Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Sabina

Znaczenie imienia Sabina Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Sabina

Sabina jest to imię pochodzenia łacińskiego, od nazwy plemion sabelskich, Sabinów (środkowa Italia).

Znaczenie imienia Sabina

W jej towarzystwie każdy czuje się dobrze, o ile się jej nie narazi. Nie znosi z kolei, gdy ktoś jej rozkazuje czy narzuca swoje zdanie.Sabina jest osobą odważną, energiczną oraz bardzo aktywną. Jej ostoją jest dom, a prawdziwym wsparciem rodzina.

Rodzina i miłość

W miłości i okazywaniu głębszych uczuć drugiemu człowiekowi pozostaje jednak powściągliwa. Życie z Katarzyną wymaga wiele cierpliwości i opanowania, aby nie przerodzić się w pole bitwy. Z takiej mieszanki raczej nie da się założyć spokojnej rodziny i mało która Sabina do tego dąży.

Życie towarzyskie

Posiada jednak niesamowite zdolności przystosowawcze, przez co radzi sobie w większości sytuacji i miejsc. Posiada bardzo stabilny charakter. Sabina potrafi o siebie zadbać i sprawia jej to przyjemność.

Praca i kariera zawodowa

Zawsze wytrwale walczy o swoje i nie zrażają jej żadne porażki. Pomimo posiadanych zalet, nie jest jednak dobrym współpracownikiem – miewa problemy z powodu nadgorliwości i często jest nieco chmurna. Nie toleruje karierowiczów i kombinatorów, sama jest bardzo uczciwa.

Predyspozycje zawodowe

Sabina świetnie sobie radzi w zawodach wymagających taktu i zdecydowania.

Imieniny

Sabina imieniny obchodzi 25 stycznia, 9 lutego, 22 czerwca, 20, 29 sierpnia, 27 września, 27 października, 5, 11, 20, 30 grudnia.

Patroni

Św. Sabina – męczennica, poniosła śmierć za wiarę w czasie prześladowań nakazanych przez cesarza Hadriana. Relikwie jej czaszki przechowywane są w katedrze w Poznaniu. Św. Sabina z Avilli – męczennica, dokładna data jej męczeństwa i śmierci nie jest znana. Patronka gospodyń domowych.

Odmiany imienia Sabina

Saba, Sabcia, Sabinka, Sabka, Sabunia, Sabusia

Formy obcojęzyczna

Sabina, Sabine (ang.), Sabine, Savine (fr.), Savina (niem.), Sabina (ogólnie przyj. forma)

Nazwiska od imienia Sabina

Sabinarz, Sabinasz, Sabinecki, Sabiniak, Sabiniarz, Sabinicz, Sabiniewicz, Sabiniok, Sabiński

Znani imiennicy

Sabina Poppea – druga żona cesarza Nerona Sabina Sebyłowa – pisarka

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Różowy, 1, labradoryt