Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Jacek

Znaczenie imienia Jacek Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Jacek

Jacek jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa hyakinthos (kwiat hiacynt).

Znaczenie imienia Jacek

Sens jego życiu nadają bliscy i dom, w którym ktoś na niego czeka. Jest pełen uprzejmości i delikatności, chociaż miewa poważne problemy z okazywaniem uczuć. Interesuje się psychologią tłumu i kocha pracę wśród ludzi. Nie nastawia się jednak na protekcje, gdyż jest zbyt ambitny. Jeśli obdarzy kogoś zaufaniem, to na zawsze. Zdrady nigdy nie wybaczy.

Rodzina i miłość

Swej miłości oraz zaangażowania nie trwoni na lewo i prawo, ale poszukuje tej jedynej, odpowiedniej kobiety, z którą spędzi resztę życia. Po buntowniczej, pełnej przygód i zmian młodości, chętnie osiada w cieple rodzinnego gniazda. Chętnie zaprosi tam przyjaciół i znajomych, aby pokazać, jak się urządził oraz zaprezentować żonę! Kobieta, z którą zwiąże życie, na pewno będzie wyjątkowa, głównie przez wzgląd na cierpliwość, jaką musi okazywać mężowi. Ciężko go z początku oswoić, gdyż posiada niezależną duszę – jeśli stworzy się dla niego bezpieczną przystań w domu – zostanie usidlony. Nie zawsze jednak zostaje odpowiednio dobrze zrozumiany i doceniony. Nie łatwo jednak trafić do tego grona.

Życie towarzyskie

Jacek posiada, ku zaskoczeniu bliskich, naturę pokerzysty! Chętnie blefuje i podejmuje ryzykowną grę. Uwielbia doradzać, wybierać, zmieniać, ale przede wszystkim chce być potrzebny i doceniony. Ożywia się wśród bliskich i zdarza mu się przewodzić w środowisku, za co zdobywa tylko większą sympatię. Słowem – uwielbia zmiany! Jeśli brak mu bodźców przechodzi okresowe załamania, co może zakończyć się popadnięciem w nałóg.Znajomi i przyjaciele na pewno mogą liczyć na wszelką pomoc ze strony Jaceka. Nie przywiązuje wagi do trwałych przyjaźni, gdyż nie lubi zbyt długo oglądać tych samych twarzy.

Praca i kariera zawodowa

Czasem jedynie ulega słomianemu zapałowi. Doskonale organizuje swoje interesy i życie. Zawsze śmiało brnie do przodu. Nieustannie wobec tego poucza swych współpracowników, czym doprowadza ludzi do złości. Podświadomie otacza się ludźmi, na których może wywierać wpływ i którymi może dowodzić. Posiada silną osobowość, ale ukrywa to przed otoczeniem. Już w szkole nie potrafi dostosować się do rygoru programowego, za to świetnie zdobywał wiedzę sam, na własny użytek.

Predyspozycje zawodowe

Jacek sprawdzi się w takich zawodach, w których nie jest wymagana dyscyplina, gdzie nie ma ścisłego nadzoru oraz gdzie nie obowiązuje normowany czas pracy.

Imieniny

Jacek imieniny obchodzi 10 lutego, 16 marca, 3, 17 lipca, 17 sierpnia, 9, 11 września, 29 października, 6 listopada.

Patroni

Św. Jacek – męczennik z Cezarei Kapadockiej (II w.). Był pokojowcem cesarza Trajana. Poddany torturom, zmarł zamorzony głodem w więzieniu. Św. Jacek Odrowąż – Apostoł Północy, urodzony w Kamieniu Śląskim. Towarzysząc biskupowi Iwonowi w wyprawie do Rzymu, poznał św. Dominika i wstąpił do jego wspólnoty. Organizował liczne wyprawy misyjne na wschód. Założyciel licznych klasztorów dominikanów (m.in. Kraków, Wrocław, Gdańsk).

Odmiany imienia Jacek

Jacuś

Formy obcojęzyczna

Hyacinthus (łac.), Hyacinth (ang.), Hyacinth, Hyazinth, Hyazinthus (niem.), Hyacinthe (fr.), Jacinto (hiszp.), Giacinto (wł.)

Nazwiska od imienia Jacek

Jacalski, Jacaszek, Jaceczko, Jacejko, Jacelewicz, Jaceszak, Jacewiak, Jacewicz, Jacikowski, Jaciszyn, Jackiewicz, Jackowicz, Jackowski, Jacoński, Jacoszek, Jacowicz, Jaculewicz, Jacurzyński, Jacykiewicz, Jacykowski, Jacymowicz, Jacyniewicz, Jacynowski, Jacyński

Znani imiennicy

Jacek Cygan – autor tekstów Jacek Fedorowicz – plastyk, satyryk Jacek Kaczmarski – poeta, pieśniarz Jacek Malczewski (1854-1929) – malarz Jacek Wójcicki – piosenkarz kabaretowy

Przysłowia

Jeżeli na Jacka nie panuje plucha, to pewnie zima będzie sucha. Na święty Jacek z nowej pszenicy placek.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Morski, 3, szmaragd