Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Teresa

Znaczenie imienia Teresa Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Teresa

Teresa jest to imię pochodzenia najprawdopodobniej greckiego, od nazwy wyspy Tera (dziś Thira lub Santoryn) lub od słowa thera (polowanie, zdobycz, dziczyzna). Oznacza: pochodząca z wyspy Tera lub amatorka polowania na dziczyznę.

Znaczenie imienia Teresa

Ceni wszystko, co dodaje kobiecie uroku. Potrzebuje czasu, aby się wyszaleć i przeżyć ciekawe przygody. Ponadto niezwykle wyrozumiała. Teresa jest prawdziwą choleryczką, przez co trudno z nią czasem wytrzymać.

Rodzina i miłość

Gdy pokocha – zdobędzie! Jeśli jej nie zależy – szybko zrezygnuje ze współzawodnictwa. Raz bywa dumna i wyniosła, następnie niespokojna czy wręcz znerwicowana.Teresa to bardzo atrakcyjna kobieta – modna, dość przebojowa i zachwycająca swym powabem.

Życie towarzyskie

Rzadko się zwierza, ale reaguje bardzo żywo na wszelakie bodźce, wobec czego od razu wiadomo, co czuje i myśli.Teresa jest bardzo uczuciową i otwartą osobą. To prawdziwa przyjaciółka, na której zawsze można polegać.

Praca i kariera zawodowa

Dzięki temu odnajduje się w roli mediatorki, psychologa bądź pielęgniarki. Jej nieco męskie cechy charakteru pomagają w osiąganiu sukcesu.Przy niej sprawdza się powiedzenie iż kobieta zmienną jest.

Predyspozycje zawodowe

Teresa świetnie sprawdza się w zawodach powiązanych z opieką, np: w służbie zdrowia, opiece społecznej, przedszkolu lub jako stewardesa.

Imieniny

Teresa imieniny obchodzi 9 stycznia, 3 marca, 8 kwietnia, 17, 26, 27 czerwca, 6, 13, 17, 20 lipca, 26 sierpnia, 21 września, 1, 3, 4, 5, 13, 15 października.

Patroni

Św. Teresa z Avilli – właściwie Teresa Sanchez de Cepeda y Ahumada, doktor Kościoła, jedna z głównych katolickich świętych. Żyła w latach 1515–82. Ulegała omdleniom, podczas których doznawała wizji. Pozostawiła cenne dzieła ascetyczne. Zreformowała zakon karmelitów i karmelitanek. Jej relikwie i serce z widoczną raną stygmatu znajdują się w Alba de Tormes.

Odmiany imienia Teresa

Tenia, Terenia, Tereska, Terka

Formy obcojęzyczna

Theresia (łac.), Teresa, Theresa, Tess, Tessa, Tracy (ang.), Theresia, Therese (niem.), Therese (fr.)

Nazwiska od imienia Teresa

Terasiewicz, Terasiński, Terasowicz, Teraszkiewicz, Teresiak, Teresiewicz, Teresiński, Tereskiewicz, Tereszczyk, Tereszczyński, Tereszko, Tereszkiewicz, Tereszkowski, Tereszyński, Tereśkiewicz

Znani imiennicy

Matka Teresa z Kalkuty – misjonarka hinduska pochodzenia albańskiego Teresa Budzisz-Krzyżanowska – aktorka Teresa Lipowska – aktorka Teresa Żylis-Gara – śpiewaczka operowa

Przysłowia

Każda Teresa ma swe interesa. Na świętą Teresę odziej się w bekiesę.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Turkusowy, 5, oliwin