia (wł.)

Nazwiska od imienia Maciej

Maciak, Maciałek, Maciałowicz, Maciaszczyk, Maciaszek, Maciejak, Maciejasz, Maciejaszek, Maciejczak, Maciejczowicz, Maciejczuk, Maciejczyk, Maciejec, Maciejek, Maciejewicz, Maciejewski, Maciejko, Maciejkiewicz, Maciejkowicz, Maciejoszek, Maciejowicz, Maciejowski, Maciejski, Macierewicz, Macierowicz, Maciszewski, Maćkowiak, Maćkowski

Znani imiennicy

Maciej Dejczer – reżyser filmowy Maciej Kozłowski – aktor Maciej Kuroń – kucharz i propagator kuchni polskiej Maciej Rataj (1884-1940) – marszałek sejmu II RP Maciej Stuhr – aktor

Przysłowia

Kiedy Gromniczna zimę traci, to święty Maciej ją wzbogaci. Umarł Maciek, umarł, już leży na desce, żeby mu zagrali, podskoczyłby jeszcze.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Ceglasty, 5, karneol