Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Ada

Znaczenie imienia Ada Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Ada

Imię Ada pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza: stroić się, upiększać się. Imię to zaczerpnięte zostało z Biblii i weszło do użycia na przełomie XIX i XX wieku.

Znaczenie imienia Ada

Ada doskonale wie, czego chce od życia. Nie lubi poświęcać zbyt wiele uwagi sprawom przyziemnym, dlatego nie pasuje do niej rola gospodarnej żony i przykładnej matki. Znajomi lubią ją, ponieważ to urodzona optymistka, chociaż zdaje się być pozbawiona ludzkiego ciepła. Lubi aktywnie spędzać czas i nie znosi bezczynności. A to jej się udaje, gdyż posiada niezaprzeczalny osobisty urok i potrafi o siebie zadbać. Jest zdecydowana i posiada zdolności kierownicze – często traktuje ludzi, jak pionki w swych intrygach. Zmysłowość spycha na drugi plan, dbając o stabilność materialną. Jest konsekwentna oraz ambitna. Niestety czasem bywa apodyktyczna. Jest nieufna, ponieważ ludzie ją zawodzą i wykorzystują jej dobroć.

Rodzina i miłość

Szczęśliwy związek i życie rodzinne gwarantują pełny rozkwit jej talentów, osobowości i są dla niej motorem do dalszych działań. Potrafi być uroczą gospodynią. Jeśli kocha to całkowicie i daje z siebie wszystko, jeśli nie kocha – zainteresowany nie ma na co liczyć (w jakiejkolwiek kwestii). Zrobi wiele, aby być stawianą za wzór matki i żony!. Wielu posądza ją przez to o płytkość charakteru. Podobnie w relacjach z dziećmi – stawia na serdeczny, towarzyski i partnerski kontakt, przez co w większym stopniu jest koleżanką niż matką. Jest jednak niezwykle uczuciowa i pociągająca. Rozumem pojmuje świat.

Życie towarzyskie

Chętnie niesie innym pomoc, udziela rad oraz wsparcia. Potrafi nagle zniknąć z życia towarzyskiego, co należy po prostu zaakceptować. Nie cofnie się przy tym przed złożoną i wyrafinowaną intrygą, która wymaga nakładu cierpliwości i dyskretnych działań. Niestety, przez wybujałą wyobraźnię, lubi także fantazjować, co niektórzy odbierają jako notoryczne kłamanie.Ada jest towarzyską osobą. Gorzej z perfekcjonizmem, który nieraz przejawia. To kobieta wyniosła i pełna majestatu – nie bawią jej ludowe i pospolite rozrywki.Ada lubi istnieć w towarzystwie, ale nie stanowi to dla niej priorytetu.

Praca i kariera zawodowa

Zrównoważony dynamizm, spokojny charakter oraz interesująca osobowość to główne cechy Gabrieli. Pełna zapału i bardzo żywiołowa – potrafi rozwiązać w parę minut każdy problem. Powierzone zadania wykonuje nadzwyczaj dokładnie i starannie, ale powoli. W pracy twardo stawia na swoim i uparcie broni swoich pomysłów. Dzięki przemyślanej strategii zdarza jej się poślubić swego szefa. Jeśli coś jej się nie powiedzie, bardzo to przeżywa i staje się nieprzyjemna. Nie warto mówić jej, co ma robić, bo i tak postąpi po swojemu.Skromność, pokora, pracowitość i skrupulatność – to według Danuty przepis na sukces.

Predyspozycje zawodowe

Ada sprawdza się jako nauczycielka akademicka, dziennikarka, dekoratorka i plastyczka.

Imieniny

Ada imieniny obchodzi 10 stycznia, 5 lutego, 6, 19 kwietnia, 8 czerwca, 28 lipca, 8 września, 12, 24 grudnia.

Patroni

Ada – według Biblii jedna z żon Lemecha, matka Jebala.

Odmiany imienia Ada

Adela, Adelka, Adzia

Formy obcojęzyczna

Ada (ogólnie przyjęta forma), Adah (ang.), Oda (fiń.), Adina (węg.)

Nazwiska od imienia Ada

Brak

Znani imiennicy

Ada Rusowicz – piosenkarka Ada Sari, właściwie Jadwiga Schayer (1889-1968) – śpiewaczka operowa i profesor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie

Przysłowia

Ada to nie wypada. Komu w oko wpadnie Ada, ten na ogół szpetnie wpada.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Cytrynowy, 6, cytryn