Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Błażej

Znaczenie imienia Błażej Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Błażej

Błażej pochodzi od łacińskiego słowa blatio (gadać, paplać) i oznacza gadułę lub człowieka błagającego, modlącego się.

Znaczenie imienia Błażej

Należy dać mu czas, a przetrawiwszy wszystkie argumenty, w końcu przyjmie inny punkt widzenia. Nie traci jednak czasu na rozmowy i ploteczki, do tego świetnie wyczuwa, gdy ktoś mataczy lub nie jest szczery. Jest konsekwentny w działaniu i kieruje się logiką, chociaż czasem słucha swej niezawodnej intuicji.Błażej jest mężczyzną przedsiębiorczym o niebanalnej inteligencji syntetycznej. Jest człowiekiem obiektywnym i sprawiedliwym. Najlepiej, aby praca pokrywała się z jego pasją. To bardzo dobry człowiek. Samorealizuje się tylko w działaniu i to w działaniu za każdą cenę. Przez to nieraz okazja przechodzi mu koło nosa.

Rodzina i miłość

Nie łatwo zdobyć jego serce, ponieważ Błażej izoluje się od świata, towarzystwa i tłumu. Wcześnie dojrzewa do intymności i seksu, ale nie jest zdobywcą – zachowuje się delikatnie i dyskretnie. Wydaje się mało zżyty z bliskimi. Błażej potrafi dostarczyć żonie pełnej gamy przeżyć. Ciężko się z nim dogadać, ponieważ jest niezwykle skryty w sprawach sercowych a wymagający w dziedzinie seksu. Życie u jego boku wymaga wiele odwagi oraz rezygnacji z własnych ambicji. Dom to dla niego miejsce, do którego chętnie wraca z przekonaniem, że ktoś tam na niego czeka. Za to z powodzeniem skupi się na sprawach realnych i zapewni byt najbliższym.

Życie towarzyskie

Należy bardzo uważać, aby nie obudzić w nim skłonności do narcyzmu. Błażej posiada naturę refleksyjną, ale zrównoważoną. Lepiej być z nim szczerym! Błażej dobiera sobie przyjaciół zgodnie z surowymi regułami, ale zawsze tworzą oni doborowe towarzystwo. Ciężko go zrozumieć i trudno tak naprawdę poznać, ponieważ jest introwertykiem – zamyka się w sobie, traci wiarę we własne siły i bywa nieśmiały. Sam potrafi wywyższać się w towarzystwie przy każdej okazji, podkreślając swe zasługi i atuty, zwłaszcza gdy mu się akurat powodzi.Błażej nie jest towarzyski i woli posiadać wrogów niż przyjaciół, ponieważ wówczas ma z kim walczyć, a walka nadaje sens jego życiu. Nie należy jednak zbytnio z nim szaleć i testować używek – łatwo się uzależnia i często zapomina o zdrowym rozsądku. O własnych pomyłkach jednak szybko zapomina.

Praca i kariera zawodowa

Odważnie przyjmuje powierzane mu obowiązki, rozwiązując problemy w nieszablonowy sposób. Z trudem zachowuje równowagę emocjonalną i odpowiednio ukierunkowuje pokłady swej energii. Pracuje, aby działać i imponować. Szybko zraża się, gdy napotyka niepowodzenia, ponieważ jest perfekcjonistą i nie uznaje półśrodków oraz połowicznie wykonanej pracy. Ma za to wiele uporu i konsekwentnie kroczy wybraną ścieżką. Doskonale sprawdzi się w roli prezentera telewizyjnego lub radiowego. Ogólnie jest odpowiedzialny, solidny oraz rozważny, wyróżnia się entuzjazmem i niekonwencjonalnością. Ma do tego nosa! Raczej nie przejmuje się niepowodzeniami, w drodze wyjątku może na nie zareagować gniewem. Posiada twórczą wyobraźnię, którą z powodzeniem wykorzystuje w pracy oraz w życiu.

Predyspozycje zawodowe

Z Błażeja będzie znakomity prawnik, nauczyciel, dziennikarz, handlowiec, rzemieślnik lub hodowca.

Imieniny

Błażej imieniny obchodzi 3 lutego, 15 lipca, 29 listopada.

Patroni

Św. Błażej (III-IV w.) – biskup Sebasty (Turcja). Zginął podczas prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Licyniusza. Przed śmiercią dokonał kilku cudów. Uzdrowił chłopca dławiącego się ością oraz według legendy rozkazał wilkowi oddać ubogiej wdowie porwanego prosiaka. Jest patronem osób chorych na gardło a także szewców, krawców, kamieniarzy, rzeźbiarzy i hodowców zwierząt.

Odmiany imienia Błażej

Błażejcio, Błażejek, Błażejko, Błażko, Błażulek, Błażunio, Błażusio, Błażuś

Formy obcojęzyczna

Blasius (łac., niem.), Blase, Blaise, Blayze, Blaze (ang.), Blaise, Blaize (fr.), Blas, Blasco (hiszp.), Biagio, Biasio (wł.), Vlasios (gr.), Vlas, Vlasij (ros.), Blažej (czes.), Blažo, Blaže, Vlaho (chorw.), Blaž (słoweń.), Blažiejus, Blažys (litew.), Balázs (węg.), Valo (fiń.).

Nazwiska od imienia Błażej

Błachowicz, Błachowski, Błaszczyk, Błaszczyński, Błaszewicz, Błaszyński, Błaszkiewicz, Błaszkowski, Błaziński, Błaźkiewicz, Błażczak, Błażejak, Błażejczak, Błażejewicz, Błażejewski, Błażejko, Błażejowicz, Błażenkiewicz, Błażewicz, Błażkiewicz, Błażkowicz, Błażkowski, Błażycki, Błażykowski, Błażyński

Znani imiennicy

Błażej Krupa – kierowca wyścigowy i rajdowy Błażej Śliwiński – historyk Błażej Telichowski – piłkarz, młodzieżowy reprezentant Polski Błażej Wyszkowski – żeglarz Blaise Pascal – francuski naukowiec i filozof

Przysłowia

Święty Błażej gardła zagrzej. Święty Błażej po świecach łazi. Jak śnieg w świętego Błażeja, pogodna będzie Wielka Niedziela. Deszcz na świętego Błażeja, słaba wiosny nadzieja. Kiedy masz w domu Błażeja, nie umrze w tobie nigdy nadzieja.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

2