Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Albert

Znaczenie imienia Albert Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Albert

Albert to imię męskie pochodzenia germańskiego. Oznacza ono człowieka szlachetnego, prawego albo pochodzącego z zacnego rodu.

Znaczenie imienia Albert

Jest zarazem obiektywny i subiektywny, pełny pewności siebie i względnej nieśmiałości. W pracy lubi wykazać się wyobraźnią oraz intelektem. Brak mu jednak przebojowości oraz elokwencji, przez co nieraz długo dochodzi swoich racji. Raczej nie zawiązuje trwałych i zażyłych znajomości. Potrafi być pogodny, uczynny oraz życzliwy, ale tylko doraźnie i powierzchownie. Zdarza mu się zaniedbać pilne obowiązki na rzecz hobby. Posiada naturę niespokojnego artysty. Cechuje go pewność siebie granicząca z fanatyzmem oraz natura pełna sprzeczności. Ma ogromne poczucie sprawiedliwości i chętnie niesie pomoc innym. Nieodwołalny monogamista, choć wybredny.

Rodzina i miłość

Od dziecka występuje przeciwko zastanemu porządkowi i stara się narzucić własny. Przedkłada je nad robienie kariery i zarabianie pieniędzy. Posiada rzadki i wielki dar przystosowywania się, wobec czego stworzenie spokojnego i zgodnego związku z nim nie powinno być trudne. Nieraz powstrzymuje go także męska duma. A jest to typ mężczyzny wygodnego, ceniącego sobie spokój i posiadającego swój własny, często przyciemniony i zaciszny, kąt w domu. W związku pragnie być kochanym i adorowanym. Sam zbuduje dom i posadzi drzewo przy pierwszej nadarzającej się okazji – jest niezwykle zaradny. Wcześnie dojrzewa i nie potrafi do końca zapanować nad swymi żądzami – nie odróżnia czułości od popędu. Albert jest raczej wolnym strzelcem, któremu ludzie wiele wybaczają.

Życie towarzyskie

Ponieważ kieruje się czystą logiką, brak mu obycia, delikatności i dyplomacji. Przyjaciół dobiera nader rozważnie i wiele od nich wymaga. Należy jednak mieć się na baczności.Przyjaźń z Leszkiem opiera się na rywalizacji. Potrafi być niemiły, opryskliwy i dość niesympatyczny. Jest bardzo subiektywny i całkowicie pozbawiony empatii. Prowadzi tym samym aktywne życie towarzyskie, choć podświadomie woli otaczać się osobami, na które ma wpływ. Albert to bardzo otwarty na świat i ludzi mężczyzna. Wystrzega się w tym względzie zwłaszcza kobiet.

Praca i kariera zawodowa

Sprawdza się na stanowiskach kierowniczych, bez problemu zdobywa bowiem zaufanie podwładnych. Wykona dokładny bilans możliwych zysków i strat. Nie stara się jednak robić kariery i nie podchodzi ambicjonalnie do pracy. Urzekają go zawody nie narażone na rywalizację i wyścig szczurów. Jest nazbyt pobudliwą i niespokojną duszą. W ocenie świata i zdarzeń kieruje się zdrowym rozsądkiem.Albert posiada wiele energii i jest bardzo aktywny, chętnie poświęci swoje życie wyższym ideom. Nigdy się nie poddaje i nie rezygnuje z celu. Niestety uważa się za nieomylnego, przez co nieraz trudno mu porozumieć się ze współpracownikami. Chętnie zdobywa wiedzę oraz dyplomy.

Predyspozycje zawodowe

Albert spełni się jako księgowy, bankowiec, handlowiec albo nauczyciel.

Imieniny

Albert imieniny obchodzi 8, 25 stycznia, 18 lutego, 8, 23 kwietnia, 11 maja, 17 czerwca, 4 lipca, 24 sierpnia, 5, 14, 15, 25 września, 22 października, 15, 21, 24 listopada, 25 grudnia.

Patroni

Św. Albert, Adam Chmielowski, Brat Albert (1845-1916) – polski zakonnik, powstaniec i malarz. Podczas bitwy pod Mełchowem, w powstaniu styczniowym, stracił nogę i dostał się do niewoli rosyjskiej. Po zakończeniu powstania wyjechał do Paryża, gdzie podjął studia artystyczne. Następnie ukończył studia malarskie w Monachium. W 1875 r. wrócił do kraju i szybko został jednym z najlepszych impresjonistów. W 1887 r. wstąpił do krakowskiego zakonu franciszkanów przyjmując imię brata Alberta. Za pieniądze ze sprzedaży własnych obrazów stworzył przytułek dla ubogich i potrzebujących. Założył zakon albertynów i albertynek, których celem jest opieka nad chorymi i biednymi. Zmarł w Krakowie w opinii świętości. Kanonizowany 12 listopada 1989 roku przez papieża Jana Pawła II.

Odmiany imienia Albert

Albercik, Albercio, Albertunio, Albertusio, Albertuś, Bercik, Bercio

Formy obcojęzyczna

Albert (ogólnie przyjęta forma), Elbert (ang.), Aubert (fr.), Albertus, Edelbert (niem.), Albertin, Albrecht (czes.), Albrekt (duń., szw.), Pertti (fiń.), Alberto (hiszp., port., wł.), Albertas (litew.), Alvertos (gr.).

Nazwiska od imienia Albert

Alberciak, Alberski, Albertowicz, Albertusiak

Znani imiennicy

Albert Camus – francuski pisarz, laureat Nagrody Nobla Albert Einstein – niemiecki fizyk i teoretyk, laureat Nagrody Nobla Albert Schweitzer – alzacki lekarz i misjonarz, laureat Nagrody Nobla Albert Uderzo – rysownik francuski, ilustrator komiksów o Asteriksie Albert Warner – amerykański producent filmowy (Warner Bros)

Przysłowia

Bieży jak Albertus z wojny. Jak Albertus po karczmach tylko wojował, a prochu nie wąchał. Wybiera się jak Albertus na wojnę.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Fioletowy, 4, perła