Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Alicja

Znaczenie imienia Alicja Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Alicja

Imię Alicja pochodzi prawdopodobnie od angielskiego zdrobnienia niemieckiego imienia Adelheid (Adelajda) co oznacza: niewiasta o szlachetnym obliczu i usposobieniu. Możliwe jest również inne pochodzenie od greckiego słowa aletheia (pisanego alitia) – prawda.

Znaczenie imienia Alicja

Uwielbia przyrodę i podróże, wobec czego często przebywa poza domem. Lepiej nie wchodzić jej w drogę. Uparcie dąży do celu, konsekwentnie zwalcza przeszkody, bardzo szybko osiąga sukces. Żyje jednak we własnym świecie i jest nieufna wobec ludzi. Alicja nie przejmuje się opiniami innych i żyje na własny sposób. Jest zdecydowaną indywidualistką – konsekwentną w swych dążeniach i bardzo ambitną. Ma dość męski sposób myślenia i podejścia do życia. Jest dobrą przyjaciółką, która chętnie pomaga i udziela porad, ratując bliskich z zawirowań życia. Bywa jednak, iż zamyka się w sobie i odcina na jakiś czas od otoczenia. Jest istną mieszanką wybuchową.

Rodzina i miłość

Wybiera jednego mężczyznę na całe życie i z oddaniem poświęca się rodzinie. Co nie oznacza, iż nie warto się z nią wiązać! Co prawda Alicja lubi rozkazywać i dominować, ale gdy pokocha z wzajemnością i jest szczęśliwa – może zdziałać cuda. Szczególnie dobry kontakt ma ze swoją mamą, którą uważa za wzór. Musi natomiast pogodzić się z pełnieniem mało znaczącej roli w domu, z wykonywaniem poleceń swej żony i spełnianiem jej najdrobniejszych kaprysów. Jest stworzona do posiadania licznej i szczęśliwej rodziny – nad czym pracuje całym sercem.PoniAlicjaż Alicja poświęca się dla innych oraz bardzo przykłada do wykonywanej pracy – często nie ma czasu na zakładanie rodziny. Potrafi jednak wyjść cało z niejednej opresji. Nużą ją bowiem codzienne obowiązki – nie lubi sprzątać, zajmować się ogrodem i bardzo rzadko gotuje.

Życie towarzyskie

Alicja często żyje we własnym świecie i jest nieufna wobec ludzi. Mimo to Alicja wzbudza sympatię wszędzie gdzie się pojawi. Woli imprezować i wzbudzać zainteresowanie swoją osobą, niż siedzieć samotnie w domu. Jeśli będzie miała ochotę, sama zacznie opowiadać o sobie. Alicja zdecydowanie wie, czego chce – sama kieruje swym losem i nie pozwala nikomu się wtrącać. Zachowuje się przy tym subtelnie i z taktem. Nie da się nagiąć jej punktu widzenia. Nie przejmuje się ani opiniami, ani uwagami pod swym adresem, nawet gdy pochodzą od osób życzliwych jej lub bliskich.

Praca i kariera zawodowa

Nad karierę zawodową przedkłada życie rodzinne i przyjaciół. Nie da się jej poskromić i lepiej nie próbować! Uparcie brnie na przód i toruje sobie drogę do celu. Dzięki temu potrafi do końca doprowadzić swoje plany zawodowe. Mimo to nerwowo przeżywa niepowodzenia. Alicja zdaje się być stworzona do większych rzeczy, dlatego chętnie wybiera wolne zawody i sprawdza się jako bizneswoman. Jednakże jej kunszt pozostaje znany tylko nielicznym, częściowo dlatego, iż Alicja łatwo ulega słomianemu zapałowi i przy pierwszej trudności porzuca zajęcie. To kobieta bardzo inteligentna, obdarzona silną osobowością.Dumna i świadoma swej inteligencji kobieta, która skupia wokół siebie życie i działania innych.

Predyspozycje zawodowe

Alicja potrafi osiągnąć sukces w biznesie, marketingu, organizacji i zarządzaniu, sztuce. Należy jednak pamiętać, że sprawdza się tylko na mniej odpowiedzialnych stanowiskach.

Imieniny

Alicja imieniny obchodzi 9, 10 stycznia, 3, 15 lutego, 18 kwietnia, 11, 18 maja, 12, 21 czerwca, 1 września, 14 października, 16 grudnia.

Patroni

Brak

Odmiany imienia Alicja

Ala, Alka, Alusia

Formy obcojęzyczna

Alice, Alyce, Alis (ang.), Alice, Alix (fr.), Alice (niem.), Alice (wł.)

Nazwiska od imienia Alicja

Brak

Znani imiennicy

Alicja Alonso – kubańska tancerka i choreograf Alicja Jachiewicz – aktorka Alicja Majewska – piosenkarka Alicja Resich-Modlińska – dziennikarka Alicja Pęczak – pływaczka

Przysłowia

Miała pecha pani Ala, wciąż trafiała na brutala. A gdy trafił się ktoś miły, to przeważnie nie miał siły.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Żółty, 9, topaz miodowy