Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Jakub

Znaczenie imienia Jakub Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Jakub

Jakub jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa aqeb (pięta), lub skrót aramejskiego słowa ja’aqob’el (niech Bóg ochrania).

Znaczenie imienia Jakub

Bywa przemądrzały, wybuchowy, wrażliwy na swoim punkcie i bardzo dumny. O sobie nie lubi mówić i niechętnie odkrywa swe serce. Nie lubi jednak zwracać na siebie uwagi.Jakub to mężczyzna zdyscyplinowany i poważny. Dostrzega wartość ludzi wokół siebie. Do tego kompetentny i sumienny pracownik.Jakub to ambitny formalista, choleryk, introwertyk a do tego wierny przyjaciel i zaborczy partner.

Rodzina i miłość

Niemniej potrafi być zmysłowy oraz bardzo romantyczny. Swoim bliskim zapewni niezbędne życiowe wygody, ponieważ sam tego niezwykle potrzebuje. Ceni tradycje i rytuały – dba o zachowywanie wartości. Jeśli założy dom – rządzi w nim twardą ręką.Jakub jest uroczym mężczyzną i szanuje płeć przeciwną, a kobiety to zauważają.Jakub początkowo nie jest idealnym partnerem.

Życie towarzyskie

To wspaniały kompan i dusza towarzystwa. Cechuje go przy tym zbytnia egzaltacja uczuć oraz lekkomyślność. Jest subiektywnym egoistą – nie potrafi wczuć się w sytuację drugiego człowieka, nie potrafi współczuć i nie posiada empatii. Lubi natomiast wystawne przyjęcia, oryginalne dania, ploteczki i dobrze zorganizowane spotkania z obecnymi przyjaciółmi. Jest dobrym i oddanym przyjacielem, ale trzeba przywyknąć do jego wybuchów i zmiennych nastrojów. Niestety sam nie liczy się z opiniami innych, a czasem na siłę próbuje narzucić sposób postępowania bliskim.

Praca i kariera zawodowa

Jest bardzo zaradny i przedsiębiorczy. Nie odstraszają go żmudne poszukiwania, o ile cel jest wystarczająco intrygujący i pociągający. Nieraz wycofuje się, zanim pozna naturę niebezpieczeństwa. Jest niezwykle skuteczny w kierowaniu pracą i życiem innych. Ceni sobie doskonałość oraz perfekcję. Wie, kiedy się wycofać z uśmiechem, a kiedy podjąć walkę, podczas której zdolny jest do niemalże bohaterskich czynów. Jest odporny na plotki i ludzką zawiść.

Predyspozycje zawodowe

Jakub sprawdzi się w zawodzie informatyka, matematyka, fizyka lub po prostu naukowca bądź badacza. Wszystko zależy od zainteresowań wyniesionych z domu rodzinnego.

Imieniny

Jakub imieniny obchodzi 5 lutego, 14 marca, 3, 17, 30 kwietnia, 1, 3, 6, 11 maja, 1 czerwca, 5, 13, 14, 25 lipca, 6 sierpnia, 9 września, 3, 9, 20, 21 października, 28 listopada, 20 grudnia.

Patroni

Jakub – postać biblijna. W Księdze Rodzaju syn Izaaka i Rebeki, brat bliźniak i rywal Ezawa, praojciec Izraelitów.

Odmiany imienia Jakub

Jakubek, Jakusz, Kuba, Kubuś

Formy obcojęzyczna

Jakobus (łac.), Jack, Jacob, James, Jimmy (ang.), Jacob, Jakobus (niem.), Jacques (fr.), Jacobo, Jaime, Diego (hiszp.)

Nazwiska od imienia Jakub

Jakubcewicz, Jakubczak, Jakubczenko, Jakubczyk, Jakubczyński, Jakubecki, Jakubiak, Jakubicki, Jakubiec, Jakubiecki, Jakubielski, Jakubik, Jakubiński, Jakubisiak, Jakubkiewicz, Jakublewicz, Jakubowicz, Jakubowski, Kubacewicz, Kubaciewicz, Kubaczkowski, Kubakowski, Kubala, Kubaliński, Kubalski, Kubanowski, Kubański, Kubarski, Kubasik, Kubaszewicz, Kubaszkiewicz, Kubaszyński, Kubczak, Kubecki, Kubera, Kuberacki, Kuberkowski, Kubiacz, Kubiak, Kubiakowski, Kubiatowicz, Kubiatowski, Kubica, Kubicki, Kubiczak, Kubiczek, Kubik, Kubiec, Kubin, Kubiniec, Kubinkiewicz, Kubinowski, Kubiński, Kubis, Kubisiewicz, Kubiszewski, Kubnicki, Kubonicz, Kuboszewski, Kubowicz

Znani imiennicy

Jacob Grimm (1785-1863) – filolog, twórca zbioru baśni dla dzieci Jakub Sienkiewicz – muzyk zespołu Elektryczne Gitary Kuba Wojewódzki – dziennikarz muzyczny

Przysłowia

Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie. Nie frasuj się, Kuba, znajdzie się zguba. Na świętego Jakuba ostatnia już siewów próba.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Bordowy, 9, chryzopraz