Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Róża

Znaczenie imienia Róża Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Róża

Róża to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa rosa (róża) i oznacza kobietę delikatną i piękną jak róża.

Znaczenie imienia Róża

Nie boi się ciężkich zajęć, chętnie prowadzi dom i kocha swoją rodzinę. Ponadto zaradna, obrotna i przedsiębiorcza. Wybiera zawody umożliwiające szybkie osiągnięcie sukcesu oraz bogactwa. Nie brak jej przyjaciół oraz znajomych, zawsze bywa życzliwa i docenia każdego w swym otoczeniu.

Rodzina i miłość

Jest praktyczna naprawdę we wszystkim. Potrafi jednak odpowiednio zorganizować czas swojej rodzinie. Niebywale dużą wagę przywiązuje do związku i małżeństwa.

Życie towarzyskie

Niektórych może odstraszać jej zaborczość.Dość surowa romantyczka, posiadająca klasę oraz niezachwiane zasady. Otoczona jest gronem życzliwych sobie osób, których nieustannie zaraża optymizmem.

Praca i kariera zawodowa

Lina to przebojowa kobieta, przed którą drzwi stają otworem. Stara się zawsze i wszędzie udowodnić, że jako kobieta jest równie wartościowym pracownikiem jak mężczyzna. W pracy wspomaga ją bardzo dobra intuicja.

Predyspozycje zawodowe

Róża preferuje zawody, które zapewnią jej szeroki kontakt z ludźmi. Może to być praca w szkole, przedszkolu, gastronomii lub handlu.

Imieniny

Róża imieniny obchodzi 6 marca, 23 sierpnia, 4 września.

Patroni

Św. Róża z Viterbo – pochodziła z prostej rodziny. Nie została przyjęta do klasztoru. Zasłynęła z cudów jakie czyniła już za swojego życia. Zmarła w 1252 roku.

Odmiany imienia Róża

Rózia, Różka, Różunia, Różyczka, Różynka

Formy obcojęzyczna

Rose, Rosa, Rosina (ogólnie przyjęta forma), Roza (ros.)

Nazwiska od imienia Róża

Rozakiewicz, Rozankiewicz, Rozelewicz, Rozelski, Rozewicz, Rozewski, Rozinkiewicz, Rozinowicz, Rożalski, Rożałowski, Rożankiewicz, Rożanowicz, Rożanowski, Rożewicz, Rożewski, Rożyński, Rózalski, Rózewicz, Rózikowski, Różanecki, Różanowicz, Różański, Różewicz, Różkowski, Różowicz

Znani imiennicy

Róża Czacka – zakonnica, założycielka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Róża Kasprzak – skoczkini o tyczce, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski Rose Kennedy – matka prezydenta USA Johna Kennedy’ego

Przysłowia

Róża jest piękna, ale zazdrosna, kiedy jej chłopca ogarnie wiosna. Prędzej dziś męża ma koza, niż panna Roza. Póty dobra Rózia, póki młoda buzia. Każda Rózia znajdzie Józia.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

6