Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Marcelina

Znaczenie imienia Marcelina Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Marcelina

Marcelina to żeńska forma łacińskiego imienia Marcelin. Imię to pochodzi od słynnego rodu rzymskiego Marcellus i oznacza: mały bojownik.

Znaczenie imienia Marcelina

Łatwo ją obrazić czy zranić, ale równie łatwo się z nią pogodzić, ponieważ Marcelina nie jest pamiętliwa i lubi zgodne życie. Ma wyraźną skłonność do odnoszenia wszystkiego do siebie i pragnie aby życie toczyło się wokół niej. Jest zarazem obiektywna – dzięki logice, i subiektywna – dzięki uczuciowości. Nie przejmuje się żadnymi opiniami, ani uwagami pod swym adresem.Marcelina jest osobą o niełatwym charakterze.

Rodzina i miłość

Boi się ograniczeń, ale marzy o romantycznej i wiecznej miłości. Z odpowiednim partnerem stworzy niekonwencjonalny, pełen ciepła dom i będzie wzorową matką. Tym bardziej, iż jest ona kobietą pełną sprzeczności – raz wyrozumiała i wybaczająca, za chwilę okazuje się zawzięcie uparta. Jest to jednak kobieta lojalna, o bogatym wnętrzu i fantazji, co z pewnością pozwoli uczynić jej z domu miejsce wyjątkowe.

Życie towarzyskie

Marcelina jest pełną ciepła i serdeczności kobietą, mimo to narzeka na brak przyjaciółek. Jest typem introwertyczki mającej silne skłonności do zamykania się w sobie i nie ujawniania swych uczuć. Przez większość czasu jednak to łagodna i otwarta na świat optymistka, która z reguły przymyka oczy na wady i słabości innych. Sama także gustuje w ludziach konkretnych, zdecydowanych, spragnionych przygód.

Praca i kariera zawodowa

Niewiele można jej zarzucić. Jako pracownik Marcelina jest bardzo odpowiedzialna, zorganizowana i pełna kreatywnych rozwiązań. Bardzo szybko orientuje się w zadaniach, ale nie poświęca wiele uwagi szczegółom. Nie ulega marzeniom, ale kieruje się rozsądkiem.

Predyspozycje zawodowe

Marcelina sprawdzi się w takich zawodach, które wymagać będą ruchliwości, refleksu i zaangażowania.

Imieniny

Marcelina imieniny obchodzi 9, 30 stycznia, 26 kwietnia, 17 lipca.

Patroni

Św. Marcelina z Trewiru (332–398) – siostra św. Ambrożego i Satyra. Po śmierci ojca wyjechała z matką do Rzymu. Od papieża Liberiusza przyjęła welon będący symbolem dziewic konsekrowanych. Zasłynęła z pobożności, umartwień i miłosierdzia.

Odmiany imienia Marcelina

Marcelinka, Marcela, Marcelcia, Marcelek, Marcelka, Marcysia

Formy obcojęzyczna

Marcellina (ang., niem., wł.), Marceline (fr.), Marcelina (hiszp.)

Nazwiska od imienia Marcelina

Brak

Znani imiennicy

Marcelina Czartoryska z Radziwiłłów – pianistka, uczennica Fryderyka Chopina Marcelina Kulikowska – dramatopisarka i poetka, przyrodniczka, reportażystka Marcelina Sembrich-Kochańska – śpiewaczka Marcelina Stoszek – wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka

Przysłowia

Ach, jak słodziutka jest Marcelina, każdy gustuje w takich pralinach. Wiecznie na przerwach się wygina, mała psotna Marcelina.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

4