Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Herbert

Znaczenie imienia Herbert Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Herbert

Herbert to imię pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słów heri (lud, wojsko) i beraht (błyszczący, wyróżniający się). Imię to oznacza: ten, który wyróżnia się w wojsku lub pośród ludu.

Znaczenie imienia Herbert

Herbert obiera cele, które ciężko osiągnąć, ale właśnie to go motywuje. Ma poczucie humoru, bujną wyobraźnię i twórczy umysł.Herbert to charyzmatyczny, przedsiębiorczy, oryginalny i przenikliwy mężczyzna idealnie wypełniający swoje obowiązki. On sam łączy w sobie skłonności intro- i ekstrawertyczne. Przejmuje rolę duszy towarzystwa i gawędziarza. Chętnie i bezinteresownie pomaga. Z trudem zachowuje równowagę emocjonalną, chociaż zwykle panuje nad sobą.

Rodzina i miłość

W jego mieszkaniu nie zabraknie do tego komfortu, wygody oraz wystawnych urządzeń. Wśród kobiet budzi posłuch i szacunek – onieśmiela dojrzałością, męskością i stonowaniem. Chociaż odgrywa uduchowionego, potrafi zaszaleć i stracić zahamowania moralne bądź religijne. Herbert romansując, nie stawia na czułe słówka i stopniowe drążenie woli kochanki – jest uwodzicielem i w pełni zdaje sobie sprawę ze swojego uroku osobistego. Należy umiejętnie dozować pochwały i dezaprobatę. Nie jest wylewny w uczuciach, ani waleczny – to opanowany flegmatyk. Jest bardzo rodzinnym mężczyzną i dobro domowego ogniska to dla niego dobro najwyższe.

Życie towarzyskie

Często koloryzuje rzeczywistość i nie jest to szkodliwe, dopóki snuje swe historie bez negatywnego wpływu na otoczenie. Bogata wyobraźnia pozwala mu ciekawie opowiadać o sobie i swych przygodach, sypie anegdotami, jak z rękawa – niestety większość z nich jest zmyślona. Dobre towarzystwo, pełne energii i nastawione na działanie, to jego żywioł. Przyjaciele cenią go za uprzejmość, dyskrecję, stabilność i autokontrolę. Chętnie pomaga w potrzebie, nikogo nie zawiedzie i poświęca się dla innych kosztem własnych spraw. Obserwowanie bólu i poniżenia wroga sprawia mu przyjemność. Niestety czasem zbyt wiele od innych wymaga, a na siebie nie potrafi spojrzeć całkowicie obiektywnie.

Praca i kariera zawodowa

Wyrywa się do działania, chętnie zgłasza na ochotnika i nie stroni od ryzyka związanego z innowacjami. Łatwo wyprowadzić go z równowagi, ponieważ kierują nim żywe emocje oraz uczucia. Nigdy jednak nie traci czasu na drobnostki. Pytania zadaje jedynie w celu uzupełnienia swoich informacji, ponieważ lubi się kształcić i być wszechwiedzący.Herbert dość dobrze radzi sobie w życiu i zawsze spada na cztery łapy. Ma umysł praktyczny, nastawiony na działanie, a nie medytacje. Należy uważać, ponieważ jest inteligentniejszy niż daje to po sobie poznać.

Predyspozycje zawodowe

Herbert dobrze czuje się w pracy informatyka i elektronika. Świetnie sprawdzi się także w roli mechanika lub zawodowego kierowcy.

Imieniny

Herbert imieniny obchodzi 16, 20 marca, 1, 2 października.

Patroni

Św. Herbert z Kolonii (970-1021) – arcybiskup Kolonii. Zdolny administrator i kanclerz dworu cesarza Ottona III. Pierwszy doradca cesarza, mający duży wpływ na jego pobożność i politykę. Za jego zasługi został mianowany arcybiskupem Kolonii przez papieża Sylwestra II.

Odmiany imienia Herbert

Herbercik, Herbertek, Bercik, Berciś, Bertek, Bertunio, Bertusio

Formy obcojęzyczna

Herbert (ogólnie przyjęta forma), Herbert, Harbert, Hebert (ang.), Herbert, Harbert, Heribert (niem.), Herbert, Aribert (fr.), Gerbert (ros.), Herbertas (litew.), Ervertos (gr.), Geréb (węg.), Heripertti (fiń.).

Nazwiska od imienia Herbert

Herbatowicz, Herbatowski, Herberski, Herbertowski, Herbortowicz, Herbutowicz

Znani imiennicy

Herbert Grasemann – niemiecki szachista, twórca książek o tematyce szachowej Herbert Hauptman – amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla Herbert Clark Hoover – amerykański polityk, prezydent USA Herbert George Wells – powieściopisarz angielski, jeden z pionierów gatunku science fiction

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Czerwony, 4, turkus