Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Agata

Znaczenie imienia Agata Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Agata

Imię Agata pochodzi od greckiego agathe (dobra, szlachetna, wspaniała) lub agathos (dobrze urodzony, szlachetny).

Znaczenie imienia Agata

W jej domu panują spokój, harmonia i zgoda, chociaż z natury Agata jest przebojowa i impulsywna, a rutyna ją nuży. Jest pamiętliwa, gardzi słabością, nie lubi patetycznych uścisków oraz całusów. To typ rozmarzonej introwertyczki, która najlepiej czuje się we własnym świecie. Agata jest lubiana, subtelna i taktowna. Mądrość życiową zdobywa, ucząc się na swoich i cudzych błędach. Sama nie wszystkich traktuje równo. Jest kobietą świadomą swego wdzięku i uroku, co często wykorzystuje w interesach. Posiada stabilny charakter. Jest bardzo zaradna, żyje w nadzwyczajnym tempie i nie może usiedzieć w miejscu.Agata potrafi rozwiązać nawet najbardziej zawiłe problemy i znaleźć wyjście z niejednej kłopotliwej sytuacji, pod warunkiem, iż nie jest akurat wzburzona i da się z nią porozumieć.

Rodzina i miłość

To konsekwentna i stanowcza kobieta, która nie da się zepchnąć do roli kury domowej. Sama decyduje komu zaufać na dobre i na złe. To tutaj ładuje swoje akumulatory i zapomina o troskach. Jest niezwykle uczuciowa i delikatna. W sprzyjających okolicznościach zostaje nieugiętą żoną i surową, ale sprawiedliwą matką. Życie seksualne z kolei stanowi dla niej temat tabu i bardzo nie lubi rozmawiać o intymnych sprawach. Zdecydowanie bardziej pragnie żyć na wysokich obrotach niż dać się zagonić do garów. Jest po prostu ostrożna i zachowuje rezerwę – potrafi oddzielić ziarno od plew! Gospodynią będzie doskonałą.

Życie towarzyskie

Agata jest bardzo interesującą kobietą. Nie krępuje się tylko przed bliskimi znajomymi. Spokojny i zrównoważony charakter Ireny gwarantuje jednak właściwą ocenę sytuacji. Ma niełatwy charakter i potrafi pokazać pazurki. Charakteryzuje się ponadto niezwykłym taktem i zrozumieniem dla ludzi. W brew pozorom ta przebojowa kobieta nie lubi być w centrum uwagi. Poszukuje przygód oraz zabawnych sytuacji, które mogłaby przelać na papier, doskonaląc swe umiejętności pisarskie. Nie szczędzi czasu, wysiłku ani pieniędzy, aby odpowiednio podjąć swych znajomych, obdarować ich i wnieść odrobinę radości w życie każdego na swej drodze.

Praca i kariera zawodowa

Doskonale wie, czego chce od życia w kwestiach zawodowych – ma z góry ustalony plan działania i nikt nie jest w stanie wpłynąć na jakąkolwiek zmianę w nim. Często postrzegana jako groźna, ale całkowicie niesłusznie! Agata jest pozytywnie nastawiona do świata i ludzi.Agata to wojowniczka o twardym charakterze – nawet w gniewie nie traci panowania nad sobą.Jest to kobieta poważna, podchodząca do życia racjonalnie i odpowiedzialnie. Musi działać a działanie to wszystkim przynosi pożytek. Zrealizuje się jako projektantka lub architekt. Przekwalifikowanie się nie stanowi dla niej żadnego problemu – nieustannie dąży do ulepszania siebie. Kamilę cechuje niebywała energia i zapał do działania.

Predyspozycje zawodowe

Agacie satysfakcję przynosi każde zajęcie pozwalające szybko osiągnąć sukces. Wymaga jednak swobody działania. Najlepiej sprawdzi się jako przedsiębiorca bądź niezależny specjalista.

Imieniny

Agata imieniny obchodzi 5, 15 lutego, 14 maja, 5 sierpnia, 21 września, 14 listopada, 7 grudnia.

Patroni

Św. Agata – męczenniczka z Katanii (Sycylia). Torturowana i zamordowana przez Rzymian prawdopodobnie w 250 roku, w okresie prześladowania chrześcijan. Patronka pielęgniarek i kominiarzy. Ma chronić przed pożarem i chorobami piersi. Uważano ją również za patronkę chroniącą przed burzą i wybuchem wulkanu.

Odmiany imienia Agata

Aga, Agatka, Agunia, Agusia

Formy obcojęzyczna

Agatha (łac.), Agatha (ang.), Agathe (fr.), Agueda (hiszp.), Agatha, Agathe (niem.), Agata (wł.), Agathi (gr.)

Nazwiska od imienia Agata

Agaciak, Agacik, Agaciński, Agacki, Agas, Agat, Agatowski

Znani imiennicy

Agata Buzek – aktorka Agata Christie (1891-1976) – angielska pisarka powieści kryminalnych Agata Konarska – prezenterka telewizyjna Agata Młynarska – dziennikarka telewizyjna

Przysłowia

Chleb świętej Agaty od ognia strzeże chaty. Po świętej Agacie widzimy muchy w chacie.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Beżowy, 3, agat