Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Irena

Znaczenie imienia Irena Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Irena

Imię Irena pochodzi od greckiego słowa eirene (pokój) i oznacza osobę niosącą pokój.

Znaczenie imienia Irena

Jest osobą godną naśladowania i stawiania za wzór. Jest bardzo rozsądna oraz poukładana. Pełna specyficznego niepokoju stara się wytropić wszelką nieprawość w świecie. Pozostaje nieufna wobec tego, czego nie da się pojąć rozumem – wobec miłości. Niestety zdobycie jej serca nie daje pewności zdobycia jej na zawsze. Ceni sobie jednak swoją nietykalność, czy czasami wręcz samotność. Ciężko pracuje na swój sukces, ale zna własne możliwości i umiejętnie je wykorzystuje.

Rodzina i miłość

Tak jak w pracy realizuje się i rozwija, tak samo dobrze czuje się w roli głowy domu i dodaje jej to zarówno uroku, jak i skrzydeł. Jeśli trafi na pełnego inwencji partnera – zdecydowanie pomoże mu w interesach i przyczyni do sukcesu. Jest bardzo praktyczna i jej rodzinie niczego nie zabraknie. W związku pragnie pełnego oddania i sama poświęca się całkowicie. Zdaje się wyzbywać wszelkich natchnień, porywów serca czy też namiętności.

Życie towarzyskie

Irena nie jest osobą przesadnie towarzyską.Irena obraca się w wysokich kręgach kulturowych. Bardzo żywiołowo reaguje, gdy się z czymś nie zgadza. Odkryje w niej bowiem kobietę silną, opanowaną i bardzo skuteczną w działaniu. Świetnie wyczuwa ludzi i nadciągające problemy życiowe – stara się jednak nie reagować zbyt impulsywnie, jak najdłużej się da. Kocha obdarowywać innych, zwłaszcza zabawnymi bibelotami, i podtrzymywać dobre kontakty towarzyskie ze wszystkimi.

Praca i kariera zawodowa

Nie ulega niczyim wpływom ani sugestiom – sama najlepiej wie czego chce i jak to osiągnąć. Jej wytrwałość przezwycięża wszelkie przeszkody, wobec czego niewiele jest w stanie ją złamać. Nie ma co liczyć na zaangażowanie z jej strony w wypełniane obowiązki. Możliwe także, iż wybierze karierę naukową bądź założy własny biznes. Często też lepiej współpracuje jej się z mężczyznami – potrafi się z nimi kolegować w pracy. Nie boi się trudnych i ciężkich zadań.

Predyspozycje zawodowe

Irena świetnie poradzi sobie w takich zawodach jak: aktorstwo, piosenkarstwo, rzemiosło, biznes, handel, marketing oraz gastronomia.

Imieniny

Irena imieniny obchodzi 22, 25 stycznia, 21, 26 lutego, 25 marca, 1, 3, 5, 6 kwietnia, 4, 5 maja, 28 czerwca, 9, 14 sierpnia, 18, 20 września, 3, 20 października, 15 grudnia.

Patroni

Św. Irena (752-803) – cesarzowa bizantyjska. Pochodziła z Aten. Poślubiła cesarza Leona IV w wieku 16 lat lecz 12 lat później owdowiała. Okazała się ambitnym, stanowczym i skutecznym politykiem. Poprawiła stosunki z Rzymem oraz przyczyniła się do potępienia niszczenia obrazów i relikwii świętych. Kiedy jej syn Konstantyn VI osiągnął pełnoletność – odsunął ją od władzy. Po kilku latach odzyskała władzę a syna kazała oślepić. Rok później została pozbawiona tronu i zesłana na wyspę Lesbos, gdzie zmarła w nędzy. Św. Irena – siostra św. Damazego. Pochodziła z Hiszpanii, jej brat został wybrany papieżem Rzymu. była bardzo pobożna całymi nocami modląc się w katakumbach przy grobach męczenników. Zginęła w 379 roku. Św. Irena Węgierska (XI-XII w.) – córka króla Władysława I. Słynęła z dobroczynności. Ufundowała w Konstantynopolu klasztor i szpital. Zmarła w 1134 r. Św. Irena Portugalska – mniszka słynąca z niezwykłej urody. Ścięta w 663 roku.

Odmiany imienia Irena

Ircia, Ireczka, Irencia, Irenka, Irina, Irinka, Irka, Irulka, Irunia, Irusia, Iruś

Formy obcojęzyczna

Irene, Irena (ogólnie przyjęta forma), Irena, Irenaea (łac.), Irina (ros.), Ira, Irina, Irena (połud.-słow.), Jerne (węg.).

Nazwiska od imienia Irena

Brak

Znani imiennicy

Irena Dziedzic – dziennikarka i prezenterka telewizyjna Irena Jarocka – piosenkarka Irena Kwiatkowska – aktorka Irena Pfeiffer – kompozytorka polska Irena Santor – piosenkarka Irena Sendlerowa – działaczka społeczna, „Sprawiedliwa wśród Narodów Świata” Irena Szewińska – lekkoatletka, mistrzyni olimpijska Irena Joliot-Curie – uczona, córka Marii Skłodowskiej Irina Rodnina – rosyjska łyżwiarka, zdobywczyni 23 złotych medali

Przysłowia

Ceni igraszki różne Irena, choć ją dosięga czasem przecena. Gdy zestarzeje się Irka, ma na swym koncie dziwactw kilka.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Żółty, 2, cytryn