Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Sebastian

Znaczenie imienia Sebastian Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Sebastian

Sebastian to imię pochodzenia greckiego, od słowa sebastos co oznacza: dostojny, czcigodny, znakomity. Imię to oznacza człowieka ogólnie szanowanego lub mieszkańca Sebasty.

Znaczenie imienia Sebastian

Potrafi szybko podjąć decyzję i zaangażować się, ale nie zawsze wytrwa do końca. Posiada dar zjednywania sobie ludzi i zdolności organizatorskie, bardzo szybko odnosi sukcesy. Sebastiana cechuje bardzo zrównoważona osobowość. Ma wyostrzone poczucie sprawiedliwości, dzięki czemu sam potrafi przyznać się do popełnionego błędu. Posiada zdolności organizatorskie oraz zmysł dyplomaty i spryt handlowca.

Rodzina i miłość

Nie miewa wygórowanych wymagań odnośnie do kariery i wygód materialnych, za to w związku stawia na jakość relacji. Posiada co prawda wewnętrzną czułość, ale odkrycie jej pozostaje zadaniem dla naprawdę wytrwałych. W roli rodzica nie odnajduje się w pełni – nie zna się na wychowywaniu dzieci, mimo iż ogólnie jest wobec nich opiekuńczy oraz troskliwy. Otacza się na tyle twardą skorupą, iż nawet po przekonaniu się o szczerości czyichś uczuć, ciężko mu się otworzyć i okazać miłość.

Życie towarzyskie

Sebastian jest nieufny z natury.Sebastian w towarzystwie jest pełen niespodzianek. Wobec przyjaciół przyjmuje zasadę „Gość w dom – Bóg w dom”, kocha wystawne przyjęcia i nie liczy się z wydatkami na nie.Sebastian to niezwykle wesoły i pogodny człowiek, który kocha życie i jest otwarty na ludzi.

Praca i kariera zawodowa

Sebastian wyróżnia się z tłumu dużym intelektem oraz otwartością na nowe wyzwania. Sebastian jest otwarty na ludzi, dzieli się swoimi sukcesami, a wszelkie powodzenia mobilizują go do jeszcze większej pracy. Może wiele w życiu osiągnąć, jeśli nauczy się odpuszczać. Nie jest leniwy, ale woli lekko przejść przez życie.

Predyspozycje zawodowe

Sebastian powinien zrealizować się w zawodach psychologa, społecznika, polityka oraz w służbach mundurowych i medycynie.

Imieniny

Sebastian imieniny obchodzi 20, 30 stycznia, 8 lutego, 20 marca, 4 lipca, 2, 10, 16, 21 września, 16, 31 grudnia.

Patroni

Św. Sebastian, żołnierz (III w.) – pochodził z rodziny chrześcijańskiej we Francji. W 283 r. przeniósł się do Rzymu i został żołnierzem formacji pretorianów. Dzięki swojej postawie i modlitwom spowodował wiele nawróceń. Za cesarza Dioklecjana został mianowany na oficera gwardii pretoriańskiej chroniącej cesarza. Po tym jak cesarz rozpoczął falę prześladowań chrześcijan, w 288 r. z rozkazu cesarza został zasypany strzałami łuczników – mimo to nie zginął. Porzuconym rannym zaopiekowała się chrześcijanka pomagając mu stanąć na nogi. Kiedy po pewnym czasie dostrzegł go na ulicy cesarz, rozkazał go ubiczować a zwłoki wrzucić do Tybru. Jego ciało wyłowiła pewna Rzymianka i złożyła w katakumbach nazwanych jego imieniem.

Odmiany imienia Sebastian

Bastek, Bastuś, Sebastianek, Sebastuś, Sebek, Sebuś, Sobek, Sobuś

Formy obcojęzyczna

Sebastianus (łac.), Sebastian (ang.), Sebastián, Šebastián (czes.), Sébastien, Bastien (fr.), Sebastian (hiszp.), Bastiano, Sebastiano (wł.), Bastian, Sebastianus (niem.), Sevast’jan (ros.), Boštijan, Boštjan, Sebastijan, Sevastijan (połud.-słow.)

Nazwiska od imienia Sebastian

Sebastiani, Sebastianow, Sebastianowicz, Sebastiański, Sebastjan, Sebastjanowicz, Sebastjański

Znani imiennicy

Jan Sebastian Bach – kompozytor niemiecki, jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki Sebastian Karpiel-Bułecka – muzyk ludowy Sebastian Janikowski – jedyny Polak grający w lidze NFL Sébastien Loeb – francuski kierowca, mistrz świata w rajdach WRC Sebastian Mila – piłkarz Sebastian Vettel – niemiecki kierowca F1

Przysłowia

Jeśli dzień chmurny w Sebastian święty, powietrzem będzie taki rok przejęty. Fabjan i Sebastjan pierwszy drzewa budzą, ale radzi często łudzą.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Niebieski, 9, koral