Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Elżbieta

Znaczenie imienia Elżbieta Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Elżbieta

Elżbieta jest to imię pochodzenia starohebrajskiego, od słowa elzeba lub eliszeba (Bóg jest moją przysięgą lub moją doskonałością).

Znaczenie imienia Elżbieta

Jest introwertyczką o syntetycznym umyśle – w mig ogarnia całość zadania, ale często potyka się o przeoczony drobiazg. Bardzo żywiołowo reaguje, gdy się z czymś nie zgadza, chociaż woli pokojowe rozwiązania. Prawie nigdy nie prosi o pomoc. Ma jednak wielkie serce i chętnie wysłucha oraz pocieszy każdego. Jest wspaniałą towarzyszką spotkań i niezastąpioną rozmówczynią. Wobec bliskich nie ukrywa niczego. Nieustannie marzy o klejnotach, pałacu i księciu. Wszystko musi mieć poukładane i zaplanowane – najlepiej przez kogoś nadzorującego jej pracę.

Rodzina i miłość

Z natury jest to kobieta o silnie rozwiniętym instynkcie rodzinnym i opiekuńczym. Pomimo silnej zmysłowości i sentymentalności, kieruje się rozsądkiem i pozostaje wierna oraz szczera wybranemu partnerowi. Bogata wyobraźnia też nie raz da o sobie znać w związku. Odpowiedzialna, ale zdarza się, że postępuje wbrew oczekiwaniom. Niezależnie czy spędzi życie samotnie, czy u boku ukochanego mężczyzny, jej dom zawsze będzie dobrze zorganizowany i starannie prowadzony, choć dość surowy. Należy też uważać, aby jej nie zranić.

Życie towarzyskie

Wartościuje przyjaciół i niekiedy wykorzystuje znajomości dla swoich interesów. Często Elżbieta właściwie nie ma komu się wyżalić i wypłakać, dlatego posiada stosy zapisanych pamiętników i tysiące stworzonych wierszy – niewykluczone, że bardzo dobrych, ale brak im obiektywnych recenzentów. Przy bliższym poznaniu okazuje się, że jest fałszywa i niegodna zaufania. Jak mało kto rozumie, że każdy posiada zarówno zalety jak i wady, dlatego szybko wybacza tym, którzy wyrządzili jej krzywdę. Sama pozostaje dość skryta i powściągliwa, ponieważ nie lubi skupiać na sobie uwagi. Ludzie jednak nie zawsze mogą ją zrozumieć, ponieważ czasem zapomina o komunikacji słownej, a wymaga odczytywania jej myśli.

Praca i kariera zawodowa

Elżbieta musi mieć już na starcie odpowiednio silną motywację. Ma wiele szczęścia w życiu, ale nie polega wyłącznie na nim. Nie znosi bowiem monotonnych zajęć wykonywanych w jednym miejscu i nie przywiązuje się do nudnych obowiązków. Wobec czego pilnie przykłada się do wywiązywania ze swych obowiązków. Potrafi ona obserwować świat dokoła siebie i wyciągać trafne spostrzeżenia. Jeśli od dzieciństwa nie była uczona opanowania – szybko się zniechęca i nie umie wykorzystywać swoich wrodzonych umiejętności.

Predyspozycje zawodowe

Elżbieta świetnie poradzi sobie jako bizneswoman, sekretarka, asystentka, aktorka i lekarka.

Imieniny

Elżbieta imieniny obchodzi 4 stycznia, 19, 20 lutego, 24 kwietnia, 6 maja, 18 czerwca, 4, 8, 11, 13, 26 lipca, 14 września, 21 października, 4, 5, 14, 17, 19, 25 listopada, 13 grudnia.

Patroni

Elżbieta – biblijna córka Aarona, matka Jana Chrzciciela, która urodziła syna mimo podeszłego wieku i uprzedniej bezpłodności. Św. Elżbieta – niemiecka benedyktynka z Schönau. Zachowały się listy, które pisała do biskupów w sprawie reformy Kościoła.

Odmiany imienia Elżbieta

Ela, Eliza, Elka, Elunia, Elza, Elżbietka, Elunia, Beta, Betka, Bieta, Bietka, Halszka, Ilza, Liza

Formy obcojęzyczna

Elizabeth, Lisbeth, Lizabeth, Betsy (ang.), Elisabeth, Elsbeth, Lisabeth (niem.), Elisabeth, Isabelle (fr.), Isabel (hiszp.).

Nazwiska od imienia Elżbieta

Elżakowski, Elżanowski, Elżbieciak

Znani imiennicy

Elżbieta I (1533-1603) – królowa Anglii Elżbieta Adamiak – piosenkarka Elżbieta Czyżewska – aktorka Elżbieta Dzikowska – dziennikarka i podróżniczka Elżbieta Jaworowicz – dziennikarka

Przysłowia

Na świętą Elżbietę bywa śniegu nad piętę.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Purpurowy, 8, aleksandryt