Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Joanna

Znaczenie imienia Joanna Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Joanna

Joanna jest to imię, które pochodzi od męskiego imienia Jan.

Znaczenie imienia Joanna

Jej partnera powinny cechować cierpliwość oraz wyczucie. Bywa także agresywna wobec adoratorów, ponieważ nie jest delikatną i słodką osóbką, za jaką ją biorą. Ma duszę romantyczki. Jest opanowaną i spokojną osobą, z łatwością więc radzi sobie w sytuacjach trudnych oraz stresujących. Joanna ma jasne zasady, których twardo przestrzega. Jest jednak bardzo zaborcza. Jest niezwykle wrażliwa i silnie przeżywa zranienia, co skrzętnie ukrywa pod płaszczykiem obojętności oraz chłodu.

Rodzina i miłość

Z natury nie ufa mężczyznom, ponieważ boi się cierpień psychicznych, dlatego nie potrafi długo wytrzymać w związku. Można być jednak pewnym jej zaangażowania, szczerości i oddania w związku, chociaż nie łatwo się do tego przekonać. Dla niego może się zmienić i przepracować swe wady, chociaż najczęściej dostrzega je dopiero w dojrzałym wieku. Niestety nie do końca będzie to spokojny związek, ponieważ Joanna nieustannie potrzebuje dowodów miłości i zapewnień o wierności. Nie łatwo jednak z nią wytrzymać – ma bardzo zmienne nastroje i wahania emocjonalne.

Życie towarzyskie

Z tłumu wyróżnia ją także niebywała szczerość, która niestety bywa uciążliwa. Dla własnej równowagi należy ją albo zaakceptować, albo jej unikać. Ma wielkie poczucie humoru, szybko podejmuje decyzje i sam jej widok niejednemu poprawia już nastrój. Jednakże cechuje ją wielkie serce i ogromna wrażliwość. Tak samo swobodnie czuje się zarówno w towarzystwie kobiet, jak i mężczyzn – tak samo wierną przyjaciółką pozostaje.

Praca i kariera zawodowa

Wyszukuje sobie nie tyle zawodu, co konkretną pracę. Nie znaczy to, że nie umie rozkazywać i wymuszać posłuszeństwa. Joanna dobrze radzi sobie w interesach – może być szefową, ale i artystką. Powinna nauczyć się ustępować, aby nie ponosić zbyt wielu porażek. Można na niej polegać, ponieważ wkłada duszę w to, co wykonuje i oddaje się swej pracy całą sobą.

Predyspozycje zawodowe

Joanna dobrze sprawdzi się jako aktorka, modelka, fryzjerka, kosmetyczka, nauczycielka. Potrzeba bycia pomocną oraz wrażliwość na drugiego człowieka sprawiają, że dobrymi zawodami dla Joanny będą nauczycielka, terapeutka bądź lekarka.

Imieniny

Joanna imieniny obchodzi 30, 31 stycznia, 2, 3, 4 lutego, 1, 28 marca, 12, 24, 30 maja, 23 lipca, 7, 17, 21, 24, 26 sierpnia, 4 listopada, 12, 13, 15 grudnia.

Patroni

Joanna d’Arc – święta, bohaterka narodowa Francji. Urodziła się w roku 1411 lub 1412 w Lotaryngii. W czasie wojny stuletniej skłoniła niezdecydowanego Karola, by koronował się na króla Francji. Sama stała na czele oddziałów francuskich i osiągała zwycięstwa w bitwach. W roku 1430 dostała się w ręce Burgundów, którzy odsprzedali ją Anglikom. Trybunał Inkwizycyjny posądził ją o zmowę z diabłem. Po torturach spalono ją na stosie, 30 maja 1431 roku. Jej postawa zakończyła trwającą od stu lat wojnę z Anglią. W roku 1457 zrehabilitowana przez papieża Kaliksta III.

Odmiany imienia Joanna

Asia, Aśka, Jasia, Joasia, Joaśka

Formy obcojęzyczna

Joanna (łac.), Jane, Jean, Joan (ang.), Johanna, Hanne (niem.), Jeanne (fr.), Juana (hiszp.), Gianna, Giovanna (wł.)

Nazwiska od imienia Joanna

Brak

Znani imiennicy

Joanna Brodzik – aktorka Joanna Chmielewska – pisarka Joanna Jędryka – aktorka Joanna Pacuła – aktorka

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Łososiowy, 1, perła